Madagaskar

19 lutego 2019
Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 3.6]

Planując urlop, coraz częściej bierzemy pod uwagę egzotyczne kraje niekoniecznie należące do grona najpopularniejszych kierunków turystycznych. Zwiedzanie świata nigdy nie było tak proste, jak teraz, dlatego chętnie z tego korzystamy. Opcją, którą warto mieć na względzie, jest Madagaskar.

Madagaskar to wyspiarskie państwo na Oceanie Indyjskim (jedna z największych wysp na świecie). Leży  u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Jest to kraj słabo rozwinięty gospodarczo (tak wynika z raportów ONZ), lecz ma wiele walorów, np. unikalną, wspaniałą przyrodę. Aby jak najszybciej dojechać na Madagaskar, trzeba wsiąść w samolot. To, ile trwa lot na Madagaskar, zależy przede wszystkim od rodzaju rejsu, liczby przesiadek oraz czasu oczekiwania na samoloty. Najlepszą opcją jest lot czarterowy z biurem turystycznym – trwa on średnio 11 godzin oraz 30 minut. W każdym razie trzeba się przygotować na kilkunastogodzinną podróż.

Kiedy lecieć na Madagaskar? Najlepsze miesiące na wycieczkę to kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik i listopad. Trzeba pamiętać, iż na okres od listopada do kwietnia przypada pora deszczowa, przy czym w lutym opady są najbardziej obfite. Na Madagaskarze temperatury są dość zróżnicowane. Najcieplej jest wiosną i latem – zwłaszcza na zachodnich nizinach, gdzie odczuwalna temperatura może miejscami wynieść nawet 46 st. C.

Jeszcze jedna ważna informacja: na Madagaskarze internet jest najszybszy spośród wszystkich afrykańskich państw. Do dyspozycji turystów są sieci w wybranych hotelach i w tzw. „CyberCafe” znajdujących się w większych miastach.

Bezpieczeństwo na Madagaskarze

Czy na Madagaskarze spędzimy bezpieczne wakacje? Trzeba zachować tutaj wzmożoną ostrożność. Należy unikać odludnych miejsc i podróżowania po zapadnięciu zmroku, a także trzymać się z daleka od jakichkolwiek zgromadzeń publicznych. Nie jest wskazane wdawanie się w rozmowy  z osobami, które przedstawiają się jako „przewodnicy”. Trzeba też pilnować bagażu i rzeczy osobistych.

Madagaskar – wiza

Wybierając się na Madagaskar, musimy ze sobą zabrać: paszport z minimum 3 wolnymi stronami i zachowujący ważność przez co najmniej 6 miesięcy od planowanego zakończenia pobytu na wyspie oraz bilet powrotny. Dokumenty te są niezbędne do uzyskania na lotnisku wizy pobytowej ważnej przez 30 dni.

Jaką walutę zabrać na Madagaskar?

Na Madagaskarze walutą jest ariary malgaski (1000 MGA to ok. 1,06 zł – kurs z dnia 19 lutego 2019). Na wymianę, której najlepiej dokonać w Antananarywie (stolicy kraju), zabierzmy odpowiednią ilość euro lub dolarów amerykańskich. Wskazane jest posiadanie przy sobie gotówki – z bankomatów skorzystamy bowiem jedynie w dużych miastach, podobnie jest z płatnościami kartą. Co się zaś tyczy cen, Madagaskar jest pod tym względem zróżnicowany. Za niektóre rzeczy zapłacimy niewiele, a inne kosztują sporo (np. zwiedzanie parków narodowych – możliwe tylko z przewodnikiem). Lepiej jednak wziąć ze sobą więcej pieniędzy.

Zabytki na Madagaskarze

Do największych atrakcji Madagaskaru zaliczają się m.in.:

– Antananarywa – stolica kraju położona na wzgórzach, potocznie nazywana Taną; zobaczymy tu np. Pałac Królowej, Plac Andohalo, Świątynię Ambohipotsy etc.,

– obiekty z listy dziedzictwa UNESCO: Królewskie Wzgórze Ambohimanga (stanowisko archeologiczne), Park Narodowy Tsingy de Bemaraha i wapienny masyw Tsingy de Bemaraha,

– parki narodowe: Andasibe-Mantadia, Andohahela, Ankarana, Andringitra, Ankarafantsika, Baie de Baly, Kirindy Mitea, Isalo, Marojejy, Masoala, Midongy du Sud, Montagne d’Ambre, Mananara Nord, Sahamalaza, Tsingy de Namoroka, Ranomafana, Tsimanampetsotsa, Zahamena, Zombitse-Vohibasia,

– rezerwaty specjalne: Analamerana, Kalambatritra, Manongarivo, Pic d’Ivohibe,

– Ifaty – dwie rybackie wioski  na wybrzeżu południowo-zachodnim, przy których znajduje się  90-kilometrowa rafa koralowa,

– Aleja Baobabów pomiędzy Morondavą i Belon’i Tsiribihiną,

– wyspa Nosy Be słynąca m.in. z pięknych plaż,

–  region Ampefy (niedaleko stolicy),

– wodospady Lily.

Kurorty na Madagaskarze

Miejscem na Madagaskarze, gdzie turyści zatrzymują się najchętniej, jest wspomniana już wcześniej wyspa Nosy Be niejednokrotnie określana mianem „wyspy na krańcu świata”. Tu znajduje się Andilana Beach uchodząca za najpiękniejszą plażę na całym Madagaskarze. Ponadto sporo hoteli znajduje się na wyspach Nosy Iranja i Nosy Fanihy (panują tutaj znakomite warunki do wypoczynku i snurkowania) oraz wokół plaż Andilana na samym północnym skraju wyspy.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments