Pomorie

6 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 50 Average: 4.1]

Letni wypoczynek warto planować z wyprzedzeniem. Mamy pewność, że odłożymy na ten cel odpowiednią ilość środków finansowych oraz zarezerwujemy nocleg i bilety na samolot w dobrej cenie. Nie musimy wcale wyjeżdżać daleko, aby zapewnić sobie i rodzinie sporo atrakcji – warto np. wybrać się do Bułgarii. Pomorie to jeden z kurortów na wybrzeżu Morza Czarnego.

Pomorie to nieduże miasteczko leżące na wąskim, skalistym półwyspie w Zatoce Burgas w odległości ok. 20 km od Burgas i ok. 18 km od Słonecznego Brzegu. Jego historia sięga czasów starożytnych, znajdowało się m.in. pod panowaniem greckim i rzymskim. Obecnie to nie tylko popularne letnisko, ale także ośrodek leczniczy i rehabilitacyjny, gdzie kurują się głównie osoby cierpiące na reumatyzm i choroby skóry. Najszybciej się tu dostać samolotem – lot do Bułgarii w te strony trwa ok. 2,5 godziny. Samolot ląduje w Burgas, skąd do Pomorie kursują co 30 minut autobusy.

Ceny w Pomorie

Ceny w Pomorie nie odbiegają od ogólnych cen w Bułgarii – są zbliżone do tych, z którymi mamy na co dzień styczność w Polsce. Bułgarską walutą jest lewa: 1 BGN to ok. 2,14 zł (stan na dzień 6 marca 2018). Z jej kupnem w Polsce może być problem, stąd też w omawianym kontekście często pojawia się pytanie o to, jaką walutę zabrać do Bułgarii? Najlepszą opcją jest euro, ponieważ kurs lewa i euro są powiązane. Zastosowanie znajduje przelicznik: 1 EUR to ok. 1,95 BGN.

Zabytki w Pomorie

Czy jest coś, co warto zobaczyć w Pomorie? Bez wątpienia godnym uwagi obiektem jest klasztor św. Jerzego wybudowany w średniowieczu i odnowiony w 1856 r. Na terenie klasztoru znajduje się cerkiew Przemienienia Pańskiego oraz kolekcja ikon z przełomu XVIII i XIX w. Ponadto warto także zwiedzić Muzeum Historyczne oraz założone w 2002 r. Muzeum Soli.

A co jest ciekawego w okolicy? Z pewnością wspominane już miejscowości Burgas i Słoneczny Brzeg, a oprócz tego Nesebyr i jezioro Pomorie. Jezioro leży w odległości ok. 18 km na południe od Nesebyru – charakterystyczną jego cechą jest bardzo wysokie zasolenie wynoszące 70 proc.

Plaże w Pomorie

Plaża w Pomorie rozciąga się na długości ok. 4,2 km, zejście do morza jest bardzo łagodne. Plaża jest płytka, piaszczysta, doskonale nadaje się do wypoczynku z dziećmi. Ciekawostką jest informacja, iż jej piasek jest bogaty w żelazo.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments