Nesebyr

2 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 38 Average: 4.4]

Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego kusi pięknymi plażami i znakomitymi warunkami sprzyjającymi aktywnemu wypoczynkowi. Nie brakuje tu barów, restauracji i klubów, a także innych obiektów zapewniających szereg rozrywek. Zatrzymać się można w jednym z wielu kurortów – np. w Nesebyrze.

Nesebyr – stosowana jest też pisownia Nesebar oraz Nessebar – to nieduże miasteczko położone na skalistym półwyspie w odległości ok. 3 km na północ od Słonecznego Brzegu, często określane mianem „Perły Morza Czarnego”. Historia tego miejsca sięga ok. 3 tys. lat wstecz – miasto znane w starożytności jako Mesambria zostało założone przez Traków. Obecnie jest to rezerwat architektoniczny i archeologiczny z zabytkami figurującymi na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO oraz jednocześnie popularny kurort z doskonale rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Nowoczesność przeplata się tu z duchem starożytnej epoki – i to wszystko jest niedaleko od nas (lot do Bułgarii trwa średnio 2-2,5 godziny), dostaniemy się tu bez zbędnych wymogów formalnych, ponieważ wiza do Bułgarii nie jest nam potrzebna.

Ceny w Nesebyrze

Na jakie wydatki przygotować się podczas pobytu w Nesebyrze? Jako punkt odniesienia przyjąć można ogólne ceny w Bułgarii, choć trzeba pamiętać o tym, że w sezonie trwającym od końca maja do początku października bywa nieco drożej. Obowiązującą walutą w Bułgarii jest lewa (1 BGN to ok. 2,14 zł – stan na dzień 2 marca 2018) – najlepiej zaopatrzyć się w nią już na miejscu, mając na wymianę euro.

Zabytki w Nesebyrze

Nesebyr to miejscowość o bogatej historii, stąd też zwykle w tym kontekście pojawia się pytanie: co warto zobaczyć w Nesebyrze? Oto garść propozycji:

– świątynie: w tym liczne cerkwie, m.in. św. Apostołów, Stara Metropolia, św. Jana Chrzciciela, św. Teodora, św. Paraskewy, Chrystusa Pantokratora, Bogurodzicy czy św. Jana Aliturgetosa itp., a ponadto Bazylika Eleusa zwana Nadmorską etc.,

– Muzeum Archeologiczne,

– Muzeum Etnograficzne,

– starówka z charakterystyczną zabudową z XVIII w. i z początków XIX w.,

– ruiny bizantyjskiej bramy obronnej z V w.

A co jest ciekawego w okolicy? Można zwiedzić chociażby Słoneczny Brzeg, Święty Włas czy Warnę. Interesującą propozycją jest także Kamienny Las (ok. 18 km od Warny).

Plaże w Nesebyrze

Plaże na mapie Nesebyru to istotne punkty. W starej części miasta znajdują się trzy nieduże plaże, przy czym największa z nich rozciąga się na długości ok. 700 m – i w przeciwieństwie do dwóch pozostałych jest strzeżona. Z kolei w nowoczesnej części kurortu są plaże Południowa i Północna – obie strzeżone, z bardzo dobrze rozbudowanym zapleczem. Słyną z delikatnego, złocistego piasku oraz z obecności wydm i rzadkich gatunków roślin, z których kilka objętych jest ochroną.

Pogoda w Nesebyrze

Nesebyr znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza, iż latem jest tu gorąco. Najcieplej jest w lipcu, gdy słupek na termometrze pokazuje średnio 30 st. C. Najchłodniej natomiast jest w styczniu i lutym, kiedy to temperatury wynoszą ok. 7 st. C. Jeśli ktoś chce odpocząć w Nesebyrze, pozwiedzać i jednocześnie uniknąć upałów, niech wybierze się na wakacje w kwietniu – nie jest wówczas tak tłoczno, jak w sezonie.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments