Pałac w Rogalinie

19 września 2020
Click to rate this post!
[Total: 10 Average: 3.6]

Rogalin znany jest ze swojego pięknego położenia, ale gości przyciąga tu przede wszystkim wielki, zabytkowy pałac, który służył jako siedziba rodu Raczyńskich. Pałac w Rogalinie jest obecnie oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Dlaczego warto tu przyjechać na wycieczkę?

Historia pałacu w Rogalinie

Pałac w Rogalinie liczy sobie prawie 250 lat, a powstał z inicjatywy Kazimierza Raczyńskiego, ówczesnego pisarza wielkiego koronnego. Pałac jest w stylu późnego baroku, z ogrodem francuskim, kilkadziesiąt lat później w ogrodzie wzniesiono kościół-mauzoleum pod wezwaniem św. Marcelina. Sala balowa została przerobiona na zbrojownię – celem tej przebudowy było stworzenie patriotycznej ekspozycji chwalącej militarne dokonania Polaków.

W XIX wieku pałac zyskał nową bibliotekę z imponującym księgozbiorem, otworzono też budynek galerii, z otwartą dla publiczności kolekcją malarstwa polskiego i europejskiego. Po II WŚ pałac przejęło państwo i przekształciło go w oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Największe atrakcje Rogalina

Wojna nie oszczędziła pałacu w Rogalinie, ale podczas odbudowy korzystano z archiwalnych zdjęć, dzięki czemu wygląda on dokładnie tak, jak przed zniszczeniem. Na terenie kompleksu można zwiedzić pałac, imponującą galerię obrazów, galerię antenatów, gabinet londyński, powozownię oraz rozległy park.

Galeria liczy sobie około 300 dzieł, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje największy obraz Jana Matejki „Dziewica Orleańska”. Kościół św. Marcelina, kapliczka oraz mauzoleum Raczyńskich także są udostępnione zwiedzającym, podobnie jak powozownia.

Wielką atrakcją Rogalina jest także park, na terenie którego rosną słynne Dęby Rogalińskie, zakwalifikowane jako pomniki przyrody. Jest ich łącznie ponad tysiąc, a najsłynniejsze drzewa to Lech, Czech, Rus oraz Edward.

Zwiedzanie z przewodnikiem

Park wokół pałacu dostępny jest dla wszystkich i można tutaj spacerować długimi godzinami, podziwiając wypielęgnowane alejki, ozdobne rzeźby, oryginalne rośliny. Zwiedzający pałac otrzymują nowoczesne audio-przewodniki i tablety, na których wyświetlają się najważniejsze informacje dotyczące oglądanego obiektu. Ciekawą propozycją są „tajemnicze zakamarki pałacu”, z którymi można się zapoznać podczas zwiedzania z lekcją muzealną.

W sezonie letnim na terenie parku organizowane są przejażdżki dorożką, a przez cały rok do dyspozycji gości jest restauracja Dwa Pokoje z Kuchnią.

Pałac jest przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami.

Pałac w Rogalinie – cennik

Poza parkiem i ogrodem wszystkie atrakcje rogalińskiego kompleksu są płatne. Wejście do pałacu kosztuje 35 zł (25 zł dla osób uprawnionych do ulgi). W ramach tego biletu można zwiedzić pałac, galerię obrazów, galerię antenatów, powozownię, gabinet londyński.

Wejście tylko do pałacu albo tylko do galerii obrazów kosztuje 15 zł (ulgowy 10 zł). Gabinet londyński i galerię antenatów można zwiedzić za 5 zł (ulgowy 3 zł). Bilet do powozowni kosztuje 5 zł (ulgowy 3 zł).

Pałac w Rogalinie – godziny otwarcia

Park jest dostępny dla turystów przez cały tydzień. Godziny otwarcia zależą od sezonu:

Od maja do sierpnia: 9:00 – 20:00
Od października do lutego: 9:00 – 16:00
W marcu, kwietniu i wrześniu: 9:00 – 18:00

Muzeum jest otwarte w godzinach 10:00 – 17:00, codziennie z wyjątkiem poniedziałków. W okresie od 1 grudnia do 6 stycznia muzeum jest zamknięte.

Pałac w Rogalinie – czy warto?

Pałac w Rogalinie nie jest aż tak dobrze znany jak inne słynne pałace, a szkoda. Jego wnętrza robią ogromne wrażenie, tak samo jak historyczne dęby na terenie parku. Byliśmy tam w lipcu 2020 roku i nie mogliśmy się nadziwić, jak wiernie odtworzono każdy szczegół pałacu – niewiele zabytków w Polsce zostało odrestaurowanych z taką pieczołowitością.

Rogaliński pałac szczególnie zainteresuje miłośników historii, ponieważ muzeum kładzie nacisk właśnie na wątki historyczne i patriotyczne. Zbiory dzieł sztuki są naprawdę ogromne i trudno wszystko dokładnie obejrzeć w ciągu jednej wizyty.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments