Oman

9 grudnia 2022
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Oman jeszcze nie ma takiej sławy wśród turystów jak Tunezja, Egipt czy Jordania, chociaż niewątpliwie ma bardzo wiele do zaoferowania i jest pełen wspaniałych zabytków – kilka z nich trafiło na listę UNESCO. Z roku na rok zwiększa się jednak liczba gości i właśnie Oman zalicza się do tych krajów Bliskiego Wschodu, co do których prognozy rozwoju branży turystycznej są najbardziej optymistyczne.

Oman leży na Półwyspie Arabskim i sąsiaduje z Jemenem, Arabią Saudyjską oraz zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Posiada dość długą linię brzegową z licznymi plażami – Oman opływają wody Morza Arabskiego i Zatoki Omańskiej. Jest to kraj muzułmański, w którym obowiązuje szariat, lecz mimo tego uchodzi za państwo bardzo przyjazne turystom. Stolicą państwa jest Maskat, miasto niezwykle malowniczo położone, z widokiem na góry.

Dużym atutem Omanu jest także słoneczna pogoda, bo wysokie temperatury panują tutaj przez cały rok, aczkolwiek dla europejskich turystów lato może wydawać się zbyt ekstremalne – w sezonie wakacyjnym słupki rtęci potrafią sięgnąć nawet 48-50 stopni Celsjusza. Na zwiedzanie zabytków najlepiej wybrać się w chłodnych miesiącach zimowych. Amatorzy sportów wodnych powinni planować swój urlop na lato oraz jesień, na dobre warunki można też liczyć wiosną, kiedy woda ma przynajmniej 23 stopnie i z każdym tygodniem coraz mocniej się nagrzewa. Do Omanu najłatwiej dostać się samolotem. Ile trwa lot do Omanu? 6-7 godzin bezpośrednio lub 9-10 z przesiadką. Większość połączeń jest z jedną przesiadką, ale jeśli lecisz z biurem podróży, to oczywiście lot będzie bezpośredni.

Bezpieczeństwo w Omanie

Oman to bezpieczny kraj. Nie ma w nim zagrożenia terroryzmem i bardzo rzadko dochodzi do niepokojów politycznych, które mogłyby negatywnie odbić się na przebywających w tym państwie turystach. Oman jest wyjątkowo przyjazny rodzinom, ale jak najbardziej można po nim podróżować solo czy w większej grupie znajomych. Turyści rzadko padają ofiarą przestępstw, a szczególną uwagę należy zwrócić na naciągaczy, na przykład przy zamawianiu taksówki czy innych popularnych usług turystycznych.

Turyści nie muszą się stosować do wszystkich zasad szariatu, jakie obowiązują miejscowych, niemniej lepiej unikać nadmiernego odsłaniania ciała, okazywania sobie uczuć w miejscach publicznych, głośnego i prowokacyjnego zachowania, robienia zdjęć obcym osobom bez ich zgody, rozmów o rodzinie sułtana, spożywania alkoholu poza kurortami turystycznymi, krytykowania lokalnych zwyczajów. Jeśli wyjazd przypada na okres ramadanu, nie powinno się w ciągu dnia jeść i pić w miejscach publicznych.

Jeśli lecisz do hotelu z pakietem all inclusive, to alkohol będzie dostępny, ale prawdopodobnie tylko w konkretnych godzinach.

Oman jest bogatym krajem. Hotele nie są otoczone wysokimi murami, ale przy drogach spotkasz na punkty kontrolne, w których stoją funkcjonariusze z bronią.

Ogromne wrażenie w Omanie robi czystość. Kosze na śmieci po środku niczego? To standard. Są również na pustyni.

Więcej na ten temat: bezpieczeństwo w Omanie.

Oman – wiza

Każdy polski turysta przyjeżdżający do Omanu musi mieć paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy, licząc od daty przybycia. Pobyt w Omanie jest możliwy tylko na postawie wizy, ale z jej uzyskaniem nie ma żadnych problemów – wizę można załatwić przez internet albo jest ona wystawiana na lotnisku, podczas odprawy paszportowej. 14-dniowa wiza turystyczna jest bezpłatna. Jeśli jedziesz na dłuższy czas, to wtedy opłata już obowiązują.

Sprawdź ceny wiz: Wiza do Omanu

Jaką walutę zabrać do Omanu?

Obowiązującą walutą jest rial omański. W polskich kantorach jest to niestety bardzo rzadko spotykana waluta, dlatego dość trudna będzie wymiana pieniędzy jeszcze przed wyjazdem. Na podróż do Omanu warto zaopatrzyć się w odpowiedni zapas euro lub dolarów amerykańskich, ponieważ właśnie te waluty znacznie łatwiej będzie wymienić na omańskie riale. W niektórych miejscach popularnych wśród turystów można płacić kartą, ale większość punktów usługowych oraz lokali gastronomicznych akceptuje tylko riale omańskie. Ceny w Omanie są raczej przystępne, choć koszty transportu i zakwaterowania bywają na tym samym poziomie co w państwach europejskich.

Więcej: waluta Omanu

Zabytki w Omanie i miejsca warte zobaczenia

Oman może się pochwalić pięknymi zabytkami, jak i wspaniałą przyrodą. Wśród nich najbardziej znane są:

Wadi Dawkah

Jest to park przyrodniczy, wpisany na listę UNESCO. Jego największą atrakcją są unikalne drzewa – kadzidłowce Cartera, z których pozyskuje się cenną żywicę do produkcji kadzideł, kosmetyków i perfum. Park znajduje się na południu Omanu, w pobliżu miasta Salalah.

Zaginione miasto Ubar

To domniemane ruiny starożytnego miasta Irem, znajdujące się na pustyni Ar-Rab al-Chali, w zachodniej części kraju. Według legendy, właśnie z tego miasta miała pochodzić królowa Saba. Do stanowiska archeologicznego organizowane są wycieczki samochodami terenowymi.

Pustynia Ar-Rab al-Chali

Jest to piaszczysta pustynia zajmująca sporą część Półwyspu Arabskiego, największa na świecie. Zalicza się także do najsuchszych regionów świata i praktycznie nie ma na niej osad mieszkalnych. Jest natomiast chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na niesamowite krajobrazy.

Marneef Cave

Znajduje się w pobliżu miasta Salalah. To kompleks unikalnych formacji skalnych, z tarasem widokowym i doskonałym miejscem do robienia zdjęć. W pobliżu można obserwować eksplodujące gejzery.

Zig Zag Road w Omanie

Kręta, bardzo piękna trasa na południu Omanu. Leży na wysokości około 500 m i ciągnie się na pięć kilometrów między górami.

Ukryta plaża Al Fizayah

Dojazd do tej plaży jest nieco wymagający, ale widoki rekompensują wszelkie trudy podróży – Al Fizayah otaczają wysokie klify. Woda jest tutaj bardzo czysta i przyjemnie ciepła, a turystów zdecydowanie mniej niż w innych popularnych kurortach. Uważana za jedną z najlepszych omańskich plaż.

Ayn Sahalnoot

Kolejna atrakcja w pobliżu Salalah. Łatwo do niej dojechać samochodem, a na miejscu można podziwiać wspaniałą przyrodę oraz wodospady.

Kurorty w Omanie

– Maskat, stolica kraju, słynie z wielu zabytków, ale też ładnych plaż w okolicy, jak Shati Al Qurum na przedmieściach.

– Sur, portowe miasto nad Zatoką Omańską, jest dobrą bazą wypadową do ukrytych, piaszczystych plaż w okolicy oraz wycieczek trekkingowych.

– Salalah, jeden z największych i najpopularniejszych kurortów, skąd bardzo blisko do licznych atrakcji Omanu.

– Mirbat, nadmorskie miasto w południowo-zachodnim Omanie, z zabytkowymi fortecami.

– Masiran, największa wyspa Omanu, znana z wielkiej kolonii żółwi i dziewiczych, piaszczystych plaż.

Wakacje w Omanie – opinia

Oman odwiedziliśmy w 2022 roku. To cudowne miejsce, w którym warunki pogodowe są znakomite przez cały rok. Nie jest to bardzo popularny kierunek wśród Polaków, ale to kwestia czasu aż sytuacja się zmieni. Cudowne plaże, ciepłe morze, niesamowite widoki, czystość, smaczne jedzenie i w stosunkowo krótki lot jak na egzotykę zdecydowanie przemawiają za tym miejscem. Hotel Rotana Salalah, który odwiedziliśmy, był niesamowity. Ogólnie hotele w Omanie są wysokiej klasy, ale nie ma tam jeszcze tak dużego wyboru, jak w typowych kierunkach turystycznych typu Egipt.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments