Piwniczna-Zdrój

6 maja 2020
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Wyjazd w góry to znakomity sposób na spędzenie weekendu lub dłuższego urlopu. W Polsce nie brakuje miejsc, które warto odwiedzić. Beskid Sądecki to bardzo atrakcyjny kierunek oferujący różne możliwości w zakresie wypoczynku. Jednym z tutejszych kurortów jest Piwniczna-Zdrój.

Piwniczna-Zdrój – gdzie się znajduje?

Piwniczna-Zdrój to małe miasto (ok. 6 tys. mieszkańców) w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Leży w bardzo malowniczej okolicy nad rzeką Poprad. Dolina Popradu rozciąga się od wysokości 357 m do 1140 m.

Piwniczna-Zdrój – zabytki, co warto zobaczyć w okolicy?

Piwniczna-Zdrój zasługuje na uwagę m.in. na układ urbanistyczny z czworobocznym rynkiem w roli głównej, który praktycznie nie uległ zmianom od czasu lokacji miasta (zostało ono założone w 1348 r. i od razu otrzymało prawa miejskie). W zachodniej części rynku zobaczyć można ratusz, którego budowę rozpoczęto w XIX w. Wzrok przykuwają również zlokalizowane na rynku:

– XIX-wieczne domy mieszczańskie,

– cysterna z 1913 r.

– kościół parafialny pw. Narodzenia NMP wybudowany w latach 1881–1886.

Oprócz tego w Piwnicznej-Zdroju oraz w okolicy można zobaczyć:

– szachulcowy pensjonat „Orlęta” z 1897 r.,

– Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej,

– pijalnię wód mineralnych (jest czynna),

– Park Węgielnik (Skałki),

– Wierchomlę – leżącą nieopodal długą wieś połemkowską z cerkwią z 1821 r.,

– wieża widokowa na Eliaszówce, najwyższym szczycie Gór Lubowelskich (Beskid Sądecki).

Świetnym pomysłem jest ponadto wybranie się do Muszyny oddalonej o ok. 28 km.

Piwniczna-Zdrój – trasy turystyczne

Piwniczna-Zdrój dysponuje przeszło 280 km tras i oznakowanych szlaków turystycznych dla pieszych, rowerzystów i przeznaczonych do jazdy konnej. Są tu także ścieżki zdrowia ulokowane w Parku Zdrojowym „Kicarz”. Jeśli chodzi o znakowane szlaki turystyczne, to na tej liście znajdują się:

– Piwniczna – Przełęcz Gromadzka – Dolina Biała Woda – Jaworki (szlak czerwony –  główny),

– Piwniczna – Eliaszówka – Przełęcz Gromadzka (szlak zielony – szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc),

– Piwniczna – Przełęcz Bukowina – Hala Pisana – Frycowa (szlak żółty – krótki szlak łącznikowy),

– Piwniczna – Bucznik – Łomnica-Zdrój – Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej – Łabowiec – Łabowa (szlak niebieski – dalekobieżny).

Piwniczna-Zdrój – atrakcje dla dzieci

Do Piwnicznej-Zdroju można bez problemu wybrać się z dziećmi, które na nudę nie będą tu narzekać. Największymi atrakcjami adresowanymi do milusińskich są m.in.:

– spływ Popradem do Rytra – rzeka jest płytka, a nurt nie stwarza zagrożenia, dlatego są organizowane spływy specjalnie dla dzieci,

– podróż ciuchcią drogową kursującą do Łomnicy,

– kompleks rekreacyjny przy bulwarze nadrzecznym – w jego skład wchodzą m.in. ogródek jordanowski, wielofunkcyjne boisko i skate park,

– plac zabaw w parku przy Pijalni Artystycznej,

– kąpielisko na Radwanowie z basenami, zjeżdżalnią i jacuzzi – czynne jest w okresie letnim, zimą funkcjonuje tu lodowisko,

– kryty basen w OLW SMREK Piwnicznje-Kosarzyska,

– przedszkole narciarskie dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat prowadzone przez Szkołę Narciarską Słoneczna Dolina Piwniczna-Zdrój.

Piwniczna-Zdrój – atrakcje dla dorosłych. Co można robić?

W Piwnicznej-Zdroju panują warunki sprzyjające różnym formom aktywności. Króluje zdecydowanie narciarstwo. Do dyspozycji jest nowoczesna Stacja Narciarska Wierchomla. W okolicy jest sporo ośrodków narciarskich, Sucha Dolina, Kosarzyska czy Ryterski Raj. Oprócz oddawaniu się urokom białego szaleństwa można też np. jeździć na quadach, wędkować na Popradzie, jeździć konno i na rowerze, grać w paintball oraz korzystać z basenów i ścianki wspinaczkowej. Do tego dochodzą kajakarstwo górskie i sporty ekstremalne.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments