Laos

13 sierpnia 2019

Kierunki azjatyckie cieszą się wśród wielbicieli podróżowania ogromną popularnością. Każdy, komu marzą się niezapomniane wakacje ze szczyptą egzotyki, powinien rozważyć wyjazd do Laosu.

Laos to państwo ze stolicą w Wientianie położone na Półwyspie Indochińskim. Co ciekawe, to jedyny w tym regionie kraj (graniczy z Mjanmą, Chinami, Wietnamem, Kambodżą i Tajlandią) pozbawiony dostępu do morza. Podzielony jest na kilkanaście (16) prowincji i jedną prefekturę. Jeśli ktoś się zastanawia, jak dojechać do Laosu w miarę szybko i wygodnie, odpowiedź brzmi: samolotem. To, ile trwa lot do Laosu, zależy głównie od czasu oczekiwania na przesiadkę (z Polski nie ma bezpośrednich lotów), niemniej jest to średnio ok. 11 godzin. To, kiedy lecieć do Laosu, jest w dużej mierze podyktowane uwarunkowaniami pogodowymi. Panuje tu klimat monsunowy – pora deszczowa trwa od końca maja do końca października. Okres od grudnia do kwietnia to pora sucha. W Laosie temperatury są wysokie przez cały rok, najgoręcej jest w kwietniu, kiedy termometry pokazują średnio 34 st. C. Grudzień lub styczeń to dobry czas na wycieczkę – wtedy jest ok. 28 st. C.

Ważna informacja: w Laosie internet do najszybszych nie należy, z zasięgiem też różnie bywa, nie we wszystkich hotelach można liczyć na darmowe wi-fi. Najrozsądniej kupić kartę SIM u lokalnego operatora.

Bezpieczeństwo w Laosie

Czy w Laosie można spędzić bezpieczne wakacje? Raczej tak, choć podobnie jak w innych krajach, trzeba uważać oraz pilnować bagażu, torebek, portfeli i dokumentów. Zawsze warto mieć przy sobie ksero paszportu i biletu powrotnego. Zaleca się korzystanie tylko ze środków transportu dla turystów, nieuczestniczenie  w zgromadzeniach publicznych, podróżowanie w towarzystwie oraz unikanie wypraw w okolice granicy z Mjanmą. Uwaga: w Laosie nie ma polskiej placówki konsularnej.

Laos – wiza

Polscy obywatele wybierający się do Laosu muszą posiadać 30-dniową wizę turystyczną wydawaną przez przedstawicielstwa dyplomatyczne Laosu i na niektórych przejściach granicznych, np. z Tajlandią. Ponadto konieczne jest posiadanie ważnego co najmniej 6 miesięcy paszportu – niezwykle istotne jest to, aby przy kontroli granicznej wbito odpowiednie stemple (trzeba to sprawdzać!), gdyż za ich brak grożą kary finansowe deportacja lub areszt. W Laosie jest też opłata klimatyczna – wliczona w cenę hotelu.

Jaką walutę zabrać do Laosu?

W Laosie walutą jest kip (1 LAK to ok. 0,044 zł – kurs z dnia 13 sierpnia 2019 r.). Na wymianę najlepiej zabrać dolary amerykańskie, ewentualnie euro. Bankomaty zlokalizowane są jedynie w dużych miastach, a za płatności kartą pobierana jest prowizja wynosząca od 2 do 5 proc. Na prowincji akceptowane są głównie płatności gotówką. Jeśli zaś chodzi o ceny, Laos jest pod tym względem zróżnicowany, choć w wielu miejscowościach można znaleźć tanie noclegi i restauracje. Dla spokoju warto mieć więcej pieniędzy.

Zabytki w Laosie

Laos jest krajem, gdzie na brak atrakcji nie sposób narzekać. Do tych najpopularniejszych zaliczają się m.in.:

– Wientian – stolica Laosu leżąca nad rzeką Mekong, zobaczyć tu można np. bramę Patuxai, Wat That Luang czy Wat Sisaket,

– Luang Prabang – dawna stolica Laosu (do 1975 r., gdzie w szczytowym okresie świetności znajdowało się 66 buddyjskich świątyń (obecnie jest ich 32); miasto, którego nazwę tłumaczy się jako Królewskie Miasto Delikatnego Obrazu Buddy, figuruje na liście dziedzictwa UNESCO,

– Kuang Si – wodospad zlokalizowany ok. 30 km na południe od miasta Luang Prabang,

– wodospady Khone Phapheng,

– Równina Dzbanów – obiekt z listy UNESCO i zarazem jedno z najbardziej niebezpiecznych na świecie stanowisk archeologicznych jest obszarem, gdzie podziwiać można tysiące kamiennych urn,

– park Buddy i inne zabytki związane z Buddą w miejscowości Vientian,

– jaskinie, np. Tham Khoun Xe na Xe Bang Fai (uchodzi za jedną z najpiękniejszych jaskiń w kraju), Golden Flower Cave czy jaskinie Pak Ou,

– ruiny świątyń z czasów Imperium Khmerskiego w Champasak,

– Park Narodowy Phu Hin Bun.

Kurorty w Laosie

Wybierając się do Laosu, trzeba pamiętać o tym, iż kraj ten nie ma dostępu do morza. W związku z tym nie ma tutaj typowych nadmorskich kurortów. Turyści chętnie odwiedzają Si Phan Don (Cztery Tysiące Wysp) – archipelag rzeczny na rzece Mekong w prowincji Champasak, gdzie znaleźć można spokój i ciszę. Sporo hoteli oraz lokali gastronomicznych znajduje się w popularnych miejscowościach takich jak np. Wientian (stolica), Luang Prabang, Vang Vieng, Ban Pak-Ou, Pakse, Savannakhet, Don Det, Phonsavan, Luang Namtha, Huay Xai, Khammouane, Champasak Town, Oudomxay, Nong Khiaw czy Sam Neua.

Zobacz Również

Komentarze