Lichtenstein jest jednym z najmniejszych państw świata w całości położonym w Alpach. Należy ponadto do grona najbogatszych krajów europejskich. Nie jest to zbyt popularny cel podróży, jednakże warto się tu wybrać chociażby na weekend
Lichtenstein ze stolicą w Vaduz to małe górskie państwo leżące w Europie Zachodniej, pomiędzy Szwajcarią i Austrią. Zajmuje powierzchnię 160 km kw. Może się poszczyć bardzo wysokim poziomem życia mieszkańców. To, ile się leci do Lichtensteinu, zależy od rodzaju rejsu i czasu oczekiwania na przesiadkę. Najbliższy większy port lotniczy znajduje się w Zurychu, gdzie z Polski leci się średnio ok. 2 godzin. Tam trzeba się przesiąść w pociąg do Vaduz. Kiedy jechać do Lichtensteinu? Jest to kraj, który można odwiedzać bez względu na porę roku. Znajduje się on pod wpływem klimatu umiarkowanego ciepłego. W Lichtensteinie temperatury najwyższe są w lipcu – przeciętnie 18 st. C. Co zabrać na wakacje w Lichtensteinie? Z pewnością dokumenty, pieniądze i odpowiednia odzież, a także dobre ubezpieczenie zdrowotne, gdyż opieka medyczna w tym kraju jest bardzo droga.
Bezpieczeństwo w Lichtensteinie
Lichtenstein to bezpieczny kraj, niemniej tak jak wszędzie, ta i tu trzeba zachować ostrożność i rozwagę. Warto przypomnieć, iż w Lichtensteinie nie ma polskiej placówki konsularnej. W razie konieczności należy nawiązać kontakt z placówką państwa członkowskiego UE. Polskę obsługuje Ambasada Księstwa Liechtensteinu w Bernie.
Lichtenstein – wiza
Obywatele polscy przyjeżdżający do Lichtensteinu nie muszą posiadać wizy, o ile pobyt nie przekracza 90. dni. Jaki dokument uprawnia do wjazdu i pobytu w Lichtensteinie? Paszport lub dowód osobisty. Wybierając się tu w celach zarobkowych lub w celu zamieszkania należy uzyskać pozwolenie na pobyt.
Jaką walutę zabrać do Lichtensteinu?
Oficjalną walutą w Lichtensteinie jest frank szwajcarski (1 CHF to ok. 3,95 zł – kurs z dnia 17 września 2019 r.). Franki można nabyć w Polsce, inna opcją jest też zabranie euro na wymianę. Jeśli chodzi o ceny, Lichtenstein nie należy do tanich państw, trzeba zatem się przygotować na wydatki większe niż w Polsce. Co przywieźć na pamiątkę z Lichtensteinu? Zdecydowanie wino i sery, a także widokówki i znaczki pocztowe.
Zabytki w Lichtensteinie
W Liechtensteinie nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych. Zaliczają się do nich np.:
– Vaduz: w stolicy i zarazem drugiej co wielkości miejscowości w kraju zobaczymy m.in. gotycki zamek z XII w., neogotycki kościół św. Floriana, Muzeum Sztuki czy Muzeum Filatelistyczne; nie sposób zapomnieć też o stadionie piłkarskim Rheinpark Stadion,
– szlaki turystyczne, np. Szlak Księżnej Giny, Fürstensteig, Drei Schwestern, szlak nadreński czy Szlak Panoramiczny Liechtensteinu,
– Triesenberg – urokliwa wieś położona na wysokości dochodzącej do 1000 m n.p.m,
– galeria sztuki w Schaan,
– ruiny średniowiecznych zamków i nieduże muzeum w Schellenbergu,
– średniowieczny zamek w Balzers,
– dolina Valüna słynąca z wyrobu serów.
Lichtenstein to bardzo dobra baza wypadowa do Szwajcarii i Austrii. Podczas podróży przyda się mobilny internet – w Lichtensteinie można nabyć kartę SIM do telefonu.
Kurorty w Lichtensteinie
Planując urlop w Lichtensteinie, trzeba mieć na względzie to, że nie ma tutaj typowych kurortów turystycznych. Jedynym ośrodkiem narciarskim, jaki znajduje się w tym małym kraju, jest Malbun – miejscowość położona we wschodniej części gminy Triesenberg, w Alpach, na wysokości 1600 m n.p.m. Latem w Malbun czynny jest czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, a dodatkową atrakcją są pokazy z udziałem orłów, sokołów, jastrzębi oraz sów organizowane przez lokalne centrum sokolnictwa Galina.
Bardzo dobrze zorganizowanym zapleczem hotelowo-gastronomicznym może się poszczyć stolica kraju Vaduz.