Majorka

5 lipca 2018
Click to rate this post!
[Total: 32 Average: 4.1]

Pięknych miejsc, gdzie można spędzić urlop z egzotyczną nutą, na świecie nie brakuje. Do najpopularniejszych kierunków należy Hiszpania – nie tylko część kontynentalna, ale również należące do tego kraju wyspy. Jeśli wciąż zastanawiasz się, gdzie spędzić tegoroczny urlop, oto podpowiedź – weź pod uwagę Majorkę.

Majorka – zwana często  „Perłą Balearów”, „Perłą Morza Śródziemnego” czy „Wyspą Spokoju” – to największa wyspa na Balearach stanowiących część Hiszpanii i będących jednocześnie autonomicznym jej regionem. Stolicą wyspy, która zajmuje powierzchnię 3640,11 km kw., jest Palma de Mallorca. W odległości ok. 8 km na wschód od centrum miasta zlokalizowany jest międzynarodowy port lotniczy należący do najbardziej ruchliwych lotnisk hiszpańskich. To, ile się leci na Majorkę, zależy przede wszystkim od miejsca wylotu, niemniej na podróż trzeba zarezerwować ok. 3 godzin. Chcąc jak najszybciej dojechać na Majorkę, najlepiej wybrać właśnie samolot.

Majorka leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Latem temperatury na Majorce oscylują średnio w granicach 30 st. C – w praktyce w lipcu i sierpniu na Majorce, które są tu najgorętszymi miesiącami, słupek rtęci wskazuje więcej. Zimy na wyspie są natomiast krótkie i łagodne.

Bezpieczeństwo na Majorce

Jeśli ktoś się zastanawia czy na Majorce spędzi bezpieczne wakacje, z pewnością ucieszy go informacja, iż jest to kierunek uchodzący za przyjazny turystom. Na podróżnych nie czyhają tu żadne poważne zagrożenia. Tak jak wszędzie mogą się zdarzyć kradzieże dokumentów, pieniędzy czy wartościowych rzeczy, dlatego zawsze trzeba mieć je na oku.

Majorka – wiza

Obywatele polscy nie muszą mieć wizy na Majorkę. Wystarczy dowód osobisty lub paszport – przed wyjazdem lepiej się upewnić ci do ważności tych dokumentów.

Jaką walutę zabrać na Majorkę?

Jednostką monetarną Hiszpanii jest euro, a zatem walutą Majorki również jest euro. 1 EUR to ok. 4,37 zł – kurs z dnia 5 lipca 2018 r. W odpowiednią ilość euro zaopatrzymy się bez problemu w Polsce – w razie czego warto pamiętać o tym, że na wyspie honorowane są płatności kartą, zaś potrzebne kwoty można wypłacić z bankomatu. Na Majorce ceny są wyższe niż w Polsce, nastawmy się zatem na większe wydatki.

Zabytki na Majorce

Zwiedzanie słonecznej Majorki to czysta przyjemność. Oto największe atrakcje znajdujące się na wyspie:

– zabytki w Palma de Mallorca, m.in. katedra La Seu (jej budowa ruszyła w 1229 r., a została ukończona w 1601 r.), Pałac Almudaina z X w., Bazylika de Sant Francesc, plac Plaza Mayor etc.,

– półwysep Formentor położony na północno-wschodnim krańcu wyspy – jest tu wiele punktów widokowych, np. Mirador Es Colomer,

– zabytki w miejscowości Valldemossa: klasztor kartuzów (na przełomie lat 1838/1839 w klasztorze tym przebywali Fryderyk Chopin i George Sand), XIII-wieczny kościół gotycki, pałac króla Sancha oraz Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie podziwiać można dzieła m.in. Pabla Picassa,

– miejscowość Soller, gdzie ze stolicy można dojechać m.in. zabytkowym pociągiem,

– zatoka Sa Calobra,

– miejscowość Cala San Vicenc słynąca z pięknych plaż i zatok,

– wioska Deia uchodząca za jedno z najpiękniejszych miejsc na Majorce,

– ruiny rzymskiego miasta Pollentia w Alcudii,

– smocze jaskinie (Coves del Drac).

Podczas zwiedzania przyda się sprawny mobilny internet – Majorka w tym zakresie oferuje kilka opcji, możemy kupić kartę SIM u jednego z lokalnych operatorów. Majorca na własną rękę? Zapraszam do zapoznania się z naszym opisem.

Kurorty na Majorce

Gdzie się zatrzymać na Majorce? Poniższe kurorty turyści wybierają najczęściej:

– Palma de Mallorca – stolica i zarazem największy ośrodek wypoczynkowy,

– Alcudia na północnym wybrzeżu wyspy ze świetnie funkcjonującą strefą turystyczną,

– Can Pastilla, Playa de Palma i El Arenal – letniska w południowej części wyspy leżące na tyle blisko siebie, że trudno jest określić dokładne granice pomiędzy nimi,

– Magalluf – znany kurort oddalony o kilkanaście km od stolicy,

– Palma Nova – popularny kurort niedaleko stolicy, cieszy się popularnością głównie wśród młodych osób,

– Cala Vinas – spokojna miejscowość idealna na rodzinne wakacje,

– Paguera – nieduże letnisko na zachodzie wyspy,

– Cala d’Or – urokliwy kurort na południowo-wschodnim wybrzeżu Majorki,

– Cala Millor – jeden z chętniej odwiedzanych kurortów na Majorce,

– Cala Ratjada – duży port rybacki i jednocześnie miejscowość ze świetnymi warunkami do wypoczynku.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments