Peru

23 października 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Peru to niesamowity kraj będący kolebką jednej z najstarszych cywilizacji na świecie. To idealne miejsce dla osób spragnionych malowniczych krajobrazów i niesamowitych atrakcji mających związek z fascynującą kulturą Inków.

Peru to państwo ze stolicą w Limie położone w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Zajmuje powierzchnię 1 285 216 km kw. Jest drugim pod względem wielkości krajem andyjskim (po Argentynie). Lot do Peru trwa średnio ok. 14 godzin, ale w zależności od różnych czynników – np. przesiadek – może się wydłużyć. Do Peru najlepiej wybrać się między majem a czerwcem lub we wrześniu bądź w październiku. Temperatury w Peru są wysokie przez cały rok. Luty i marzec w Peru to najchłodniejsze miesiące – termometry pokazują przeciętnie ok. 28 st. C. Co zabrać do Peru? Przede wszystkim pieniądze i dokumenty oraz stosowną odzież (w tym koniecznie cieplejsze ubrania). Przydadzą się też kosmetyki chroniące przed słońcem i ubezpieczenie zdrowotne.

Bezpieczeństwo w Peru

Peru to kraj przyjazny turystom, w związku z czym można tam jechać bez obaw. Niemniej resort spraw zagranicznych ostrzega przed podróżami do terenów przy granicy z Kolumbią oraz do regionu VRAE. Na trasie z lotniska do centrum Limy najlepiej korzystać z taksówek firm, które są oficjalnie uznane przez władze lotniska oraz posiadające stanowiska wewnątrz terminalu przylotów.

Peru – wiza

Obywatele polscy wybierający się do Peru w celach turystycznych są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy, o ile przebywają na terytorium kraju łącznie do 183. dni w ciągu roku. Wiza nie jest też potrzebna przy krótkoterminowych pobytach nie dłuższych niż 90 dni. Czy do Peru potrzebny jest paszport? Tak, jest to dokument wymagany do przekroczenia granicy i pobytu w Peru – powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.

Jaką walutę zabrać do Peru?

Jednostką monetarną Peru jest sol (1 PEN to ok. 1,15 zł – kurs z dnia 23 października 2019 r.). Jaką walutę zabrać do Peru na wymianę? Najlepszą opcją są dolary amerykańskie. W dużych miastach nie ma problemów z dostępem do bankomatów. W Peru akceptowane są praktycznie wszystkie karty płatnicze i kredytowe, niemniej trzeba mieć przy sobie gotówkę. Ceny w Peru, jeśli chodzi o podstawową konsumpcję, są zbliżone do cen w Polsce. Zwiedzanie atrakcji jest natomiast drogie. Co przywieźć z Peru? Turyści najchętniej zaopatrują się w skórzaną galanterię, wyroby z wełny alpaki, ubrania, ceramikę, peruwiańskie przysmaki canchitas i habas, pokrowce na poduszki czy bieżniki na ławę.

Zabytki w Peru

Wśród największych atrakcji turystycznych Peru znajdują się m.in.:

– Lima: w stolicy i największym mieście Peru zobaczymy np. katedrę z 1535 r. (wielokrotnie przebudowywaną w kolejnych latach), Pałac Arcybiskupa, Pałac Rządowy, kościoły (np. św. Dominika, św. Franciszka, św. Piotra) czy muzea (np. Muzeum Sztuki, Muzeum Larco, Muzeum Klasztoru Braci Bosych); tutejszy zespół urbanistyczny starego miasta figuruje na liście UNESCO,

– obiekty z listy UNESCO: miasto Arequipa, stanowiska archeologiczne Chavín de Huántar  i Caral, Chan Chan (największe miasto epoki prekolumbijskiej w Ameryce Południowej), miasto Cuzco, parki narodowe Huascarán i Narodowy Rio Abiseo, Machu Picchu (najlepiej zachowane miasto Inków), system dróg dawnego Imperium Inków Qhapac Ñan, kompleks inkaskich kamiennych murów Sacsayhuamán oraz rysunki  z Nazca,

– liczne stanowiska archeologiczne, np. Coricancha, El Castillo de Huarmey, Ollantaytambo, Toquepala, Vilcabamba etc.,

– parki narodowe: Cutervo, Manú, Pacaya-Samiria, Paracas,

– miasto  Trujillo słynące z historycznego centrum,

– historyczne centrum Cajamarki,

– jezioro Tititaca,

– kompleks astronomiczny Chanquillo,

– kompleks archeologiczny Kuélap,

– kompleks górniczy Santa Bárbara,

– wydma  Cerro Blanco,

– winiarnie Ici,

– Huacachina – niewielka oaza na pustyni Atacama,

– kanion  Colca.

Dostęp do sieci jest tym, co przyda się podczas zwiedzania Peru. Internet najlepiej mieć pod ręką, w telefonie – w tym celu trzeba się zaopatrzyć w kartę prepaid ze stosownym pakietem danych.

Kurorty w Peru

Turyści przyjeżdżający do Peru bardzo często zatrzymują się w Limie. Sporą popularnością cieszą się również ośrodki wypoczynkowe znajdujące się w północnej części wybrzeża – głównie w okolicach miast Piura i Tumbes. Są to takie kurorty jak m.in. Punta Sal, Plaża La Esmeralda, Zorritos, Máncora, Vichayito, Los Órganos czy Las Pocitas. Wielbiciele sandboardingu powinni natomiast udać się do miejscowości Huacachino znajdującej się na południu kraju.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments