Ojcowski Park Narodowy

15 stycznia 2022
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Ojcowski Park Narodowy znajduje się w województwie małopolskim, w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od Krakowa. Jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, ale atrakcji jest w nim całe mnóstwo. Dlaczego warto tu przyjechać na wycieczkę?

Ojcowski Park Narodowy – atrakcje

Ojcowski Park Narodowy jest częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, znanej ze swojego niesamowitego krajobrazu. Właśnie te widoki przyciągają wielu turystów, prócz tego w parku jest sporo ciekawych zabytków związanych z historią Polski. Wielką atrakcją tego miejsca są również jaskinie – jest ich ponad 500, choć nie wszystkie są udostępnione dla zwiedzających.

Park można zwiedzać pieszo albo na rowerze. Jest kilka wytyczonych szlaków o rożnym stopniu trudności, w tym słynny Szlak Orlich Gniazd oraz Szlak Warowni Jurajskich.

Ojcowski Park Narodowy – cennik

Wejście na teren Ojcowskiego Parku Narodowego jest bezpłatne, ale część atrakcji może wymagać wykupienia biletu – dotyczy to przede wszystkim zwiedzania jaskiń oraz zamków znajdujących się w obrębie parku. Płatny jest również parking samochodowy znajdujący się przy wejściu do parku.

Ojcowski Park Narodowy – godziny otwarcia

Sam park jest dostępny przez całą dobę, ale osoby chcące zwiedzać zamki czy muzea znajdujące się na jego terenie, muszą wcześniej sprawdzić ich godziny otwarcia. Większość obiektów zamykana jest o godzinie 18:00 lub 19:00, część placówek muzealnych kończy działalność o godzinie 16:00.

Ojcowski Park Narodowy – czy warto?

Jest to park zajmujący stosunkowo niewielki obszar, więc to świetne miejsce dla osób, które planują stosunkowo krótką wycieczkę. Wizytę w parku można połączyć ze zwiedzaniem Krakowa, jako że oba te miejsca dzieli około 16 kilometrów. Trzeba jednak pamiętać, że wycieczki zorganizowane muszą mieć przewodnika, a jedna grupa nie może być większa niż 50 osób. My byliśmy tam w czerwcu 2021 roku i bardzo polecamy to miejsce osobom, które pasjonują się historią oraz chciałyby spędzić wolny czas w prawdziwie bajkowej scenerii.

Punktem wypadowym do zwiedzania Ojcowskiego Parku Narodowego był hotel Villa Verde w Zawierciu. Zwiedziliśmy również: Zamek Pieskowa Skała, Zamek w Ojcowie, Bramę Krakowską, Igłę Deotymy, Jaskinię Łokieta, Maczugę Herkulesa.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
piotr b.
piotr b.
1 rok temu

Cudowne miejsce, niesamowite widoki, zabytki. Byliśmy kilkukrotnie w Ojcowskim Parku Narodowym i chętnie tam wracamy. W sumie i tak nie widzieliśmy wszystkich miejsc. Ja polecam.