Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu

17 czerwca 2023
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wiedeńskie muzeum historii naturalnej to wyjątkowa galeria, pełna unikalnych eksponatów. Zachwyci nawet te osoby, które na co dzień niespecjalnie interesują się przyrodą i historią naszej planety, a obok tych klasycznych wystaw są również ekspozycje multimedialne, wykorzystujące nowoczesne technologie.

Dzieje Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu

Muzeum mieści się w zabytkowym budynku przy Ringu, najbardziej reprezentacyjnej ulicy Wiednia, w samym centrum miasta. Pomysł na stworzenie muzeum zrodził się po śmierci Franciszka I Lotaryńskiego, który kupił słynną kolekcję Johanna von Baillou, po czym uzupełniał ją swoimi własnymi zdobyczami. Cały zbiór zgromadzony przez cesarza liczy blisko 30 tysięcy eksponatów, a część z nich pochodzi z ekspedycji naukowej do Ameryki Południowej oraz na Karaiby, przeprowadzonej pod nadzorem Nikolausa Josepha von Jacquin. Bogate zbiory udostępniła zwiedzającym Maria Teresa Habsburg, a zasoby muzeum systematycznie powiększano o kolejne, nowe eksponaty.

Zobacz również: ceny w Austrii

Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu – atrakcje

Obecnie w muzeum jest 39 sal z różnego rodzaju eksponatami. Poza stałymi ekspozycjami, często organizowane są także wystawy okresowe, o wybranej tematyce. Półpiętro muzeum zajmują kolekcje geologiczne, petrograficzne i mineralogiczne, dalej można zobaczyć wystawy antropologiczne, obrazujące postęp ewolucji oraz historię Ziemi. Szczególną ekspozycją są szkielety dinozaurów, ustawione tak, by dało się jej obejrzeć z każdej strony, wielkim zainteresowaniem cieszą się także najsłynniejsze obiekty przechowywane w muzeum: Wenus z Willendorfu i Wenus z Galgenbergu. Na pierwszym piętrze można oglądać zbiory poświęcone mikrofaunie.

Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu – jak zwiedzać?

Muzeum jest dostępne dla gości w każdym wieku. Dla osób zwiedzających muzeum samodzielnie przygotowano przewodniki audio, prócz tego organizowane są wycieczki z przewodnikiem, z programem przygotowanym dla różnych grup wiekowych, szkół oraz rodzin. Wielką atrakcją jest Noc w Muzeum, organizowana cyklicznie, z dodatkowymi zajęciami dla dzieci.

Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu – cennik

Bilet do muzeum kosztuje 16 euro, bilet ze zniżką dostępny jest w cenie 12 euro od osoby. Do zniżki uprawnione są studenci, seniorzy, pracownicy służb mundurowych, osoby niepełnosprawne. Posiadacze Vienna Card też mogą nabyć bilet ulgowy, w cenie 10 euro. Dla grup zorganizowanych (co najmniej 15 osób) bilety są w cenie 12 euro za sztukę. Dzieci do lat 19 wchodzą do muzeum za darmo.

Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu – godziny otwarcia

Do muzeum można przyjść codziennie, z wyjątkiem wtorków, kiedy placówka jest w całości zamknięta dla zwiedzających. Godziny otwarcia to 9:00 – 18:00, ale we środy muzeum otwarte jest o dwie godziny dłużej, aż do 20:00.

Zobacz również: Wiedeń w 2 dni.

Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu – czy warto?

Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu to idealne miejsce nie tylko dla miłośników przyrody. My odwiedziliśmy to miejsce we wrześniu i polecamy muzeum każdemu turyście, który zawita do Wiednia. Austriackie muzeum może pochwalić się wspaniałą kolekcją eksponatów, jaką trudno będzie znaleźć w innych tego typu placówkach, i przyjemnie spędzą tutaj czas zarówno dorośli, jak i dzieci.

Wiedzieliśmy również: Zamek Hofburg w Wiedniu, Ratusz w Wiedniu, Katedra św. Szczepana w Wiedniu, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Schloss Belvedere, Pałac Schönbrunn.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments