Mszana Dolna

5 stycznia 2021
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Beskidy to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych w Polsce, gdzie można spędzić zarówno udany weekend, jak i dłuższy urlop. Planując wyjazd w te strony, warto wziąć pod uwagę niedużą miejscowość o nazwie Mszana Dolna.

Mszana Dolna – gdzie się znajduje?

Mszana Dolna to małe miasteczko (ok. 8 tys. mieszkańców) położone w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w zachodniej części Beskidu Wyspowego. Do Krakowa i Zakopanego jest stąd ok. 50 km, a do Rabki ok. 12 km. Zabudowana część Mszany Dolnej wznosi się na wysokości 370-620 m n.p.m. Pierwsze oficjalne wzmianki dotyczące tej miejscowości pochodzą z 1365 r. Prawa miejskie uzyskała ona po raz pierwszy w połowie XIV w., a następnie – po ich utracie w XV w. – dopiero w 1952 r.

Mszana Dolna – zabytki, co warto zobaczyć w okolicy?

Zabytkowymi obiektami w Mszanie Dolnej są:

–  dawny dwór Krasińskich z parkiem dworskim,

– cmentarz żydowski z XVIII w. – do dziś zachowało się tu ok. 20. nagrobków, z czego najstarsze są datowane na XIX w.,

– kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła – jego budowa trwała w latach 1891-1901; wcześniej w tym miejscu stał drewniany kościół.

Warto również mieć na względzie m.in.:

– kościół pw. Miłosierdzia Bożego,

– infrastrukturę placu targowego przy ul. Władysława Orkana, która w 2014 r. zdobyła wyróżnienie w konkursie o nagrodę im. S. Witkiewicza na najlepsze realizacje architektoniczne w Małopolsce,

– cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej,

– wzgórze Grunwald, pod którym w 1410 r. odbyła się słynna bitwa stoczona pomiędzy wojskami polskimi i litewskimi a krzyżackimi,

–  pomnik pamięci Żydów straconych przez Niemców podczas II wojny światowej.

Mszana Dolna to znakomita baza wypadowa do wycieczek po bliższej i dalszej okolicy. W gminie noszącej taką samą nazwę można odwiedzić m.in. Kasinkę Małą, Kasinkę Dużą, Lubomierz, Łostówkę, Olszówkę i Rabę Niżną. Dobrym pomysłem są ponadto wycieczki m.in. do Krakowa, Zakopanego, Rabki, Myślenic, Nowego Targu, Dobczyc czy Sułkowic.

Mszana Dolna – trasy turystyczne

Przez Mszanę Dolną przebiegają następujące szlaki turystyczne:

– przez przełęcz Glisne na Luboń Wielki (szlak czerwony),

– przez Lubogoszcz do Kasiny Wielkiej (szlak czerwony),

– przez Czarny Dział na Ćwilin (szlak żółty),

– na Lubogoszcz (szlak zielony),

– przez Kobylicę na Jasień (szlak zielony),

– z Lubogoszczy przez Mszanę Dolną i Szczebel do Lubnia (szlak czarny).

Mszana Dolna – atrakcje dla dzieci

Zabierając dziecko na wakacje do Mszany Dolnej, należy przede wszystkim nastawić się na spacery i jazdę na rowerze. W miasteczku nie ma jako takich atrakcji dedykowanych specjalnie dzieciom, ale w okolicy ich nie brakuje. Znajdują się one np. w Rabce. Są to m.in. Muzeum Górali i Zbójników, Rabkoland (największy w Małopolsce park rozrywki) czy Rabczański Park Linowy. Nieco starsze pociechy trzeba oczywiście obowiązkowo zabrać na narty.

Mszana Dolna – atrakcje dla dorosłych. Co można robić?

Okolice Mszany Dolnej zachęcają do aktywnego wypoczynku. Okoliczne ośrodki narciarskie to miejsca idealne dla miłośników białego szaleństwa, ale i fani innych dyscyplin także nie będą mieć powodów do narzekań. Jazda konna, sporty ekstremalne (w Rabce znajduje się centrum sportów ekstremalnych), nordic walking, wyprawy piesze i rowerowe – oto niektóre z propozycji, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments