La Pineda

15 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

La Pineda to kurort położony na Costa Dorada – jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych w Hiszpanii. Złote Wybrzeże słynie z pięknych plaż, którym zawdzięcza swoją nazwą, a także z doskonałych warunków sprzyjających różnym formom wypoczynku.

La Pineda to nieduże miasteczko leżące w odległości ok. 5 km od znanego kurortu Salou i ok. 55 km na północny wschód od Barcelony. To, ile trwa lot do Hiszpanii, zależy głównie od rodzaju rejsu, docelowego lotniska oraz odległości pomiędzy lotniskami, niemniej średni czas podróży wynosi ok. 3 godziny. Wiele osób wybiera się samolotem do Barcelony, gdzie przesiada się w autobus do La Pinedy. Inną opcją jest lot do Reus (jest znacznie bliższej niż z Barcelony – ok. 10 km), skąd również kursują stosowne autobusy.

Ceny w La Pinedzie

W Hiszpanii walutą jest euro (1 EUR to ok. 4,23 zł – kurs z dnia 15 stycznia 2020 r.). W euro bez problemu zaopatrzymy się w polskich kantorach, a poza tym już na miejscu w każdej chwili podejmiemy gotówkę z bankomatu. Ponadto w Hiszpanii powszechnie akceptowane są płatności kartą. Ceny w Hiszpanii są wyższe niż w Polsce – wybierając się do miejscowości chętnie odwiedzanych przez turystów, lepiej być przygotowanym na większe wydatki. Co nabyć w La Pinedzie na pamiątkę z Hiszpanii? Lokalne wina, kiełbasy i szynki, oliwa z oliwek, biżuteria, a także wyroby ceramiczne i plecione – to najczęściej kupowane rzeczy.

Zabytki w La Pinedzie

Początki La Pinedy sięgają VI w. p.n.e. Do największych atrakcji tego miasta zaliczają się m.in.:

– kościół San Esteban z XVI w.,

– wieża Abadia – zbudowana została w  XVI w., ale była parokrotnie odrestaurowana,

– zamek Castillo del Conde Sicart z XVIII w.,

– Plaza de les Voltes – XVI-wieczny plac, który kiedyś pełnił funkcję targu,

– Muzeum Plumilla – małe muzeum, w którym znajduje się kolekcja rysunków tworzonych piórem przez Manuela Sancho,

– zielona strefa El Hort del Pep,

– budynek Celler de la Cooperativa – przechowywane są tu wina i napoje alkoholowe, można oczywiście robić tu zakupy,

– brama Portal de San Antonio – jedyna brama, która zachowała się po dawnych murach obronnych,

– pustelnia Ermita Virgen de la Pineda,

– pomnik Pinos de Mariskart uchodzący za symbol miasta – są to metalowe drzewa ozdabiające Paseo Pau Casals, autorem projektu jest Javiera Mariscal,

– park tematyczny Aquópolis położony nad morzem.

Plaże w La Pinedzie

Plaże w La Pinedzie są szerokie, pokryte złocistym piaskiem, z łagodnym zejściem do morza. Główną plaża jest Playa de La Pineda otoczona falochronem i wyróżniona Błękitną Flagą. Plaża ma świetnie wyposażone zaplecze, włącznie ze specjalnie wydzieloną strefą do nurkowania. Spokojniejszymi i mniej zaludnionymi plażami są Playa dels Prats i Platja del Racó.

Aktywny wypoczynek w La Pinedzie

Wielbiciele aktywnego wypoczynku nie będą narzekać na nudę w La Pinedzie. Można tu uprawiać różne sporty wodne – windsurfing, kitesurfing, narty wodne, nurkowanie, kajakarstwo, żeglarstwo etc. Oprócz tego w La Pinedzie znajduje się boisko do gry w tenisa ziemnego oraz pole do mini golfa. Jest sporo basenów, a także tras, które można pokonywać pieszo, na rowerze lub konno. Niedaleko od La Pinedy znajduje się Port Aventura – jeden z największych parków rozrywki w Hiszpanii. Warto wybrać się tu z dziećmi.

Pogoda w La Pinedzie

Costa Dorada leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. W La Pinedzie pogoda jest bardzo przyjemna przez cały rok. Zimy są krótkie i łagodne, natomiast latem jest tu gorąco. Lipiec i sierpień w La Pinedzie to najbardziej upalne miesiące – średnia temperatura wynosi 30 st. C, jednakże w praktyce ponad 30-stopniowy skwar nie jest rzadkością. W miesiącach zimowych termometry pokazują kilkanaście st. C. Co zabrać do Hiszpanii na urlop w La Pinedzie? Nie trzeba podejmować specjalnych przygotowań, lecz nie wolno zapomnieć o odpowiedniej odzieży, pieniądzach, dokumentach, ubezpieczeniu zdrowotnym (opieka medyczna w Hiszpanii jest bardzo droga, lepiej zatem nie kusić losu) i kosmetykach chroniących przed słońcem.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments