Zapierające dech w piersiach krajobrazy, wyborne wina, gościnność i wspaniała kuchnia – to główne powody, dla których warto wybrać się do Mołdawii. To znakomita opcja dla wszystkich osób, którym znudziły się popularne kierunki turystyczne.
Mołdawia to niewielkie europejskie państwo ze stolicą w Kiszyniowie. Sąsiaduje z Ukrainą i Rumunią. Zajmuje powierzchnię 33 843 km kw. Bezpośredni lot do Mołdawii z Polski trwa ok. 1 godziny 30 minut. Kraj ten położony jest w strefie klimatu umiarkowanego będącego pod wpływem kontynentalnych mas powietrza. Najwyższe temperatury Mołdawia odnotowuje w lipcu i sierpniu – średnio 26 st. C. Styczeń w Mołdawii jest najchłodniejszym miesiącem – temperatura wynosi średnio 0 st. C. Trzeba więc odpowiednio przygotować się do wyjazdu do Mołdawii. Co zabrać? Przede wszystkim dokumenty (przyda się prawo jazdy), pieniądze i ubezpieczenie zdrowotne.
Bezpieczeństwo w Mołdawii
Mołdawia to kraj uważany za całkiem bezpieczny, niemniej nikogo to nie zwalania z zachowania ostrożności. W zatłoczonych miejscach i środkach transportu trzeba uważać na złodziei kieszonkowych. Zalecana jest duża rozwaga przy wyprawach na terytorium tzw. Republiki Naddniestrzańskiej – w razie kłopotów nie ma raczej szans na uzyskanie pomocy polskiej placówki konsularnej w Kiszyniowie.
Mołdawia – wiza
Bez wizy polscy obywatele mogą przebywać w Mołdawii do 90. dni, w ciągu 6. miesięcy liczonych od daty pierwszego wjazdu (z możliwością pobytu kolejnych 90. dni w ciągu następnych 6. miesięcy). Jaki dokument zabrać do Mołdawii: paszport czy dowód osobisty? Obywatelom polskim wystarczy dowód osobisty (nie dotyczy wjazdu na teren tzw. Republiki Naddniestrzańskiej oraz przejazdu przez to terytorium na Ukrainę), ale paszport też warto wziąć ze sobą (termin ważności paszportu musi być dłuższy od planowanego okresu pobytu). Teoretycznie podróżni nie mają obowiązku posiadania biletu powrotnego, ale mołdawskie służby graniczne mogą zażądać jego okazania.
Jaką walutę zabrać do Mołdawii?
Walutą w Mołdawii jest lej mołdawski (1 MDL to ok. 0,22 zł – kurs z dnia 18 września 2019 r.). Na wymianę najlepiej zabrać euro. Preferowane są płatności gotówką, kartą można płacić w niewielu miejscach, a z dostępem do bankomatów może być kłopot. Euro najbardziej opłaca się wymieniać na bieżąco wedle potrzeb, w małych ilościach. W Mołdawii ceny są dość przyjazne dla polskiej kieszeni. Co warto kupić w Mołdawii? Przede wszystkim wino, z którego ten kraj słynie, ale warto też nabyć tradycyjną odzież ludową oraz ręcznie rzeźbione i pięknie malowane wyroby z drewna.
Zabytki w Mołdawii
Do największych atrakcji turystycznych w Mołdawii zaliczają się m.in.:
– Kiszyniów: w stolicy i zarazem największym mieście mołdawskim zobaczyć można m.in. liczne świątynie (np. Sobór Narodzenia Pańskiego z XIX w. Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego z 1830 r., katedra rzymskokatolicka Opatrzności Bożej z 1840 r., Synagoga Chóralna z 1913 r. czy cerkiew św. Jerzego z 1819 r.), bulwar Stefana Wielkiego, XIX-wieczne domy, Narodowe Muzeum Sztuki, kompleks pomnikowy „Wieczność” etc.,
– Park Narodowy Orgiejów,
– naukowe rezerwaty przyrody: Kodry, Jahorłyk, Dolny Prut, Plaiul Fagului i Pădurea Domnească,
– rezerwaty przyrodnicze i krajobrazowe,
– Sobór Świętych Konstantyna i Heleny w Bielcach,
– Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Căuşeni,
– klasztor prawosławny Căpriana znajdujący się niedaleko Kiszyniowa,
– klasztor prawosławny Curchi w środkowej Besarabii, na terenie gminy Vatici,
– liczne winnice, np. Cricova, Chateau Vartely, Purcari, Castel Mimi,
– wioska Butuceni z charakterystycznymi starymi chatami,
– kompleks archeologiczny Orhei Vechi – są tu udostępnione zwiedzającym monastyry wykute w skałach.
Podczas zwiedzania kraju przyda się dostęp do internetu. W Mołdawii internet działa całkiem sprawnie – najbardziej opłaca się kupić kartę SIM do telefonu.
Kurorty w Mołdawii
W Mołdawii nie ma kurortów w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Turyści zazwyczaj zatrzymują się w Kiszyniowie, gdzie znajdują się hotele odpowiadające polskim standardom. Chętnie odwiedzany jest też Tyraspol, dawna stolica Mołdawii. Ponadto na prowincji nie brakuje pensjonatów chętnie przyjmujących podróżnych – to znakomita sposobność, aby przekonać się na własnej skórze o mołdawskiej gościnności i spróbować specjałów tutejszej kuchni.