Ameryka Środkowa to fascynujący region chętnie odwiedzany przez turystów. Zdecydowanie warto wybrać się tu do Panamy uważanej za jeden z najpiękniejszych krajów na świecie.
Panama leży nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Sąsiaduje z Kolumbią i Kostaryką, jej stolicą jest miasto Panama. To, ile leci się do Panamy, zależy głównie od rodzaju połączenia. Z polski bezpośrednio do stolicy tego kraju można dostać się czarterem – lot z Warszawy trwa ok. 13 godzin. Zwykle trzeba latać z przesiadką, np. w Amsterdamie czy Frankfurcie nad Menem – podróż zajmuje kilkanaście godzin. Kiedy jechać do Panamy? Kraj ten można odwiedzać bez względu na porę roku, ale najlepiej wybrać się w porze suchej – czyli w okresie od połowy grudnia do połowy kwietnia. W Panamie temperatury są wysokie przez cały rok, rzadko spadają poniżej 30 st. C.
Co zabrać do Panamy? Przede wszystkim ważne dokumenty oraz karty kredytowe, w wielu miejscach przydaje się gotówka. Nie wolno zapomnieć o środkach na komary i inne insekty, a także o kremach z filtrem i odpowiednim wyposażeniu apteczki etc. Może też przydać się aktualna książeczka szczepień, pomimo iż przed wyjazdem nie ma obowiązku szczepień – zaleca się natomiast wykonanie szczepień przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, żółtej gorączce i wściekliźnie.
Ważna informacja odnośnie internetu: Panama gwarantuje dostęp do sieci niemalże wszędzie, najlepiej kupić kartę SIM do telefonu.
Bezpieczeństwo w Panamie
Panama jest dość bezpiecznym krajem na urlop, aczkolwiek jak informuje na swojej stronie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w stolicy istnieje zagrożenie przestępczością – najczęściej dochodzi do napadów połączonych z kradzieżą. Ostrożność trzeba zachować w środkach komunikacji miejskiej, lepiej unikać samotnych wycieczek po zmroku, zwłaszcza do dzielnicy Casco Viejo. Odradzane są również wyprawy na obszary graniczące z Kolumbią. Warto ponadto pamiętać o tym, iż Panama jest położna w strefie aktywnej sejsmicznie.
Panama – wiza
Czy możliwy jest wjazd do Panamy na dowód osobisty? Nie – pomimo tego, iż pomiędzy Polską a Panamą obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym. Bez wizy na terytorium Panamy polscy obywatele mogą przebywać do 6. miesięcy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest ważny paszport. Ponadto trzeba posiadać bilet powrotny oraz minimum 500 dolarów na koszty pobytu.
Jaką walutę zabrać do Panamy?
Jednostką monetarną Panamy jest balboa. Ciekawostką jest to, że Panama nie ma aktualnie własnych banknotów, w obiegu jest dolar amerykański. W związku z tym jaką walutę zabrać do Panamy? Najlepszą opcją są dolary amerykańskie. Pod względem cen Panama jest w wielu obszarach zbliżona do Polski, np. ceny jedzenia są porównywalne. Niemniej za wiele produktów i usług trzeba zapłacić więcej. Co przywieźć z Panamy? Najpopularniejszymi pamiątkami są słynne kapelusze panamskie, a także biżuteria handmade, tablice rejestracyjne, magnesy na lodówkę oraz ręcznie wyszywane bluzki czy poszewki. Zabronione jest wywożenie z Panamy muszli i koralowców.
Zabytki w Panamie
Co zobaczyć w Panamie? Propozycji ciekawych miejsc i obiektów nie brakuje – na ich liście znajdują się m.in.:
– Panama – stolica kraju to bardzo nowoczesne miasto, aczkolwiek w starej jego części zobaczyć można m.in. katedrę z 1619 r. (obiekt z listy UNESCO), liczne kościoły, mosty czy domy stylu plateresco; w centrum Nowej Panamy Casco Viejo też zachowało się sporo zabytków, np. barokowe kościoły, hotele Grand i Central wzniesione w XIX w. czy neoklasycystyczne budynki,
– Kanał Panamski – sztuczny kanał wodny będący symbolem Panamy, budowano go w latach 1904-1914,
– Gatun – największe jezioro Panamy, to stąd czerpana jest woda zasilająca Kanał Panamski,
– Zatoka Panamska – zatoka Oceanu Spokojnego położona u południowych wybrzeży kraju,
– parki narodowe: Coiba na Pacyfiku w Zatoce Chiriquí i Darién w prowincji Darién we wschodniej części kraju (obiekty z listy UNESCO), Altos de Campana, Soberania, El Copé,
– Panamá Viejo – są to pierwotne pzostałości zespołu miejskiego miasta Panama, które zostało założone w 1519 r. (obiekt z listy UNESCO),
– Portobelo – miasto portowe w prowincji Colón założone w 1597 r., znajdujące się tutaj ruiny fortyfikacji wraz z fortem San Lorenzo figurują na liście dziedzictwa światowego UNESCO,
– El Castillo – pałac w Bajo Mono,
– Półwysep Azuero – jest to najgorętszy i najbardziej suchy obszar kraju,
– Iguan – mała wyspa oddalona o ok. 5 km od Półwyspu Azuero, żyją tutaj iguany,
– San Blas – archipelag składający się z 365 wysp,
– wyspy wysp Bocas del Toro,
– Anton Valley – małe miasteczko niedaleko stolicy zlokalizowane w kraterze uśpionego wulkanu,
– Boquete – nieduża miejscowość niedaleko od granicy z Kostaryką położona ok. 1200 m n. p. m.,
– Portobelo – miejscowość będąca ważnym punktem na mapie pielgrzymek.
– Coiba – największa na świecie bezludna wyspa.
Kurorty w Panamie
Do najpopularniejszych kurortów panamskich zaliczają się m.in.:
– Panama – stolica i port nad Oceanem Spokojnym,
– ośrodki turystyczne na wyspach San Blas, Taboga i Bocas Del Toro,
– Playa Blanca – kurort położony niedaleko lotniska Scarlett Martinez,
– ośrodki w regionie Los Santos,
– Santa Catalina w prowincji Veraguas na wybrzeżu Pacyfiku.