Zastanawiając się nad miejscem na urlop, warto wziąć pod uwagę nieco mniej popularne kierunki – takie jak Litwa. Ten niezwykle bogaty kulturowo i historycznie kraj, gdzie znajdziemy mnóstwo polskich śladów, kusi bogactwem zabytków i piękną przyrodą.
Litwa to jeden z europejskich krajów bałtyckich graniczący z Polską, Rosją, Białorusią i Łotwą. Zajmuje powierzchnię 65 300 km kw., stolica mieści się w Wilnie. To, ile leci się na Litwę, zależy od wybranych linii i połączenia, np. bezpośredni lot z Warszawy do Wilna trwa nieco ponad godzinę. Kiedy jechać na Litwę? Wszystko jest kwestią tego, co zamierzamy tam robić. Na Litwie pogoda jest podobna do pogody w Polsce. Nadmorskie kurorty są najchętniej odwiedzane w lipcu i sierpniu, a maj czy wrzesień to idealne miesiące na zwiedzanie. Na tej samej zasadzie trzeba podejść do tego, co zabrać na Litwę – zawartość bagażu powinna być zdeterminowana celem i terminem wyjazdu. Podczas pobytu w tym kraju przyda się mobilny internet. Litwa pod tym względem należy do grona najtańszych państw UE. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup karty SIM.
Bezpieczeństwo na Litwie
Litwa to bezpieczny dla turystów kraj, choć tak jak wszędzie, tak i tu istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą. Trzeba po prostu uważać na siebie i swój bagaż, pilnować dokumentów i pieniędzy oraz zachować ostrożność przy zawieraniu nowych znajomości.
Litwa – wiza
Obywatele polscy przyjeżdżający na Litwę nie są objęci obowiązkiem wizowym, o ile pobyt nie przekracza 90. dni. Co zabrać na Litwę: paszport czy dowód? Granicę można przekroczyć na podstawie któregoś z tych dokumentów – musi być on ważny i nie nosić śladów zniszczenia.
Jaką walutę zabrać na Litwę?
Na Litwie walutą jest euro (1 EUR to ok. 4,38 zł – kurs z dnia 29 sierpnia 2019 r.). Odpowiednią ilość tej waluty można zabrać z Polski, niemniej na miejscu nie ma problemu z wypłaceniem pieniędzy z bankomatu czy uregulowaniem rachunku kartą. Jeśli zaś chodzi o ceny, Litwa to kraj przystępny dla polskiej kieszeni. Nie jest tu już co prawda tak tanio, jak przed wprowadzeniem euro (nastąpiło to w 2015 r.), ale też nie tak drogo, jak w krajach Europy Zachodniej. A co przywieźć z Litwy w ramach pamiątki? Turyści chętnie kupują wyroby rękodzielnicze (ze wskazaniem na biżuterię z bursztynów, drewniane rzeźby i gliniane dzwoneczki), różnego rodzaju cukierki, chipsy chlebowe, niezawierający mleka ser jabłkowy, serki w czekoladzie na słodko i ziołowe herbaty.
Zabytki na Litwie
Do najważniejszych obiektów i miejsc, jakie warto zobaczyć na Litwie, zaliczają się m.in.:
– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: stanowisko archeologiczne w Kiernowie, Mierzeja Kurońska, Południk Struvego, Stare Miasto w Wilnie,
– Wilno – stolica Litwy to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w tym kraju, oprócz pięknego Starego Miasta znajduje się tu szereg innych atrakcji, np. przeszło 40 kościołów (najbardziej znany jest barokowy kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu), kaplica w Ostrej Bramie (Bramie Miednickiej), pozostałości Zamku Górnego, zrekonstruowany Zamek Dolny, pałace (w Werkach, Tyszkiewiczów, Chodkiewiczów etc.), Synagoga Chóralna, nekropolie na czele z cmentarzem na Rossie itd.,
– parki narodowe: Auksztocki Park Narodowy, Dzukijski Park Narodowy, Park Narodowy Mierzei Kurońskiej, Trocki Historyczny Park Narodowy, Żmudzki Park Narodowy,
– jezioro Duś – największe jezioro w południowej Litwie,
– zamek w Trokach,
– Kowno i jego zabytki, m.in. gotycka archikatedra śś. Piotra i Pawła, XVI-wieczny ratusz miejski zwany „Białym Łabędziem”, Dom Perkuna z przełomu XV/XVI w., Pałac Godlewskiego, zespoły klasztorne (karmelitów, dominikanów, bernardynek), Dolina Mickiewicza etc.,
– Wzgórze Czarownic nieopodal miejscowości Juodkrantė – park, gdzie można podziwiać unikalne rzeźby drewniane,
– Kiejdany – jedno z najstarszych miast na Litwie, dawna polska rezydencja magnacka,
– Góra Krzyży – wzgórze położone kilkanaście kilometrów na północ od Szawli,
– Muzeum Bursztynu w Połądze,
– skansen w Telszach,
– dąb w Stalmujży – dąb szypułkowy uznany za pomnik przyrody, najbardziej znane na Litwie drzewo,
– parki regionalne, np. Birżański Park Regionalny, Dziewieniski Historyczny Park Regionalny, Oniksztyński Park Regionalny, Wysokodworski Park Regionalny itd.
Kurorty na Litwie
Litewskie kurorty nadmorskie słyną z niezwykłej urody. Wśród najpopularniejszych tego typu miejsc znajdują się m.in.:
– Połąga – największy i najbardziej znany litewski kurort nad Morzem Bałtyckim położony w zachodniej części kraju,
– Kłajpeda – ośrodek wypoczynkowy na wybrzeżu Morza Bałtyckiego nad Zalewem Kurońskim,
– Nida – miasteczko usytuowane na Mierzei Kurońskiej, tuż przy granicy z Rosją,
– Nerynga – kolejna miejscowość położona na Mierzei Kurońskiej,
– Druskininkai – znane uzdrowisko leżące na brzegu Niemna,
– Birsztany – miejscowość uzdrowiskowa położona na prawym brzegu Niemna.