Pałac Schönbrunn

4 marca 2023
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Pałac Schönbrunn i przylegające do niego ogrody to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Wiednia. Jest to obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i każdego roku odwiedzają go tysiące turystów z całego świata. Zamek można też oglądać wirtualnie dzięki specjalnej aplikacji.

Historia Pałacu Schönbrunn

Pierwsze wzmianki o Schönbrunn pochodzą już z 1311 roku, ale nim na wzgórzu wybudowano imponujący pałac, znajdowała się tu wcześniej posiadłość klasztoru, a następnie dwór myśliwski. W rezydencję mieszkalną dwór zaczął przekształcać się w dopiero w XVII wieku, ale oblężenie tureckie z 1683 roku doprowadziło do całkowitego upadku posiadłości. Niedługo potem jednak Leopold I zapragnął stworzyć w Schönbrunn rezydencję wspanialszą od Wersalu i tak zaczęła się budowa rozległego kompleksu pałacowego.

Przez prawie dwa wieki pałac służył jako letnia rezydencja Habsburgów. Był też świadkiem wielu historycznych wydarzeń, bo właśnie w Pałacu Schönbrunn miał miejsce Kongres Wiedeński, a cesarz Karol I podpisał tu akt abdykacji. Od 1918 roku Pałac Schönbrunn jest własnością państwa austriackiego.

Pałac Schönbrunn – atrakcje

Pałac posiada łącznie ponad tysiąc komnat, ale dla zwiedzających udostępniono tylko 45 z nich. Wnętrze są urządzone w stylu barokowym i rokoko, na ścianach można podziwiać artystyczne sztukaterie i freski, ale obok sal urządzonych z iście cesarskim przepychem znajdują się też skromne gabinety cesarza Franciszka Józefa. W przybudówce urządzono Muzeum Powozów, a niedaleko pałacu wznosi się wspaniała Glorietta oraz XVIII-wieczna Fontanna Neptuna. Ogrody cesarskie urządzono w stylu francuskim, a stojąca na ich terenie palmiarnia zalicza się do najstarszych w Europie.

Sprawdź: Austria – paszport

Pałac Schönbrunn – jak zwiedzać?

Jest kilka tras turystycznych, dzięki którym można poznać wnętrza Pałacu Schönbrunn: Grand Tour, Imperial Tour, trasa śladami Marii Teresy, trasa śladami Franciszka Józefa, specjalna trasa dla dzieci. Są też wycieczki łączone, dzięki którym można w niższej cenie zobaczyć kilka atrakcji jednocześnie. Ułatwieniem dla zwiedzających są audioprzewodniki, do pobrania ze strony internetowej muzeum.

Zobacz: ceny w Austrii

Pałac Schönbrunn – cennik

Ceny biletów uzależnione są od wyboru trasy. Bilet normalny kosztuje od 22 do 40 euro, bilety ulgowe dostępne są w cenie od 15 do 27 euro. Bilet rodzinny można kupić w cenie 28 euro dla dorosłego i 23 euro dla dziecka. Za wstęp do ogrodów, oranżerii oraz labiryntu płaci się 31 euro (dzieci 24 euro).

Zobacz ile kosztują: winiety w Austrii

Pałac Schönbrunn – godziny otwarcia

Pałac Schönbrunn można zwiedzać codziennie, od 9:00 do 17:00. Ogrody są otwarte dla turystów między 6:30 a 17:30. W przypadku wycieczek grupowych zaleca się dokonanie wcześniejszej rezerwacji, zwłaszcza gdy grupa chce korzystać z usług przewodnika.

Pałac Schönbrunn – czy warto?

Pałac Schönbrunn zwiedzaliśmy w październiku i możemy potwierdzić, że jest to przepiękne miejsce, do którego obowiązkowo trzeba zajrzeć odwiedzając stolicę Austrii. Jeśli ktoś chce zwiedzać pałac z dziećmi, to polecamy specjalne trasy dla najmłodszych, a zimą warto skorzystać z sezonowej oferty – w ramach jednego biletu można zwiedzić nie tylko Pałac Schönbrunn, ale też wiedeński ogród zoologiczny, palmiarnię i Desert Experience House.

Podczas 2 dni w Wiedniu zaliczyliśmy takie miejsca jak: Zamek Hofburg w Wiedniu, Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, Ratusz w Wiedniu, Katedra św. Szczepana w Wiedniu, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Schloss Belvedere.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments