Łotwa

30 sierpnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Łotwa to kraj, którego walory wciąż pozostają nieodkryte przez polskich turystów. Tymczasem Łotwa ma naprawdę wiele do zaoferowania – to nie tylko piękna Ryga, ale wiele innych wyjątkowych miejsc, które warto zobaczyć.

Łotwa to kraj leżący nad Morzem Bałtyckim, w Europie Północnej. Graniczy z Rosją, Estonią, Białorusią i Litwą, a stolica mieści się w Rydze. Bezpośredni lot na Łotwę trwa ok. 1 godziny 20 minut (tyle leci się z Warszawy do Rygi), rejsy z przesiadkami są dłuższe średnio o ok. 2 godziny.

Łotwa znajduje się pod strefie klimatu umiarkowanego, który nosi cechy klimatu kontynentalnego we wschodniej części kraju i morskiego na Półwyspie Kurlandzkim. W kwestii temperatur Łotwa nie rozpieszcza miłośników upałów. Lipiec i sierpień na Łotwie to najcieplejsze miesiące – średnia temperatura wynosi wówczas 21 st. C. W okresie od czerwca do października występuje najwięcej opadów, w miesiącach zimowych jest natomiast dość sucho.

Bezpieczeństwo na Łotwie

Łotwa jest krajem, w którym turyści mogą czuć się bezpiecznie. Jak na swojej stronie informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, nie  tu podwyższonego zagrożenia terroryzmem ani przestępczością. Niemniej konieczne jest zachowanie ostrożności, gdyż bagaż, portfel czy dokumenty mogą stać się przedmiotem kradzieży.

Łotwa – wiza

Polscy obywatele odwiedzający Łotwę nie muszą posiadać wizy, jeśli pobyt nie jest dłuższy niż 90 dni. W takim razie czy na Łotwę potrzebny jest paszport? Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy łotewskiej jest dowód osobisty lub paszport ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu. Dokument powinien być w na tyle dobrym stanie, aby pozwalał bez problemu potwierdzić tożsamość właściciela.

Jaką walutę zabrać na Łotwę?

Walutą na Łotwie jest euro (1 EUR to ok. 4,38 zł – kurs z dnia 30 sierpnia 2019 r.). W odpowiednią ilość euro można zaopatrzyć się w Polsce, aczkolwiek na miejscu wypłacenie gotówki z bankomatu czy zapłacenie kartą nie jest kłopotem. Na Łotwie ceny są przyjazne dla polskich kieszeni, co wynika z faktu, że kraj ten nadal nie jest zbyt popularnym kierunkiem turystycznym. Jednakże należy zauważyć, że po wrpwadzeniu euro ceny poszły w górę. Na pamiątkę z Łotwy najchętniej kupuje się wyroby z bursztynu, lokalne alkohole i sery, czekoladę oraz obrazy przestawiające panoramy łotewskich miast lub Bałtyk.

Zabytki na Łotwie

W planie zwiedzania Łotwy warto uwzględnić takie obiekty i miejsca jak m.in.:

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: Południk Struvego (przebiega przez terytoria 10. państw – w tym Łotwy) oraz Stara Ryga (najstarsza część Rygi)

– Ryga – w stolicy Łotwy zwanej „perłą Bałtyku” i będącej największym miastem w tym kraju zobaczyć można m.in. liczne budowle sakralne, krzyżacki zamek wzniesiony w latach 1330–1353, Dom Bractwa Czarnogłowych, Dom Kotów, gmach Biblioteki Narodowej Łotwy, pomniki (Rolanda, Wolności etc.), Basztę Prochową itd.,

– parki narodowe: Gauja, Ķemeri, Raźno i Slītere,

– Dyneburg i jego zabytki, np. Twierdza Dyneburg, kościoły ś(w. Piotra w okowach czy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny), XIX-wieczny ratusz, synagoga etc.,

– Zamek Bowski w mieście Bauska,

– krzyżacki  zamek w Windawie – obecnie mieści się tu muzeum,

– średniowieczny zamek Krustpils  nad prawym brzegiem rzeki Dźwiny,

– Pałac Rundāle – barokowy pałac położony w Pilsrundāle, zbudowano go w 1730 r., często określa się go mianem „bałtyckiego Wersalu”,

– zamek biskupi w Turaidzie,

– Ogre, Lielvarde i Koknese – malownicze miasteczka nad Dżwiną,

– wodospady Ventas rumba – jedne z największych wodospadów w Europie,

– malownicze Pojezierze Łatgalskie,

– sanktuarium katolickie Aglona często określane mianem łotewskiej Częstochowy,

– Cesis – jedno z najstarszych i zarazem najbardziej urokliwych miasteczek na Łotwie,

– las sosnowy Kalnamuiža w Térvete.

Mobilny internet na Łotwie przyda się podczas zwiedzania, dlatego po przyjeździe do tego kraju należy zaopatrzyć się w kartę SIM.

Kurorty na Łotwie

Do najbardziej znanych łotewskich kurortów należą m.in..:

– Jurmała – bardzo znane uzdrowisko nad Morzem Bałtyckim leżące ok. 10 km na zachód od Rygi,

– Ventspils – miejscowość położona nad Morzem Bałtyckim, u ujścia rzeki Windawy,

– Lipawa – ośrodek turystyczny leżący nad Morzem Bałtyckim i Jeziorem Lipawskim.

Wybrzeże Liwońskie, Wybrzeże Kurlandzkie, Zatoka Ryska oraz Półwysep Kurlandzki to najpopularniejsze regiony turystyczne na Łotwie – nie brakuje tu hoteli i pensjonatów.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments