Łozenec

2 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 24 Average: 4.1]

Powraca moda na wczasy w Bułgarii, co dziwić nie powinno, gdyż jest to piękny kraj mający turystom sporo do zaoferowania. Czas można tu spędzić w jednym z wielu kurortów nad Morzem Czarnym – oferta wypoczynkowa jest naprawdę bogata. Na uwagę zasługują nie tylko duże ośrodki, ale również i te mniejsze – jak np. Łozenec.

Łozenec – spotykana jest też pisownia Lozenets oraz Lozenec – to mały kurort w regionie Słoneczny Brzeg znajdujący się pomiędzy Kiten i Carewewm, w odległości ok. 60 km na południe od Burgas. Najprawdopodobniej miejscowość ta została założona ok. 1924 r. przez bułgarskich uchodźców przybywających z dawnych obszarów Wschodniej Tracji. W latach 60-tych XX w. zaczęła rozwijać się w Bułgarii turystyka masowa, co spowodowało również zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu Łozenca. Obecnie jest to letnisko chętnie wybierane przez osoby pragnące odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i tłoku. Najlepiej dostać się w te strony samolotem (lot do Bułgarii trwa ok. 2,5 godziny), który ląduje w Burgas, a następnie przesiąść się w autokar. Nie jest potrzebna wiza do Bułgarii – kraj ten, podobnie jak Polska, jest członkiem Unii Europejskiej.

Ceny w Łozencu

Bez względu na to czy zdecydujemy się na wakacje w kwietniu czy to będzie Bułgaria w sezonie trwającym od końca maja do początku października itp., możemy liczyć na korzystne ceny w Łozencu – jest tu taniej niż w dużych kurortach. Jeśli chcemy się zorientować, na jakie mniej więcej wydatki się przygotować, sprawdźmy ogólne ceny w Bułgarii. Obowiązującą walutą w Bułgarii jest lewa (1 BGN to ok. 2,14 zł – stan na dzień 2 marca 2018), jej kurs jest sztywno powiązany z kursem euro – dlatego na wymianę najlepiej zabrać euro.

Zabytki w Łozencu

Czy jest coś, co warto zobaczyć w Łozencu? To urokliwa miejscowość z charakterystyczną architekturą domów bułgarskich i tradycjami rybackimi. Poza cerkwią św. Grzegorza wybudowaną w całości z darowizn nie ma tu zabytkowych obiektów. A co jest ciekawego w okolicy? Można wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Rzeki Ropotamo czy pojechać do Burgas lub Sozopolu, gdzie jest co zwiedzić. Niedaleko od Łozenca znajduje się centrum sportów wodnych Lalov Egrek z jednym z największych w całej Europie ośrodkiem nurkowym.

Plaże w Łozencu

Plaża w Łozencu niejednokrotnie jest porównywana do plaż wybrzeża Słonecznego Brzegu oraz Złotych Piasków. Jest zadbana, a jasny piasek cudownie kontrastuje z błękitem wody morskiej.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments