Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

4 maja 2023
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki to jedna z największych galerii na świecie, słynąca przede wszystkim z cennej kolekcji malarstwa europejskiego. Ogromna część turystów odwiedzających każdego roku Wiedeń chętnie zagląda właśnie do tego muzeum, choć na dokładne obejrzenie wszystkich jego zbiorów z pewnością potrzebne będzie więcej czasu niż jeden dzień.

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu – historia

Kunsthistorisches Museum Wien, nazywane w skrócie KHM, zostało otwarte w 1891 roku, krótko po Muzeum Historii Naturalnej – oba budynki stoją obok siebie, więc ich zwiedzanie łatwo da się ze sobą połączyć. To jedna z najsłynniejszych galerii w Wiedniu, zlokalizowana w zabytkowym centrum miasta, wzdłuż słynnego Ringu. Budowę muzeum zainicjował cesarz Franciszek Józef I, a renesansowy budynek galerii to dzieło dwóch znanych architektów: Gottfrieda Sempera i Karla Freiherra von Hasenauer.

Sprawdź: ceny w Austrii

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu – atrakcje

Duża część zbiorów muzeum to prywatna kolekcja dzieł sztuki gromadzonych przez Habsburgów. Stale powiększana przez kolejnych władców, kolekcja w końcu trafiła do szerszej publiczności, a oprócz obrazów i portretów, w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu można oglądać także eksponaty z dawnych skarbców, klejnoty koronne, wyposażenie komnat pałacowych. Zbiory obejmują kilka epok, od średniowiecza, przez renesans i barok, do czasów współczesnych. Są także specjalne wystawy poświęcone starożytności, głównie klasycznej sztuce greckiej i rzymskiej.

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu – jak zwiedzać?

Muzeum można zwiedzać samodzielnie albo w ramach zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem. Dla zwiedzających przygotowano audiobooki w kilku językach – są one płatne, od 4 do 9 euro, w zależności od rodzaju. Jest także opcja prywatnego zwiedzania muzeum z historykiem.

Sprawdź, co jeszcze oferuje Austria

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu – cennik

Bilety do muzeum kosztują 18 euro od osoby, osoby uprawnione do zniżki płacą 15 euro – są to seniorzy, studenci poniżej 25 roku życia, pracownicy służb, osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie. Dzieci i młodzież do lat 19 zwiedzają muzeum za darmo, przy czym ci najmłodsi zwiedzający, poniżej 14 roku życia, muszą być przez cały czas pod nadzorem dorosłego.

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu – godziny otwarcia

Muzeum jest zamknięte w poniedziałki. Od wtorku do niedzieli galerię można zwiedzać w godzinach od 10:00 do 18:00, w czwartki ten czas jest wydłużony aż do 21:00. Okresowo niektóre sale są zamykane, a znajdujące się w nich dzieła sztuki trafiają do renowacji, dlatego przed wizytą warto sprawdzić, czy interesująca nas kolekcja jest aktualnie dostępna dla turystów.

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu – czy warto?

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu nie bez powodu cieszy się tak wielką sławą. To miejsce pełne unikalnych dzieł sztuki, monet, biżuterii o historycznej wartości, do tego sam budynek – ze względu na swoją architekturę – również jest wart obejrzenia. My byliśmy tu we wrześniu i polecamy odwiedzić to muzeum, nawet jeśli wizyta w Wiedniu jest tylko kilkudniowa.

Przez 2 dni w Wiedniu zwiedziliśmy: Zamek Hofburg w Wiedniu, Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, Ratusz w Wiedniu, Katedra św. Szczepana w Wiedniu, Schloss Belvedere, Pałac Schönbrunn.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments