Marbella

23 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Każdy, komu marzą się luksusowe wakacje w Hiszpanii, powinien obowiązkowo wybrać się do Marbelli. Ta położona na Costa del Sol miejscowość uważana jest za jeden z najbardziej ekskluzywnych kurortów europejskich. Wiele znanych osób ma tu okazałe posiadłości i jachty.

Marbella to miasto położone nad Morzem Śródziemnym. Liczy ok. 131 tys. mieszkańców. Kojarzy się głównie z bogactwem, luksusowymi hotelami i drogimi autami, jednakże nie oznacza to wcale, że nie jest dostępne dla turystów ze skromniejszym budżetem. Marbella jest obsługiwana przez port lotniczy w Maladze oddalony o ok. 40 km na wschód. To, ile trwa lot do Hiszpanii w te strony, zależy przede wszystkim od rodzaju rejsu i odległości pomiędzy lotniskami. Z Polski do Malagi leci się średnio ok. 4 godziny – tam wystarczy przesiąść się w odpowiedni autobus, istnieje też opcja wynajęcia samochodu.

Ceny w Marbelli

W Hiszpanii walutą jest euro (1 EUR to ok. 4,23 zł – kurs z dnia 23 stycznia 2020 r.). Ponieważ ceny w Marbelli do niskich nie należą, przyda się więcej pieniędzy. W mieście oczywiście nie brakuje bankomatów, wszędzie są akceptowane płatności kartami. Co przywieźć z Hiszpanii z urlopu w Marbelli? Turyści chętnie zaopatrują się w tradycyjne pamiątki takie jak np. kubki, magnesy na lodówkę, breloczki, hiszpańskie wyroby spożywcze (kiełbasy, szynki, oliwy z oliwek, oliwki, słodycze etc.) i alkohole (zwłaszcza wina). Na gości z zasobniejszym portfelem czekają w Marbelli sklepy, gdzie można nabyć wiele designerskich mebli czy dodatków do domu.

Zabytki w Marbelli

Podczas pobytu w Marbelli warto zobaczyć m.in.:

– Złotą Milę – fragment drogi N340, wzdłuż którego zlokalizowane są najdroższe posiadłości, np. ta należąca do króla Arabii Saudyjskiej,

– port jachtowy Puerto Banús wybudowany w 1970 r. – opłata za jedną dobę cumowania jachtu wynosi tu kilka tysięcy euro,

– oryginalne rzeźby wykonane przez Salvadora Dalí stojące na ulicach,

– XVI-wieczny ratusz,

– budynek Casa del Corregido z XVI w.,

– kapliczkę Ermita de Santiago,

– kościół Iglesia de la Encarnación z XVI w.,

– ruiny zamku i murów miejskich Muralla del Castillo,

– Villa Romana de Río Verde, gdzie w latach 60-tych XX w. odkryto rzymskie mozaiki i pozostałości zabudowań,

– Park Alameda z XVIII w.,

– Muzeum Bonsai,

– deptak Avenida del Mar.

Plaże w Marbelli

Plaże w Marbelli rozciągają się łącznie na długości ok. 26 km. Do najpopularniejszych plaż w mieście zaliczają się m.in.:

– Bounty Beach – jedna z najbardziej imprezowych plaż na całym Słonecznym Wybrzeżu,

– Playa de Rio Real mierząca 400 m długości i 30 m szerokości,

– Playa de Alicate – piaszczysta plaża ulokowana 10 km na wschód od centrum miasta, ma 850 m długości i 25 m szerokości,

– Playa Hermosa – piękna i czysta plaża pokryta ciemnym, gruboziarnistym piaskiem,

– Playa Real de Zaragoza – malownicza piaszczysta plaża znajdująca się w odległości 13 km od centrum Marbelli, ma 1,7 km długości i 30 m szerokości,

– Nikki Beach – jedna z najbardziej luksusowych plaż w Europie znajdująca się w sąsiedztwie osiedla Costabell,

– Playa de Cabopino otoczona wydmami, mierzy 1,5 km długości i 25 m szerokości,

– Playa de la Fontanilla – plaża usytuowana w centrum miasta, ma 1 km długości i 30 m szerokości,

– Playa Nagüeles – leży w obrębie Złotej Mili, ma 800 m długości i 40 m szerokości,

– Playa de Nueva Andalucia mierząca nieco ponad 1 km długości i 30 m szerokości.

Aktywny wypoczynek w Marbelli

W Marbelii panują doskonałe warunki sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi. Przede wszystkim można tu uprawiać wiele sportów wodnych, np. windsurfing, żeglarstwo, jazdę na nartach wodnych czy kajakarstwo. Popularną rozrywką jest przejażdżka JetBoat’em. Wznosząca się nad miastem góra La Concha przyciąga z kolei miłośników wspinaczki górskiej. W mieście nie brakuje ponadto pół golfowych, które są przystosowane do gry w porze nocnej. Warto również przypomnieć, iż w mieście działa klub piłki nożnej Marbella FC.

Pogoda w Marbelli

Marbella to miasto, które można odwiedzać przez cały rok. Od maja w Marbelii zaczyna pojawiać się najwięcej turystów, gdyż właśnie wtedy zaczyna się sezon. Kończy się na początku października, a jego szczyt przypada na lipiec i sierpień. Są to najgorętsze miesiące – w Marbelli temperatury wynoszą wówczas ponad 30 st. C. Miasto, podobnie jak całe Costa del Sol, znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza, że nawet zimą jest tutaj dość ciepło – kilkanaście st. C. Co zabrać do Hiszpanii na urlop w Marbelli? Przede wszystkim ważne dokumenty, ubezpieczenie zdrowotne i odpowiednią ilość pieniędzy. Nieodzowna jest też dopasowana do pory roku odzież i wygodne obuwie. Latem przydają się  kapelusze i okulary przeciwsłoneczne, a także kosmetyki chroniące przed słońcem.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments