Mykonos

17 października 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Mykonos to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Grecji. Upodobali je sobie celeberyci i bogaci ludzie – często można tu spotkać znane osoby. Wyspa zachwyca malowniczymi krajobrazami, pięknymi zabytkami i piaszczystymi plażami – wiele przesłanek przemawia za tym, aby spędzić tu wakacje.

Mykonos leży na Morzu Egejskim i należy do archipelagu Cyklady. Zajmuje powierzchnię 86,125 km kw, a głównym jej ośrodkiem miejskim jest Chora (Mykonos Town). Słynie z kosmopolitycznego charakteru i znakomicie rozbudowanej infrastruktury turystycznej. W odległości ok. 4 km od stolicy znajduje się lotnisko obsługujące międzynarodowe rejsy – to ile trwa lot na Mykonos zależy m.in. od miejsca wylotu, niemniej średni czas podróży wynosi 2 godziny 35 minut. Samolot to najlepsze rozwiązanie, gdy chcemy jak najszybciej dojechać na Mykonos.

Kiedy jechać na Mykonos? Właściwie każda pora jest dobra z uwagi na to, że wyspa leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Wszystko zależy od tego, co planujemy tam robić. Pod względem temperatur Mykonos sprzyja plażowaniu w sezonie trwającym od końca maja do początku października. W czerwcu, lipcu i sierpniu przeciętne temperatury wynoszą 26 st. C, lecz w praktyce ponad 30-stopniowe upały nie należą do rzadkości.

Bezpieczeństwo na Mykonos

Urlop na Mykonos to bezpieczne wakacje. Wyspa jest przyjazna turystom, nic poważnego nam nie zagraża. Rzecz jasna tak jak wszędzie powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad jak pilnowanie bagażu, dokumentów oraz pieniędzy – mogą zdarzyć się kradzieże.

Mykonos – wiza

Jadąc na wczasy na Mykonos, nie potrzebujemy wizy. Obowiązkowo natomiast sprawdźmy ważność dowodu osobistego, który jest niezbędny w podróży. Może też przydać się paszport – zwłaszcza, jeśli na miejscu zamierzamy kupować euro (przy takich transakcjach konieczne jest okazanie tego dokumentu).

Jaką walutę zabrać na Mykonos?

Walutą na Mykonos jest euro (1 EUR to ok. 4,28 zł – kurs z dnia 17 października 2018 r.). Jeżeli planujemy nabyć tę walutę po przylocie na wyspie, pamiętajmy o tym, że kurs wymiany złotówek na euro nie jest w Grecji korzystny. Bardziej opłaca się kupić euro w Polsce. Na Mykonos ceny są wysokie. Często się mówi, że to najdroższa ze wszystkich greckich wysp – musimy zatem przygotować się na spore wydatki.

Zabytki na Mykonos

Mykonos ma do zaoferowania turystom całkiem sporo atrakcji. Na liście tej znajdują się m.in.:

– Chora (Mykonos Town) – wizyty w stolicy wyspy nie sposób pominąć; to piękne, ale i rozrywkowe miasto, w którym nie brakuje różnego rodzaju klubów i ekskluzywnych butików,

– Mała Wenecja (Alefkandhra) – jest to dzielnica Chory, jej wizytówką są domy z XVIII i XIX w. wybudowane bezpośrednio na granicy morza i lądu,

– Ano Mera – tradycyjna grecka wioska uważana za najbardziej malownicze tego typu miejsce na wyspie,

– kościół Panagia Paraportiani zaliczany do grona najcenniejszych obiektów sakralnych na Cykladach,

– prawosławne kościoły Paliokastro i Monastiri,

– XVI-wieczne wiatraki,

– plaże, np. Agios Sostis Beach, Super Paradise Beach, Elia Beach, Megali Ammos, Turlos, Psarou etc.,

– muzea, np. Muzeum Archeologiczne, Muzeum Folkloru, Muzeum Rolnictwa, Egejskie Muzeum Morskie,

– latarnia Armenistis w Fanari,

– Pelikan Petros – oficjalna maskotka wyspy.

Podczas urlopu na Mykonos warto również wygospodarować trochę czasu na odwiedzenie okolicznych wysp. Zdecydowanie trzeba wybrać się na sąsiednią wyspę Delos figurującą na liście UNESCO – jeśli wierzyć legendom, to właśnie tutaj narodził się bóg Apollo.

Podczas zwiedzania przyda się sprawnie działający mobilny internet. Mykonos nie odstaje pod tym względem od innych greckich wysp – nie ma większych problemów z siecią, a kartę SIM można nabyć u jednego z greckich operatorów.

Kurorty na Mykonos

Gdzie zatrzymać się na Mykonos? Opcji do wyboru jest wiele, oto niektóre z nich:

– Chora (Mykonos Town) – tętniąca życiem stolica wyspy zlokalizowana na zachodnim jej wybrzeżu,

– Agios Stefanos – popularny resort w zachodniej części wyspy,

– Platys Gialos – ośrodek leżący niedaleko stolicy (ok. 4,5 km) z piękną plażą, powstał specjalnie na potrzeby turystyki,

– Ornos – nieduża miejscowość oddalona o ok. 3,4 km na południe od Chory,

– Agios Ioannis – chętnie odwiedzany kurort w zachodniej części Mykonos,

– Kalamopodi – miejscowość położona blisko Chory (ok. 5,5 km).

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments