Muszyna

2 czerwca 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Beskid Sądecki to jedno z najlepszych miejsc na urlop w górach w Polsce. wspaniałe krajobrazy i liczne atrakcje od lat przyciągają turystów w te strony, a wśród najbardziej znanych miejscowości tego regionu znajduje się Muszyna.

Muszyna – gdzie się znajduje?

Muszyna to małe miasto (ok. 5 tys. mieszkańców) w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Leży w dolinie rzeki Poprad i dwóch jej dopływów na wysokości ok. 450 m n.p.m. Z uwagi na obecność źródeł mineralnych miejscowość posiada status uzdrowiska (nadany w latach 20-tych XX w.).

Muszyna – zabytki, co warto zobaczyć w okolicy?

W Muszynie zobaczyć można m.in.:

– pozostałości po zamku starostów Państwa Muszyńskiego z XIV w.,

– podzamkowy zespół dworski z przełomu XVIII i XIX w., na który składają się: dwór starostów, zajazd z XIX w. (obecnie swą siedzibę ma tu Muzeum Regionalne PTTK) Państwa Muszyńskiego oraz kordegarda,

– kościół pw. św. Józefa Oblubieńca z XVII w.,

– kapliczki św. Jana Nepomucena i św. Floriana na Rynku z przełomu XVII i XIX w.,

– zespół domów mieszczańskich z przełomu XIX i XX w.,

– krzyże z Chrystusem,

– cmentarz żydowski,

– Ogrody Sensoryczne,

– Popradzki Park Krajobrazowy, na którego terenie znajduje się Muszyna.

Atrakcje stanowią także pijalnie wód. Podczas pobytu w Muszynie warto wybrać się do oddalonej o ok. 11 km Krynicy-Zdroju. Niedaleko znajduje się znajduje się rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska (w miejscowości Milik). W Szczawniku, Złockiem i Powroźniku opłaca się natomiast odwiedzić połemkowskie cerkwie. Dobrym pomysłem jest również wycieczka na Słowację – Muszyna leży ok. 5 km od granicy z tym krajem.

Muszyna – trasy turystyczne

Przez Muszynę przebiegają dwa piesze szlaki turystyczne:

– Muszyna – Złockie – Jaworzyna (1114 m n.p.m.) – Krynica-Zdrój – Huzary (864 m n.p.m.) – Mochnaczka Niżna – Lackowa (997 m n.p.m.) – Wysowa-Zdrój (Szlak Wincentego Pola) – jest to szlak zielony,

– Muszynka – Rezerwat przyrody Okopy Konfederackie – Wojkowa – Muszyna – Szczawnik – Pusta Wielka (1061 m n.p.m.) – Żegiestów (szlak żółty).

Ponadto przez miejscowość biegnie turystyczna Pętla Muszyńska – jest to niebieski szlak rowerowy.

Muszyna – atrakcje dla dzieci

Do Muszyny warto wybrać się z dziećmi. Na milusińskich czekają takie atrakcje jak m.in.:

– Park Zdrojowy Baszta będący świetnym miejscem na rodzinny odpoczynek,

– Park Zdrojowy Zapopradzie, gdzie znajduje się sporo interesujących ,,zielonych rzeźb”,

– Ogrody Sensoryczne – jest tu np. Pawilon Muzyczny oraz Ogród Baśni i Legend,

– Ogrody Biblijne,

– kompleks odkrytych basenów w Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie,

– lodowisko.

Dzieciom z pewnością spodoba się też Muzeum Regionalne PTTK oraz możliwość podziwiania pięknej okolicy podczas spacerów. Ponadto tutejsze hotele i pensjonaty są doskonale przystosowane do potrzeb rodzin z dziećmi.

Muszyna – atrakcje dla dorosłych. Co można robić?

Dorośli najczęściej przyjeżdżają do Muszyny w celu korzystania z uzdrowiskowych walorów tej miejscowości. Muszyńskie sanatoria i zakładach przyrodolecznicze cieszą się bardzo dużą popularnością. Pijalnie wód mineralnych są ogólnodostępne. Okolica zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu – spacery czy jazda na rowerze to zawsze strzał w dziesiątkę. Warto przy okazji nadmienić, że w Muszynie odbywają się różne imprezy cykliczne: Festyn Nad Popradem, Noc Świętojańska nad Popradem, Święto Wód Mineralnych, Jesień Popradzka oraz Jarmark Muszyński.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments