Malediwy

8 sierpnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 44 Average: 3]

O wakacjach w pięknych, egzotycznych miejscach marzy chyba każdy. Kojący szum oceanu, białe piaszczyste plaże, nieziemskie krajobrazy i wspaniała przyroda – to wszystko znajdziemy na Malediwach często nazywanych „ostatnim rajem na ziemi” lub „podwodnym miastem”.

Malediwy to wyspiarskie państwo na Oceanie Indyjskim. Stolicą kraju jest Male – jedyny miejski ośrodek na Malediwach. Archipelag tworzy ok. 1190 wysepek osadzonych na 26 atolach koralowych. Sprawdź, gdzie dokładnie leżą MalediwyJak dojechać na Malediwy? Oczywiście samolotem – to, jak długo trwa lot na Malediwy zależy od rodzaju lotu, miejsca wylotu, liczby przesiadek itp. Z Polski nie ma bezpośrednich rejsów. Przesiadki są m.in. w Dubaju, Doha czy Stambule. Podróż zajmuje średnio od 10 do 17 godzin. Kiedy lecieć na Malediwy? Pora roku odgrywa drugorzędną rolę – wyspy leżą w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Na Malediwach temperatury są wysokie przez cały rok, aczkolwiek w okresie od czerwca do końca września należy się spodziewać intensywnych opadów deszczu.

Bezpieczeństwo na Malediwach

Planując urlop, pragniemy spokojnych i bezpiecznych wakacji. Malediwy to trafny wybór – nic poważnego nam tutaj nie zagraża. Zdarzają się oczywiście kradzieże, w związku z czym powinniśmy pilnować swojego dobytku – wartościowe przedmioty najlepiej zdeponować w hotelowym sejfie. Nie zapominajmy ponadto o tym, iż Malediwy to kraj muzułmański, co wiąże się m.in. z przestrzeganiem zasad dotyczących ubioru. Poza tym w żadnym wypadku nie zabierajmy muszli z plaż – jest to zabronione. Jeżeli przybywamy na Malediwy bezpośrednio z regionów występowania żółtej gorączki, musimy być zaszczepieni przeciwko tej chorobie.

Malediwy – wiza

Turyści przyjeżdżający na Malediwy zobligowani są do posiadania specjalnej wizy. Wbijana jest do paszportu na lotnisku w Male – pozwala na pobyt na obszarze Malediwów do 30 dni. Do uzyskania wizy niezbędne są: paszport (ważny od co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego opuszczenia Malediwów), bilet powrotny, rezerwacja hotelu lub potwierdzenie posiadania wystarczających środków finansowych na czas pobytu (150 USD na dzień).

Jaką walutę zabrać na Malediwy?

Na Malediwach walutą jest rupia malediwska (1 MVR  to ok. 0,24 zł – kurs z dnia 8 sierpnia 2018). W podróż zabierzmy ze sobą dolary amerykańskie – nie musimy ich wymieniać na miejscu na rupie, gdyż na wyspach są one powszechnie akceptowane. Jeżeli płacimy kartą, liczmy się z wysokimi opłatami manipulacyjnymi. Zdecydowanie najbardziej kalkuluje się płacić gotówką. Na Malediwach ceny niestety do niskich nie należą.

Zabytki na Malediwach

Malediwy to jeden z najpiękniejszych zakątków świata. Bajeczne widoki oraz walory przyrodnicze to największe jego atuty. Co ciekawego tutaj zobaczymy? Oto propozycje:

– Male – stolica Malediwów zajmująca wyspę o powierzchni ok. 5800 km kw., znajdują się tu np. XVII-wieczny meczet, Pałac Sułtana z XIX w. i Muzeum Narodowe,

– rafy koralowe słynące z niezwykłej urody – za najpiękniejszą uważana jest chroniona rafa Fish Head,

– jeziora błotniste na wyspie Hithadhoo,

– rajskie plaże,

– meczety na wyspach Hulhudhoo, Feydhoo i Maradhoo,

– stanowiska archeologiczne i cmentarz Koa-gannu Gaburustanu na Meedhoo,

– ruiny buddyjskich świątyń na Nilandhoo.

Ruch turystyczny na Malediwach jest ograniczony do specjalnych stref, które stworzono po to, aby chronić tradycyjny tryb życia tutejszych mieszkańców. Kolejna ważna informacja – internet na Malediwach działa nieźle. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup lokalnej karty SIM. Nie zaleca się korzystania z transmisji danych w ramach roamingu, ponieważ koszt tej usługi jest bardzo wysoki.

Kurorty na Malediwach

Malediwy to archipelag, na który składa się przeszło 11 tys.  wysp i wysepek – kilkaset spośród nich to turystyczne kurorty. Najchętniej odwiedzane są wyspy:

– Huvahendhoo  na wschodnim obrzeżu Atolu Ari – jest obsługiwana jako Lily Beach Resort & Spa i oferuje wypoczynek w bardzo wysokim standardzie,

– Mirihi w południowej części atolu Ari – mała wyspa słynąca m.in. z niewielkich żółtych kwiatuszków,

– Dhonakulhi – w katalogach biur podróży figuruje jako Island Hideaway,

– Vakarufalhi w południowo-wschodniej części atolu Ari,

– Maayafushi – nieduża wysepka będąca dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem wypoczynkowym,

– Gangehi – resort ten działa dopiero od kilku lat, a już zyskał sobie spore grono zwolenników,

– Dholhiyadhoo w północnej części Malediwów,

– Veligandu – resort otoczony przepiękną laguną,

– Filitheyo w północnej części atolu Nilandhoo,

– Thulhagiri – wyspa oddalona o ok. 13 kilometrów od stolicy Malediwów,

– Kurumba – to właśnie na tej wyspie powstał pierwszy na Malediwach resort turystyczny,

– Komandoo – mała wyspa, gdzie panuje sielankowa atmosfera,

– Centara w południowej części atolu Ari,

– Paradise – luksusowy ośrodek zwany przez tubylców Lankanfinolhu.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments