Lorca

12 kwietnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Lorca to niezwykle klimatyczna , zabytkowa miejscowość usytuowana w Regionie Murcja, która właśnie przeżywa swój drugi początek, po ostatnim trzęsieniu ziemi o sile 5,3 w skali Richtera, które zniszczyło część miasteczka w roku 2011 i poważnie naruszyło jeden z tutejszych zabytków: Zamek El Castillo. Kilka osób zginęło, miasto doznało dużych uszkodzeń, popękało wiele ścian starych budynków, a kilka zupełnie się zawaliło. Mimo to każdego roku przyjeżdża tu wiele turystów ciekawych miasta, uznanego za historyczną perłę Hiszpanii.

Atrakcje turystyczne Lorca

Zwiedzanie dobrze jest rozpocząć właśnie od zamku El Castillo, którego powstanie datowane jest na przełom XIII i XIV wieku. Dotarcie do zamku może być latem w upale nie lada wyzwaniem, ze względu na konieczność podejścia pod naprawdę spore wzniesienie.
W starej części miasta godnym uwagi miejscem jest typowa hiszpańska rezydencja – Cada de los Guevara, która została zachowana jako świecki przykład siedemnastowiecznej architektury baroku. Dalej, na skrzyżowaniu Plaza San Vicente oraz Calle Corredara zobaczyć można kolumnę milenijną. To ścisłe centrum miasta, w którym znajduje się najwięcej sklepów, resauracji, kawiarenek, ale również banków i innych miejsc usługowych.

Sama Columna Milenaria pochodzi z 10 roku p.n.e i wyznacza dystans dzielący miasto od Cartageny na sławnym rzymskim trakcie Via Heraclea. Idąc dalej do końca Calle Corredara zobaczyć można gotycka bramę, będącą niegdyś wjazdem do miasta. Warto zapuścić się także w boczne uliczki gdzie znajduje się dawny spichlerz, służący obecnie jako miejskie archiwum oraz zabytki i kościoły z XVI wieku.
Miasto szczególnie zaprasza turystów na doroczne obchody Wielkiego Tygodnia. Odbywają się wtedy liczne procesje i korowody w kolorowych strojach. Obchody są nawet bardziej spektakularne niż w samej Murcji. Odbywa się sporo przedstawień, koncertów, wydarzeń, w których uczestniczą postacie Juliusza Cezara, Kleopatry czy innych historycznych władców. Kulminacja obrzędów ma miejsce w Wielki Piątek, który jest w Hiszpanii dniem wolnym od pracy. Będąc w Lorce warto także udać się do pobliskich miast, np. do Milu czy Caravaca de la Cruz.

Pogoda w Lorca

Lorca to jedna z najcieplejszych części Hiszpanii. W związku z położeniem w oddaleniu od morza, temperatury latem przeważnie przekraczają 35 stopni i zwiedzanie pomiędzy czerwcem a sierpniem bywa uciążliwe.

Pobliskie plaże

Aby wypocząć na plaży i wykąpać się w morzu, należy odbyć kilkudziesięciominutową podróż do Agulias lub Mazarron, oddalonych o kilkanaście kilometrów od Lorca. Obydwie miejscowości mają piękne piaszczyste plaże otoczone pasem zieleni. Stosunkowo niedaleko jest również na plażę Cala Lena w zatoczce Blana oraz kamienista plaża El Ciscar otoczona łagodnymi wzgórzami z kamieniami pochodzenia wulkanicznego.

Ceny w Lorca

Pobyt w Lorca nie należy do najdroższych. Na pewno uda się tu zjeść obiad poniżej 10 euro, można także zaopatrzyć się w niedrogie pamiątki, a wybór jest spory. Za wodę zapłacimy 1,5 euro, a lamkę wina w restauracji wypijemy za 3 euro.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments