Palmiarnia w Poznaniu

13 września 2020
Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 4]

Prawdziwie oryginalne miejsce do zwiedzenia w Poznaniu? Palmiarnia, jeden z najstarszych tego typu ogrodów w Europie, pełen rzadkich i niezwykłych roślin. To miejsce o ciekawej historii, w którym nikt nie będzie się nudził. Co konkretnie ma do zaoferowania?

Największe atrakcje Palmiarni

Palmiarnia Poznańska leży na terenie Parku Wilsona, w jego północnej części. To schowany pod szklanym dachem ogród zajmujący obszar niemal 4600 m2, który jest domem dla setek gatunków egzotycznych roślin i zwierząt – największy taki obiekt w Polsce. Założono go na początku ubiegłego wieku, a mimo wielkich zniszczeń podczas wojny udało się uratować unikalne zbiory.

Palmiarnia podzielona jest na dziewięć pawilonów: roślinność subtropikalna, roślinność klimatu umiarkowanego, akwarium, sukulenty Ameryki, roślinność tropikalna, rośliny wodne, podszycie lasu tropikalnego, kserofity oraz sawanna.

Jak zwiedzać Palmiarnię?

Palmiarnię można zwiedzać samodzielnie albo z przewodnikiem. Pierwsza opcja jest o tyle wygodna, że nie trzeba wcześniej planować terminu wycieczki i można więcej czasu spędzić w ulubionym pawilonie. Spacer z przewodnikiem to z kolei dużo interesujących informacji oraz taki plan zwiedzania, który uwzględnia wszystkie atrakcje egzotycznego ogrodu, trzeba jednak wcześniej zarezerwować termin.

Klimat wewnątrz Palmiarni jest bardzo specyficzny, ogród musi przecież zapewniać roślinom i zwierzętom optymalne warunki, dlatego w wielu pawilonach jest ciepło i wilgotno – na czas zwiedzania przyda się lżejsze ubranie.

Odwiedzając Palmiarnię warto zajrzeć jeszcze w inny zakątek Parku Wilsona. Mowa o trzech schronach przeciwlotniczych z czasów II WŚ, odkrytych raptem dwie dekady temu. Zwiedzanie schronu możliwe jest wyłącznie w towarzystwie przewodnika.

Palmiarnia Poznańska – cennik

Bilet normalny dla jednej osoby kosztuje 12 zł. Ulgowy – 8 zł. Dzieci do lat trzech zwiedzają ogród za darmo.

Z ulgi korzystać mogą: uczniowie, studenci oraz doktoranci na podstawie ważnej legitymacji, osoby z niepełnosprawnościami na podstawie legitymacji bądź orzeczenia, emeryci, renciści, posiadacze Poznańskiej Karty Turystycznej oraz Poznańskiej Karty Seniora.

Dodatkowe ulgi przysługują:

– opiekunom grupy szkolnej oraz opiekunom osób z niepełnosprawnościami – 2 zł
– osobom 60+ w ramach akcji „Wtorki Seniora” – 4 zł (tylko we wtorki)
– posiadaczom Poznańskiej Karty Dużej Rodziny – normalny 8 zł i ulgowy 6 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem kosztuje 60 zł za grupę do 25 osób.

Palmiarnia Poznańska – godziny otwarcia

Palmiarnia otwarta jest codziennie, również w niedziele i święta, w godzinach 10:00 – 18:00. Bilety można kupować od momentu otwarcia do godziny 17:00. Park Wilsona, na terenie którego znajduje się palmiarnia, otwarty jest od 5:00 rano do godziny 22:00.

Palmiarnia Poznańska – czy warto?

Palmiarnia to niezwykłe miejsce, po którym można chodzić godzinami, a i tak wciąż będzie się w nim odkrywało coś nowego. To możliwość obcowania z przyrodą, jaka normalnie w Polsce nie występuje. Byliśmy tam w lipcu 2020 roku i potwierdzamy, że to świetne miejsce i dla rodzin z dziećmi, i dla samych dorosłych – można bardzo miło spędzić czas, nauczyć się czegoś wartościowego i na własne oczy zobaczyć, jak wygląda natura w innych zakątkach świata. To tańsze rozwiązanie niż wyjazd do obcych krajów, a wrażenia są równie mocne.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments