Luksemburg

17 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Luksemburg to najmniejszy kraj w Unii Europejskiej i jedno z najmniejszych państw świata. Nie należy do grona najpopularniejszych kierunków turystycznych, ale jest bardzo atrakcyjnym miejscem nawet na krótki urlop.

Luksemburg – oficjalnie: Wielkie Księstwo Luksemburga – to państwo ze stolicą w mieście Luksemburg położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Niemcami, Francją i Belgią. Zajmuje powierzchnię 2586 km kw. Lot do Luksemburga trwa średnio ok. 2 godzin. Najlepsza pora na wyjazd do tego kraju to okres od maja do września. Luksemburg leży w strefie klimatu umiarkowanego, ciepłego, z wyraźnym wpływem morskich mas powietrza. czerwiec, lipiec i sierpień w Luksemburgu to najcieplejsze miesiące – termometry pokazują wówczas ponad 30 st. C. Najniższe temperatury Luksemburg odnotowuje w styczniu – średnio 15 st. C. Trzeba odpowiednio przygotować się do wyjazdu do Luksemburga. Co zabrać? Odzież adekwatną do terminu wyjazdu, dokumenty i pieniądze. Przyda się też dobre ubezpieczenie zdrowotne. W Luksemburgu internet działa sprawnie – najbardziej opłaca się kupić kartę SIM do telefonu.

Bezpieczeństwo w Luksemburgu

Luksemburg uchodzi za bezpieczny kraj, aczkolwiek ostrożności nigdy za wiele. Z uwagi na nienależące do rzadkości przypadki kradzieży kieszonkowych należy chronić dokumenty i pieniądze.

Luksemburg – wiza

Obywatele polscy przyjeżdżający do Luksemburga korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przy pobytach nie dłuższych niż 90 dni wiza nie jest wymagana – po upływie tego czasu konieczne jest uzyskanie pozwolenia na pobyt. Jaki dokument uprawnia do wjazdu oraz pobytu w Luksemburgu: paszport czy dowód osobisty? Wystarczy jeden z tych dokumentów.

Jaką walutę zabrać do Luksemburga?

Jednostką monetarną Luksemburga jest euro (1 EUR to ok. 4,32 zł – kurs z dnia 17 września 2019 r.). W związku z tym wiadomo, jaką walutę zabrać do Luksemburga. Z nabyciem euro w Polsce nie będzie problemów. Przyda się więcej pieniędzy, ponieważ w Luksemburgu ceny do niskich nie należą. Na miejscu można oczywiście płacić kartą i wypłacić gotówkę z bankomatu. Co warto kupić w Luksemburgu? Turyści najchętniej zaopatrują się w fajans, szynkę ardeńską, wino mozelskie i pralinki.

Zabytki w Luksemburgu

Luksemburg to bardzo mały kraj, nie ma więc tu też zbyt wielu atrakcji. Niemniej godne polecenia są m.in.:

– Luksemburg: w stolicy kraju można zobaczyć m.in. pozostałości Twierdzy Luksemburg, Pałac Wielkich Książąt z 1572 r., opactwo benedyktynów Neumünster z 1688 r., Kolegium Jezuitów z XVII w., Teatr Kapucynów z XVII w., pałac Château de Septfontaines z 1783 r., pomnik Gëlle Fra z 1923 r., katedrę Notre Dame, muzea (np. Muzeum Historii i Sztuki czy Muzeum Historii Miasta) itd.,

– opactwo w Echternach,

– zamki w miejscowościach Colmar-Berg, Vianden i Bettendorf,

– winiarnie w Bech-Kleinmacher, Ehnen, Wormeldange i Grevenmacher.

Kurorty w Luksemburgu

Turyści wybierający się do Luksemburga noclegów szukają głównie w stolicy kraju i na jej obrzeżach. Chętnie odwiedzane jest także mające status uzdrowiska miasteczko Mondorf-les-Bains położone w południowo-wschodnim Luksemburgu. Ciekawostką jest to, że znajduje się tutaj jedyne w kraju kasyno.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments