Lesbos

26 czerwca 2018
Click to rate this post!
[Total: 30 Average: 4]

Grecja to jeden z najważniejszych kierunków na turystycznej mapie świata. Kraj uważany za kolebkę zachodniej cywilizacji oferuje mnóstwo atrakcji – od okazałych zabytków zaczynając, a na wybornej kuchni kończąc. Spośród miejsc, które warto tu odwiedzić, wymienia się Lesbos.

Lesbos to trzecia co do wielkości grecka wyspa położona w północno-wschodniej części Morza Egejskiego. Jeśli wierzyć Homerowi i jego poematom, to właśnie tutaj podczas wojny trojańskiej walczył Odyseusz. Teorii dotyczących nazwy wyspy jest sporo, np. podaje się, iż pochodzi ona od szwagra Makarasa, Lesbosa. Stolicą i jednocześnie największym miastem na Lesbos jest Mitylena. Jak dojechać na Lesbos? Najlepiej samolotem. To, ile się leci na Lesbos, zależy głównie od miejsca wylotu i rodzaju linii, niemniej lot trwa średnio od 2,5 do 3 godzin, więc nawet małe dziecko w samolocie powinno bez większych problemów przetrwać podróż.

Lesbos leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Najwyższe na Lesbos temperatury panują w licu i sierpniu – przeciętnie 30-35 st. C. Jeśli ktoś się zastanawia, kiedy jechać na Lesbos, niech weźmie ten fakt pod uwagę – osoby nie przepadające za upałami mogą wybrać inny termin, np. okres od kwietnia do czerwca oraz wrzesień lub październik.

Bezpieczeństwo na Lesbos

Czy na Lesbos spędzimy bezpieczne wakacje? Grecja uchodzi za przyjazny turystom kierunek, nie czyhają na nas w tym kraju żadne poważne zagrożenia. Oczywiście wskazane jest zachowanie ostrożności – powinniśmy mieć baczenie na nasz bagaż, dokumenty i pieniądze, gdyż tak jak wszędzie mogą one paść łupem złodziei.

Lesbos – wiza

Wiza na Lesbos nie jest nam potrzebna. Jako obywatele Unii Europejskiej nie musimy posiadać tego dokumentu, jeśli wybieramy się do kraju należącego do Wspólnoty. Nie zapomnijmy o dowodzie osobistym lub paszporcie – przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy czy są ważne.

Jaką walutę zabrać na Lesbos?

Obowiązującą walutą na Lesbos jest euro: 1 EUR to ok. 4,34 zł (stan na 26 czerwca 2018). W obiegu są monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 euro, a także banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro. Zakup tej waluty w Polsce nie jest problemem – zabierzmy jej ilość odpowiadającą planowanym przez nas wydatkom. W razie czego na wyspie wypłacimy pieniądze z bankomatu i dokonamy płatności kartą. Jeśli chodzi o ceny na Lesbos, to są one wyższe niż w Polsce.

Zabytki na Lesbos

Lesbos to nie tylko piękne widoki. Do największych atrakcji wyspy zaliczają się:

– zabytki w mieście Mitylena, m.in. ruiny jednego z największych antycznych teatrów, kościoły Agios Therapon i Agios Theodoras etc.,

– Skamieniały Las – drugi na świecie pod względem wielkości skamieniały las sekwoi,

– wioska Agiassos u podnóży góry Olimp słynąca z brukowanych uliczek i ikony „Dziewica z dzieciątkiem” znajdującej się w kościele Panagia Vrefokratoussa,

– mokradła Erressos – żyją tu żółwie i rzadkie gatunki ptactwa,

– termalne źródła lecznicze w Eftalou, Skala Thermi i Karini,

– miejscowość Petra, gdzie podziwiać można skalny monolit zwieńczony zabudowaniami XVI-wiecznego kościoła z ikoną Maryi Słodko Całującej,

– kościół Glykfylousa Panagia zlokalizowany na szczycie kamiennego bloku,

– plaża Skala Eressou wyróżniona Błękitną Flagą,

– most w Krematsi z przełomu XIV i XV w.,

– XVII-wieczny turecki zamek w Sigri,

– średniowieczna miejscowość Molivos z kamiennymi domami.

Podczas zwiedzania bez wątpienia przyda się szybki mobilny internet – na Lesbos działa na szczęście bardzo dobrze, do wyboru jest kilku operatorów.

Kurorty na Lesbos

Najpopularniejszymi na Lesbos kurortami są:

– Mitylena – stolica wyspy i zarazem największy kurort,

– Anaxos – nieduża nadmorska miejscowość,

– Petra – niewielkie letnisko na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy,

– Molivos – malowniczy kurort na północno-zachodnim wybrzeżu Lesbos,

– Eftalou – miejscowość na północnym wybrzeżu wyspy oddalona od Molivos o ok. 5 km,

– Skala Kalonis – ośrodek wczasowy w centralnej części wyspy słynący z pięknej piaszczystej plaży,

– Sigri – nadmorska miejscowość sytuowana na niewielkim cyplu.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments