Minorka

5 lipca 2018
Click to rate this post!
[Total: 61 Average: 3.8]

Urlop w Hiszpanii to zawsze świetny pomysł. Niekoniecznie jednak trzeba stawiać na Madryt, Barcelonę czy inne miejsce na kontynencie – część tego kraju stanowią również wyspy. Opcji do wyboru jest kilka – wśród nich jest Minorka, o której często się mówi, że jest jednym z ostatnich rajskich zakątków Europy.

Minorka to druga co do wielkości wyspa Balearów. Leży na Morzu Śródziemnym. Zajmuje powierzchnię 696,7 km kw. Jej stolicą jest Port Mahon. Jak dojechać na Minorkę? Najszybszym i najwygodniejszym środkiem transportu jest samolot – lot na Minorkę z Warszawy trwa ok. 3 godzin, więc nawet małe dziecko w samolocie powinno spokojnie znieść podróż. Wakacje na tej wyspie to idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi i osób pragnących odpocząć z dala od tłumów – jest tutaj znacznie mniej turystów niż np. na Majorce czy Ibizie.

Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski. Latem na Minorce temperatury wynoszą średnio 28-30 st. C, ale w lipcu i sierpniu termometry nierzadko pokazują więcej. Jeśli więc ktoś się zastanawia, kiedy lecieć na Minorkę, niech ma ten aspekt na względzie.

Bezpieczeństwo na Minorce

Minorka to spokojny kierunek – spędzimy tutaj bezpieczne wakacje. Nic poważnego nam na tej wyspie nie zagraża, niemniej nie powinniśmy zapominać o kilku podstawowych zasadach. Nie pozostawiajmy naszego bagażu bez opieki, a także pilnujmy portfel, dokumenty i wartościowe rzeczy – mogą one paść łupem kieszonkowców.

Minorka – wiza

Dowód osobisty lub paszport – to nam będzie potrzebne, gdy wybieramy się na Minorkę. Sprawdźmy tylko datę ważności tych dokumentów. Wiza nie jest nam potrzebna.

Jaką walutę zabrać na Minorkę?

Na Minorce walutą jest euro (to jednostka monetarna Hiszpanii). 1 EUR to ok. 4,37 zł – kurs z dnia 5 lipca 2018 r. To, ile zabrać ze sobą pieniędzy, zależy od planowanych wydatków. Co się tyczy cen na Minorce, to są one utrzymane na mniej więcej podobnym poziomie, co w kontynentalnej Hiszpanii – jest więc trochę drożej niż w Polsce. Na wyspie funkcjonuje sieć bankomatów, a płatności kartą są powszechnie akceptowane.

Zabytki na Minorce

Minorka słynie przede wszystkim ze wspaniałej przyrody znajdującej się pod ochroną – od 1993 r. Minorka jest  rezerwatem biosfery UNESCO. Do najważniejszych atrakcji turystycznych zaliczają się:

– zabytki w Port Mahon, np. barokowy kościół przy Carrer Isabel II, kościół na Placa Constitució ze słynnymi organami z figurkami grających na trąbach aniołów, XVIII-wieczny klasztor przy Placa da la Miranda, forteca La Mola z 1848 r. etc.,

– Monte Toro – najwyższy szczyt na wyspie (358 m n.p.m.), znajdują się tu zabytkowa twierdza oraz dwa kościoły, jeden z XVII w. kościół i drugi mniejszy z cudowną figurą Maryi Dziewicy od Byka (to patronka Minorki),

– Cap de Cavalleria – najbardziej na północ wysunięty przylądek Minorki,

– jaskinie, np. Calescoves – zespół ponad 100 jaskiń wykutych w wapiennych skałach,

– plaże – na wyspie jest ich ok. 120, np. Cala Galdana, Son Bou, Punta Prima, Santo Tomas, Es Grau, Arenall den Castell czy Cala Morel itp.,

– osada prehistoryczna Torcello,

– Naveta des Tudons – w miejscowości tej znajduje się najstarszy w Europie grobowiec (naukowcy oceniają jego wiek na 3000 lat),

– Alaior z charakterystyczną zabudową w postaci białych budynków i wąskich uliczek,

– zabytki w mieście Ciutadella, dawnej stolicy wyspy, np. starówka, XVIII-wieczna katedra przy Carrer Major d’es Born etc.,

– talajocka osada Son Catlar,

– wioska rybacka Binibeca,

– tradycyjne farmy, gdzie produkowane są lokalne sery,

– Morski Rezerwat Północnej Minorki,

– park S’Albufera des Grau,

– park wodny Aqua Center Cala en Blanes niedaleko Ciutadelli,

– talajoty – kamienne wieże, np. w Naveta des Tudons, Trepuco, Talati de Dalt i Calascoves,

– stadnina Son Martorellet.

Po przylocie na wyspę zaopatrzmy się w mobilny internet – na Minorce działa sprawnie, a na pewno przyda się podczas urlopu, na bieżąco będziemy mogli dzielić się wrażeniami z rodziną i znajomymi.

Kurorty na Minorce

Najbardziej znanymi kurortami na Minorce są:

– Port Mahon – stolica wyspy jest jednocześnie popularnym ośrodkiem wypoczynkowym,

– Es Castell – portowe miasteczko oddalone o ok. 2 km od Port Mahon,

– S’Algar – resort na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy,

– Punta Prima – nieduża miejscowość na południowo-wschodnim krańcu Minorki,

– Binibeca – letnisko na południowym wybrzeżu wyspy,

– Son Bou – kurort oddalony o ok. 20 km na zachód od stolicy,

– Sant Tomas – miejscowość w południowej części wyspy,

– Cala Galdana – spokojne letnisko zlokalizowane nad małą zatoką zwaną „królową morza”,

– Son Xoriguer – niewielki ośrodek wczasowy na południowo-zachodnim wybrzeżu Minorki,

– Cala’n Bosch – mały kurort oddalony ok. 10 km od miasta Ciutadella,

– Cala Santandria – spokojny resort na zachodnim wybrzeżu wyspy,

– Ciutadella – malownicze miasto portowe z piękną architekturą,

– Fornells – rybacka osada w północnej części Minorki,

– Alaior – jedno z najważniejszych miast Minorki,

– Es Mercadal – miasto u podnóża Monte Toro,

– Ferreries – miasteczko położone u podnóża Santa Agueda.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments