„Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci

18 listopada 2023
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

„Ostatnia Wieczerza” to słynne malowidło ścienne stworzone przez Leonarda da Vinci. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki na świecie i wiele osób celowo przyjeżdża do Mediolanu właśnie po to, by zobaczyć na własne oczy cenny fresk w bazylice Santa Maria delle Grazie.

„Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci – gdzie się znajduje?

Malowidło przedstawiające biblijną Ostatnią Wieczerzę powstało na zamówienie Ludwika Sforzy, księcia Mediolanu. Leonardo da Vinci podjął się tego zlecenia w 1494 roku, a stworzenie całości zajęło mu cztery lata. Freskiem ozdobiono ściany refektarza w klasztorze dominikanów, znajdującym się przy mediolańskiej bazylice Santa Maria delle Grazie. Zastosowana przez da Vinci technika malowania okazała się jednak bardzo nietrwała, do tego w XVII wieku wykuto na ścianie z malowidłem otwór na drzwi kuchenne, w wyniku czego bezpowrotnie została utracona centralna część fresku.

Przedstawiona na malowidle scena to moment, w którym Jezus podczas wieczerzy z uczniami mówi im o zdradzie, jakiej dopuści się jeden z apostołów. Malowidło, ze względu na swój naturalizm i dynamikę postaci, mocno się różniło od ówczesnych dzieł o tematyce biblijnej, i do dzisiaj jest interpretowane na różne sposoby.

Jeśli kupicie bilety online, to najpierw musicie iść do biura i wymienić je na bilety właściwe – miejsce to wskazuje strzałka po lewej. Natomiast strzałka po prawej – gdzie zaczyna się zwiedzanie.

„Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci – godziny zwiedzania

„Ostatnią wieczerzę” zobaczyć można w klasztorze Dominikanów przy Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Ekspozycja jest udostępniana zwiedzającym od wtorku do niedzieli, w godzinach 8:15 – 19:00, przy czym ostatnie wejście jest o 18:45. Goście wchodzą co kwadrans, a jedna grupa może liczyć maksymalnie 35 osób. Rezerwacji można dokonać online albo telefonicznie.

„Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci – cennik

Bilet upoważniający do obejrzenia „Ostatniej Wieczerzy” kosztuje 15 euro. Ulgowe wejściówki, dla młodzieży w wieku od 18 do 25 lat, kosztują 2 euro. Dzieci poniżej 18 roku życia wchodzą za darmo.

„Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci – czy warto?

„Ostatnia Wieczerza” autorstwa Leonarda da Vinci to niezwykłe malowidło, do dziś budzące wielkie emocje. My mieliśmy okazję zobaczyć je w kwietniu tego roku i możemy potwierdzić, że na pewno warto je zobaczyć w tej oryginalnej formie. Godna uwagi jest także sama bazylika oraz sąsiadujący z nią klasztor – jego część została udostępniona zwiedzającym.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments