Peniscola

14 kwietnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4.5]

Peniscola to malowniczo położone miasteczko u wybrzeży Hiszpanii, należące do kurortu Costa del Azahar. Wyśmienite miejsce zarówno na wakacje z rodziną, jak i sentymentalną wycieczkę w pojedynkę. Tu historia styka się z nowoczesnością, a kurort zdaje się czekać na ciekawych świata przybyszów.

Atrakcje Peniscoli

Od niemal pięćdziesięciu lat miasto funkcjonuje jako kompleks historyczno – artystyczny, w skład którego wchodzą:
-pokaźnych rozmiarów zamek templariuszy Papa Luna z końcówki XIII wieku, powstały na fundamentach tradycyjnej arabskiej twierdzy; po zamku Alhambra w Grenadzie jest to drugi najczęściej odwiedzany zamek w całej Hiszpanii,
-fortyfikacje obronne, wzniesione przed dwór Filipa II,
-wybudowane w stylu gotyckim kościoły Dziewicy Pomocy (Templo Parroquial de la Virgen del Soccoro) oraz Matki Boskiej Ermitana,
-rozległy Park Artyleryjski –kazamaty, skarbiec, prochownia oraz ogrody.
Wielu turystów udaje się do Bufador – skalnego wyłomu, w którym panuje specyficzny mikroklimat.
Peniscola jest doceniana przez turystów również ze względu na położenie pomiędzy morzem a górami. Dzięki temu można tu korzystać zarówno z plażowania, jak i wycieczek górskich. Plaże na wybrzeżu Costa de Azahar są głównie piaszczyste, jednak zdarzają się także piaszczysto – żwirowe oraz kamieniste. Góry Sierra de Irta zaś prowadzą aż do wybrzeża wieloma szlakami o różnym poziomie trudności.
W Peniscoli do spacerów zachęcają też sieci urokliwych, wąskich i krętych uliczek z zabudowaniami typowymi dla tej części hiszpańskiego wybrzeża. Godne polecenia jest także Muzeum Morza, w którym można podziwiać stałą ekspozycję oraz wystawy czasowe. W mieście jest także osiemnastowieczna pustelnia poświęcona patronce miasta i regionu – Virgen de la Ermitana.
Niedaleko od Peniscoli warte uwagi jest miasteczko Castellón de la Plana z muzeum Museo Provincial de Bellas Artes – szczególnie cenne są tu średniowieczne artefakty oraz bogata kolekcja dzieł sztuki. Przy muzeum można wejść także do planetarium.

Wydarzenia kulturalne w Peniscola
Miasto szczególnie warto odwiedzić podczas odbywających się w nim wydarzeń kulturalnych. Do najciekawszych należą: odbywający się w sierpniu Festiwal Muzyki Dawnej i Barokowej na zamku Pope Luna, Międzynarodowy Festiwal Filmów Komediowych oraz pełny kolorów i niezwykłych przedstawień Bal demonów. Miłośników lokalnych dań z pewnością zaciekawi festiwal owoców morza, organizowany na początku lipca.

Pogoda w Peniscola

Lato w Hiszpanii należy do najgorętszych w Europie. Temperatury w szczycie sezonu turystycznego rzadko spadają poniżej 30 stopni, a zimą jest tutaj podobnie, jak w Polsce wiosną – zwykle ok. 12-15 stopni. Przez większość roku panują tu idealnie warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportu.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments