Nerja

20 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Costa del Sol to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych w Hiszpanii, a uściślając – w Andaluzji, w południowej części kraju. Warto spędzić urlop w jednym z kurortów znajdujących się na Słonecznym Wybrzeżu, np. w Nerji.

Nerja to niewielka miejscowość (niespełna 22 tys. mieszkańców) położona w prowincji Malaga na Costa del Sol, w odległości ok. 50 km na wschód od Malagi. To, ile trwa lot do Hiszpanii w te strony, zależy od paru czynników, m.in. od rodzaju rejsu i odległości pomiędzy lotniskami. Z Polski do Malagi leci się średnio ok. 4 godziny. Z Malagi do Nerji kursują autobusy.

Ceny w Nerji

Jednostką monetarną Hiszpanii jest euro (1 EUR to ok. 4,23 zł – kurs z dnia 20 stycznia 2020 r.), więc nie ma tu dylematów dotyczących tego, jaką walutę zabrać do Hiszpanii na wczasy w Nerji. W odpowiednią ilość euro zapatrzymy się w polskich kantorach, a w razie potrzeby na miejscu wypłacimy gotówkę z bankomatu. Poza tym w Hiszpanii powszechnie akceptowane są płatności kartą. Warto przygotować się na większe wydatki, ponieważ ceny w Hiszpanii są wyższe aniżeli w Polsce. Co przywieźć z Hiszpanii na pamiątkę? W Nerji warto zaopatrzyć się m.in. w oliwki, oliwę z oliwek, sery (zwłaszcza kozie), wędliny, wina, dżemy, miody, słodycze, karmelizowane migdały, piwa kraftowe, a także w biżuterię, kubki czy magnesy na lodówkę. Spore zainteresowanie wzbudzają też suknie do flamenco.

Zabytki w Nerji

Najsłynniejszym zabytkiem, z którego słynie Nerja, jest znajdujący się w pobliżu tego miasta zespół jaskiń noszący nazwę Cueva de Nerja. Jest to stanowisko archeologiczne położone w górach Sierra de Almijara. Kompleks liczy na długość 7219 m. To właśnie tutaj znajduje się największy na świecie stalagmit (32 m wysokości). Nieopodal jaskiń (niecały 1 km) znajduje się akwedukt Egle Aqueduct, który powstał pod koniec XIX w. W samej Nerji natomiast godne uwagi są: taras widokowy Balcón of Europa (pozostałość po muzułmańskiej fortecy), pustelnia Angustias z XVII w. oraz kościół św. Salwatora z XVII w.

Plaże w Nerji

Plaże to jeden z głównych atutów Nerji. W granicach miasta znajduje się łącznie kilkanaście plaż, w tym:

– Playa de Burriana – najbardziej znana ze wszystkich plaż w mieście,

– Playa de Maro uważana za z najpiękniejszych hiszpańskich plaż,

– Playa Playazo – największa plaża miasta,

– Playa El Chucho – dużą zaletą tej plaży jest bezpośredni dostęp do promenady Paseo Maritimo,

– Playa de Torrecilla zlokalizowana blisko centrum miasta,

– Playa El Salón – nieduża plaża idealna dla rodzin z dziećmi,

– Playa de la Caletilla – na długość liczy tylko 50 m i słynie z tego, że podczas przypływu znika,

– Playa de Calahonda – plaża zlokalizowana tuż obok Balcón of Europa,

– Playa El Chorrillo – plaża ukryta w malowniczej zatoczce,

– Playa de Carabeo znajdująca się w centrum miasta,

– Playa Carabeillo pokryta drobnym złotym piaskiem.

Aktywny wypoczynek w Nerji

Nerja to wspaniałe miejsce do uprawiania wielu sportów wodnych: windsurfingu, żeglarstwa, nurkowania czy jazdy na nartach wodnych. Regularnie są tu organizowane spływy kajakowe przyciągające bardzo dużo osób. Niezmiernie popularną formą aktywności są piesze wycieczki w górę rzeki Chillar oraz wyprawy rowerowe.

Pogoda w Nerji

Costa del Sol leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego wyróżniającego się suchymi i gorącymi latami oraz ciepłymi i wilgotnymi zimami. W Nerji temperatury są najwyższe w lipcu i sierpniu – termometry pokazują wówczas ponad 30 st. C. Na te miesiące przypada też szczyt sezonu turystycznego, który zaczyna się w maju i kończy wraz z początkiem października. Styczeń i luty w Nerji to najchłodniejsze miesiące ze średnią temperaturą 16 st. C. Co zabrać do Hiszpanii na wczasy w Nerji? To oczywiście zależy od terminu wyjazdu. Jeśli wybieramy się tam latem, pamiętajmy o lekkiej i przewiewnej odzieży, wygodnym obuwiu, kosmetykach przeciwsłonecznych, a także o ważnych dokumentach, pieniądzach i ubezpieczeniu, które przyda się w razie kłopotów ze zdrowiem.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments