Norwegia

29 września 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Norwegia (urzędowo Królestwo Norwegii) jest państwem zlokalizowanym w Europie Północnej, charakteryzującym się długą, a także bogatą historią. Warto wiedzieć, że nazwa kraju pochodzi od staronordyckiego nord vegen – droga na północ. Stolicą państwa jest Oslo.

Pogoda w Norwegii

„Skandynawski Raj” – bo tak często mówi się o Norwegii, jest krajem, w którym śniegi utrzymują się przez cały rok – wspomniana kwestia dotyczy oczywiście niektórych regionów państwa. Warto wspomnieć, że w tych mroźniejszych okolicach Norwegii temperatura zimą dochodzi do minus 40° Celsjusza.

Bezpieczeństwo w Norwegii

Norwegia jest krajem bezpiecznym, nastawionym na turystów z Europy oraz innych zakątków świata. A zagrożenia? Te także występują. Sprawdźmy je już teraz.

Zagrożenia czyhające na turystów w Norwegii:

– kradzieże kieszonkowe (szczególnie w dużych ośrodkach miejskich),
– kradzieże środków z kart płatniczych.

Norwegia – wiza

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, obywatele Polski mogą wjechać na terytorium Norwegii na postawie ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Ważne jest jednak, aby dokument był czytelny, a także nie nosił śladów zniszczenia.

Dokumenty potrzebne do przekroczenia granicy

– Ważny paszport lub dowód osobisty.

Jaka waluta obowiązuje w Norwegii?

Oficjalną jednostką płatniczą obowiązującą na terytorium Królestwa Norwegii jest korona norweska (NOK). Jedna korona norweska dzieli się na 100 øre. W obiegu znajdują się monety o nominałach: 1, 5, 10, 20 kr oraz banknoty o nominałach: 50, 100, 200, 500 oraz 1 000 kr.

Jaką walutę zabrać do Norwegii?

Najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie większej ilości koron norweskich (NOK). Warto wiedzieć, że na terenie Norwegii bardzo rzadko akceptuje się obcą walutę.

Korzystanie z kart kredytowych w Norwegii

Dobrą informacją dla wszystkich podróżujących do Norwegii jest fakt, że na miejscu istnieje możliwość swobodnego korzystania z kart kredytowych. Najpopularniejsze z kart to oczywiście Visa, MasterCard, American Express oraz Eurocard.

Uwaga! Nie wszystkie sklepy oraz urzędy pocztowe na terenie Norwegii akceptują karty płatnicze.

Bankomaty w Norwegii

Bankomaty są zlokalizowane zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach. Ułatwieniem dla turystów będzie również fakt, że automatyczne urządzenia służące do wypłaty gotówki znajdują się także na obszarach wiejskich, m.in. w kioskach oraz na stacjach benzynowych.

Zabytki oraz ciekawe miejsca w Norwegii

Norwegia jest krajem słynącym z piękna swojej natury – niespotykane zjawiska przyrodnicze (takie jak zorza polarna czy białe noce) oraz charakterystyczne fiordy, każdego roku przyciągają setki tysięcy turystów. Sprawdźmy więc, które miejsca na mapie Norwegii zasługują na szczególne wspomnienie.

– Miejsce nr 1 – Oslo oraz jego największe atrakcje.

● Ulica Karl Johan gate – kluczowa ulica miasta.
● Nabrzeże Aker Brygge – jedno z najpopularniejszych miejsc na mapie Oslo.
● Twierdza Akershus – zamek zbudowany do obrony Oslo (kiedyś), a następnie przeistoczony w szereg muzeów o charakterze militarnym.
● Siedziba Norweskiej Narodowej Opery i Baletu.
● Stalowy most dla pieszych Akrobaten – węzeł łączący nowoczesne osiedle z dzielnicą Gronland.
● Kompleks wieżowców Barcode.

– Miejsce nr 2 – Bergen oraz jego „smaczki”.

Wśród najchętniej odwiedzanych miejsc na mapie Bergen znalazły się m.in.:

● Bryggen (z norw. Nadbrzeże) lub Tyskebryggen (z norw. Niemieckie Nadbrzeże) – zabytkowa dzielnica miasta.
● Fisketorget – targ rybny położony przy nabrzeżu, w bliskiej odległości od Bryggen.
● Linowo – terenowa kolejka Fløibanen.
● Wzgórze Fløyen (320 m n. p. m.).

– Miejsce nr 3 – Preikestolen (lub Prekestolen) – jedna z największych atrakcji Norwegii.

Preikestolen jest zadziwiająco płaskim klifem (wymiary: 25 na 25 metrów), powstałym najprawdopodobniej około 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu. Ciekawostką może być również fakt, że klif – jako atrakcja turystyczna, został odkryty dopiero około 1900 roku.

– Miejsce nr 4 – Archipelag wysp Svalbard – miejsce, w którym można natknąć się na białe niedźwiedzie. Przebywając w tej części Norwegii, warto mieć oczy szeroko otwarte – cztery tysiące niedźwiedzi to nie przelewki…

– Miejsce nr 5 – Trolltunga, tzw. „Język Trolla” – niewielka skała o charakterystycznym wyglądzie, dająca możliwość podziwiania zapierających dech w piersiach widoków.

– Miejsce nr 6 – Geirangerfjorden – fiord znajdujący się w południowo – zachodniej części Norwegii.

– Miejsce nr 7 – Nordfjord – ogromny fiord, w obrębie którego można zorganizować przyjemną wycieczkę rowerową.

– Miejsce nr 8 – Krakenes – latarnia morska.

– Miejsce nr 9 – Dalsnibba – szczyt w Górach Skandynawskich, położony na wysokości około 1 500 metrów n.p.m.

Magia zorzy polarnej…

Interesującym zjawiskiem, na które czekają zarówno mieszkańcy Norwegii, jak i przybysze z zagranicy, jest zorza polarna – czyli charakterystyczne zielononiebieskie warkocze.

Kurorty w Norwegii

Norwegia stanowi doskonałe miejsce na zimowe eskapady – w tej części Europy można znaleźć szereg ośrodków wypoczynkowych, nastawionych na turystów pasjonujących się narciarstwem. Poniżej prezentujemy Państwu najatrakcyjniejsze kurorty w Norwegii – głównie do wypoczynku zimą.

– Trysil – największy, a także najpopularniejszy kurort w Norwegii.

Sezon narciarski w Trysil rozpoczyna się wraz z końcem października, a kończy na początku maja. Warto podkreślić, że Trysil gwarantuje turystom śnieg, a także dobrą zabawę – w sytuacji, gdy na stokach zabraknie białego puchu, ośrodek zobowiązuje się do zwrotu wszystkich kosztów rezerwacji. Uwaga! Dla narciarzy przygotowano aż 65 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności.

– Hemsedal – kurort położony pomiędzy Oslo oraz Bergen, charakteryzujący się stabilnym klimatem.

Sezon w Hemsedal trwa od listopada do maja. Na turystów czekają tam liczne trasy zjazdowe (łącznie 51 tras o różnym stopniu trudności), 24 wyciągi, a także komfortowe schroniska oraz kwatery. Dobrą informacją dla rodziców małych dzieci jest fakt, że maluchy do lat 6., jeżdżące w kaskach, mogą korzystać z usług bezpłatnie.

– Oppdal – ośrodek w Norwegii Środkowej, położony 400 kilometrów od Oslo oraz 120 kilometrów od Trondheim.

Oppdal gwarantuje turystom 39 stoków oraz 18 wyciągów. Na jego terenie można także znaleźć dwa parki z torami przeznaczonymi do akrobacji narciarskich.

– Geilo – miejsce idealne dla wszystkich miłośników białego szaleństwa.

Geilo jest ośrodkiem polecanym zarówno narciarzom (małym oraz dużym), snowboardzistom, jak i osobom uprawiającym kite-skiing lub jibbing. Sezon narciarski w Geilo trwa od listopada do końca kwietnia.

Nie tylko narty…

Warto wiedzieć, że Geilo oferuje dodatkowo: przejażdżki saniami po polach oraz lasach, przejażdżki psim zaprzęgiem, przyrodnicze safari, wspinaczki po zamarzniętych lodowcach górskich, a także wycieczki w rakietach śnieżnych.

– Kvitfjell – norweski ośrodek narciarski zlokalizowany w południowej części kraju.

Kvitfjell jest bardzo nowoczesnym ośrodkiem wypoczynkowo – narciarskim, nastawionym zarówno na turystów – zawodowców, jak i na narciarzy – amatorów. A jak wygląda tam kwestia śniegu? Gdyby pogoda odmówiła posłuszeństwa (brak białego puchu), wówczas 85 proc. stoków może być sztucznie dośnieżonych.

Uwaga! Dobrą wiadomością dla turystów wybierających się do Kvitfjell jest fakt, że sezon w tej części Norwegii trwa od połowy października do końca kwietnia.

– Beitostølen – niewielka, górska miejscowość zlokalizowana na granicy Parku Narodowego Jotunheimen (Jotunheimen w wolnym tłumaczeniu oznacza Dom Gigantów).

Sezon narciarski w Beitostølen trwa od listopada do maja. Na przyjezdnych czekają tam zarówno stoki dla dorosłych, jak i specjalnie przygotowane stoki dla najmłodszych.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments