Obzor

6 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 66 Average: 4.2]

Wczasy w Bułgarii to idealna propozycja dla osób spragnionych słońca i pięknych widoków. Na wybrzeżu Morza Czarnego nie sposób narzekać na nudę – to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek, plażowanie czy uprawianie rozmaitych sportów wodnych. Do grona najpopularniejszych kurortów w tym regionie należy Obzor.

Obzor to nieduże miasteczko malowniczo ulokowane pomiędzy zboczami Starej Płaniny i brzegiem Morza Czarnego, w odległości ok. 60 km od Warny i ok. 75 km od Burgas. Jego korzenie sięgają czasów starożytnych, kiedy to nosiło nazwy Navlohos, Heliopolis oraz Templum Jovis. Heliopolis w tłumaczeniu z języka greckiego oznacza „Miasto Słońca” – takie określenie w stosunku do Obzoru spotykane jest i dzisiaj, ponieważ miejscowość ta wyróżnia się największą w całej Bułgarii liczbą dni słonecznych. Współczesny Obzor oferuje mnóstwo atrakcji i form spędzania czasu – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Posiada znakomicie rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, na którą składają się m.in. hotele, liczne lokale, park rozrywki, centra handlowe itp.  Z Polski najszybciej dostać się tu samolotem, z lądowaniem w Burgas lub Warnie – lot do Bułgarii w te strony trwa średnio 2-2,5 godziny.

Ceny w Obzorze

Wybierając się do Obzoru, najlepiej zabrać ze sobą euro i na miejscu wymienić je na walutę Bułgarii (jest nią lewa: 1 BGN to ok. 2,14 zł – stan na dzień 6 marca 2018). Kurs euro i lewa są ściśle powiązane, w związku z czym w kantorach przelicznik jest ten sam: 1 EUR to ok. 1,95 BGN. Jeśli natomiast chodzi o ceny w Obzorze, to kształtują się one na podobnym poziomie co ogólne ceny w Bułgarii – nastawmy się na mniej więcej takie wydatki, jak w Polsce.

Zabytki w Obzorze

Obzor istniał już w starożytności, stąd też często pojawia się pytanie: co warto zobaczyć w Obzorze? Wbrew pozorom zabytków jest tu jak na lekarstwo, gdyż miasto rozbudowano na potrzeby turystyki masowej. Niemniej w tutejszym parku miejskim można podziwiać pozostałości kolumn i rzeźb ze Świątyni Jowisza, która powstała w czasach rzymskiego panowania. Na uwagę zasługuje również symbol miasta – zegar liczący na wysokość 12 m. Szukać go trzeba w centrum Obzoru, przy fontannie – nie sposób go przeoczyć.

A co jest ciekawego w okolicy? Bez wątpienia warto zwiedzić wspomniane już wcześniej Burgas i Warnę, a także Nesebyr. Daleko nie jest, można zatem przeznaczyć na to jeden dzień czy dwa. W sezonie trwającym od końca maja do początku października jest tu tłoczno – aby tego uniknąć, można wybrać się na wakacje w kwietniu. Aura jest wówczas przyjemna, sprzyjająca zwiedzaniu. Ogólnie Bułgaria w kwietniu to jeszcze okres przedsezonowy.

Plaże w Obzorze

Główna plaża to ważny punkt na mapie Obzoru. Na długość mierzy 6 km – jest to najdłuższa plaża, jaka znajduje się pomiędzy Słonecznym Brzegiem a Złotymi Piaskami. Podzielona jest na dwie części – centralną i południową znaną jako Chavdar. Część centralna jest strzeżona i zadbana, ze sprawnie funkcjonującym zapleczem w postaci barów oraz wypożyczalni sprzętu plażowego i sportowego. Chavdar natomiast to część niestrzeżona, a jej czystość pozostawia niestety wiele do życzenia – aczkolwiek jeśli ktoś chce odpocząć od zgiełku, to znajdzie tu spokój. Wspomnieć wypada o jeszcze jednej plaży w Obzorze – o Irakli o długości ok. 3,5 km. Jej obszar rozciągający się od Smrikite do Emine do niedawna stanowił symbol miłośników bułgarskiej przyrody – przez bardzo długi czas był to dziki i niezagospodarowany teren.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments