Polańczyk

11 stycznia 2021
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bieszczady to idealne miejsce na wypoczynek. Turystów przyciągają w te strony piękne widoki oraz różne atrakcje, dzięki którym urlop jest udany. Jedną z najbardziej znanych miejscowości w tym regionie jest Polańczyk.

Polańczyk – gdzie się znajduje?

Polańczyk to wieś wczasowo-uzdrowiskowa leżąca w województwie podkarpackim, w gminie Solina, na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. Lecznictwo uzdrowiskowe jest tutaj prowadzone od 1974 r., niemniej status uzdrowiska wieś uzyskała wiele lat później, bo dopiero w 1999 r. Polańczyk słynie z wód wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych i jodkowych. Leczone są tu przede wszystkim choroby układu oddechowego i moczowego, schorzenia ortopedyczne i reumatologiczne, a także choroby ginekologiczne, kardiologiczne i endokrynologiczne. Kuracjusze mają do dyspozycji łącznie ponad 1200 miejsc.

Polańczyk – zabytki, co warto zobaczyć w okolicy?

Główną atrakcją Polańczyka jest oczywiście Jezioro Solińskie. To największy w Polsce sztuczny zbiornik – ma on powierzchnię ok. 22 km kw. i pojemność wynoszącą 472 mln m3. Ponadto w Polańczyku warto zobaczyć:

– murowaną cerkiew pw. św. Paraskewi z ikoną Matki Boskiej z Łopienki z 1907 r. – obecnie jest to Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości,

– cmentarz z murowaną kaplicą dworską z 1909 r. fundacji rodziny Cieślińskich,

– kamienną kapliczkę z XIX w. nad Jeziorem Solińskim,

– amfiteatr.

W okolicy godne uwagi są m.in.:

– Galeria Potoki w Bóbrce (ok. 10 km od Polańczyka),

– malowane domy, np. w Berezce, Woli Matiaszowej czy we wsi Trepcza,

– Bieszczadzka Kolejka Leśna (ok. 30 km od Polańczyka) – jej budowę rozpoczęto się w 1890 r., aktualnie pełni ona funkcję turystyczną,

– Sanok – miasto jest oddalone od Polańczyka o ok. 30 km,

– Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie,

– punkt widokowy na Sawinie zlokalizowany na wysokości 516 m n.p.m.,

– kościół św. Stanisława Biskupa w Cisnej (ok. 27 km od Polańczyka) – swą obecną murowaną formę świątynia zyskała w 1922 r.,

– bar Siekierezada w Cisnej doskonale znany dzięki powieści Edwarda Stachury,

– Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych (ok. 22 km od Polańczyka),

– XVIII-wieczny cmentarz żydowski w Lesku,

– kapliczka Królowej Nieba w Baligrodzie (ok. 22 km od Polańczyka).

Polańczyk – trasy turystyczne

W Polańczyku znajdują się następujące trasy turystyczne:

– żółty szlak Perła Polańczyka,

– liczne trasy rowerowe wokół Jeziora Solińskiego,

– ścieżki spacerowe.

Z innych tras na terenie gminy Solina można wymienić m.in.:

– czerwony szlak Zielone Wzgórza nad Soliną,

– niebieską trasę wokół Jeziora Myczkowieckiego,

– zielony szlak Korbania – Bukowiec.

Polańczyk – atrakcje dla dzieci

Spacery oraz wycieczki rowerowe to doskonały sposób na spędzanie urlopu w Polańczyku z dziećmi. Świetną opcją jest też przejażdżka po jeziorze kajakami lub rowerami wodnymi. Z pociechami można się też wybrać m.in. do Parku Miniatur Sakralnych we wsi Myczkowce czy do Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego Knieja w Hoczewie. Wspaniałym pomysłem jest ponadto wizyta w obiekcie sportowym Aquarius w Lesku,  przejażdżka wspomnianą powyżej kolejką czy lekcja jazdy konnej w stadninie w Berezce.

Polańczyk – atrakcje dla dorosłych. Co można robić?

Dorośli mogą skorzystać z tych samych atrakcji w Polańczyku, co dzieci. Wiele osób przyjeżdża tu w celach leczniczych. Miłośnicy aktywnego wypoczynku na nudę narzekać nie będą. Decydując się na przejażdżkę po Jezierze Solińskim, trzeba koniecznie pamiętać o zakazie poruszania się jednostek pływających z silnikami spalinowymi. Co ciekawe, pobyt w Polańczyku dedykowany jest również fanom białego szaleństwa. W Polańczyku i najbliższej okolicy znajdują się 3 wyciągi narciarskie działające w zimie, w tym talerzykowy oraz orczykowy.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments