Kuba – gorąca wyspa słynąca z cygar, rumu i zamiłowania mieszkańców do tańca. Kierunek będący turystycznym marzeniem wielu osób – obecnie o wiele łatwiej jest to marzenie spełnić aniżeli chociażby kilkanaście lat temu. Zmiany, jakie zachodzą na Kubie spowodowały, że turystyka stała się tu dynamicznie rozwijającą się branżą.
Kuba to wyspiarskie państwo w Ameryce Północnej leżące na Morzu Karaibskim. Należy do grona 20 największych wysp świata. Kojarzona jest ciągle z socjalistycznym reżimem, Fidelem Castro i Che Guevarą, ale także z rajskimi plażami i ulicami miast często wyglądającymi tak, jakby czas się zatrzymał – zarówno z uwagi na architekturę, jak i miejsca przypominające np. sklepy żywcem wyjęte z epoki peerelowskiej czy samochody będące prawdziwą gratką dla wielbicieli motoryzacji w wydaniu retro. Stolicą Kuby jest Hawana, innymi największymi miastami są Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo i Santa Clara. Aby jak najszybciej dojechać na Kubę, trzeba wsiąść w samolot. To, ile leci się na Kubę, zależy od kilku czynników. Najwygodniejszą opcją jest lot czarterowy z Warszawy do Hawany lub Varadero – minus jest jednak taki, że bilety są droższe aniżeli w przypadku tradycyjnych lotów rejsowych. Bezpośredni lot z Polski trwa średnio ok. 11 godzin, jeśli zaś zdecydujemy się na podróż z przesiadkami, może się ona wydłużyć nawet do 35 godzin. Każdy, kto się zastanawia, kiedy jechać na Kubę, powinien wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jednym z najważniejszych jest pogoda. Jeżeli chodzi o temperatury, Kuba zachęca do przyjazdu przez cały rok, niemniej od maja do października panuje pora deszczowa, zaś na początku jesieni zdarzają się huragany.
Inna ważna informacja dla podróżnych dotyczy internetu. Kuba pod tym względem odstaje niestety od standardów europejskich. Internet jest kontrolowany przez państwo. Dostęp do sieci uzyskamy poprzez publiczne wi-fi spoty. Jakość połączeń zwykle pozostawia wiele do życzenia.
Bezpieczeństwo na Kubie
Na Kubie spędzimy bezpieczne wakacje – wyspa uchodzi za jeden z bezpieczniejszych krajów w regionie Karaibów. Zagrożenie przestępczością nie jest tutaj duże, aczkolwiek tak jak wszędzie zdarzają się kradzieże i włamania. Dlatego należy odpowiednio zadbać o bagaż oraz pilnować pieniędzy i dokumentów.
Kuba – wiza
Aby wjechać na Kubę, musimy mieć paszport oraz tzw. kartę turysty (Tarjeta del Turista). Ważna jest ona przez 30 dni od momentu przekroczenia granicy. Zazwyczaj wliczona jest w cenę biletu lotniczego, aczkolwiek można ją uzyskać w Ambasadzie Kuby w Warszawie. Potrzebne są do tego paszport ważny co najmniej 3 miesiące od daty wyjazdu z Kuby, bilet lotniczy i dowód rezerwacji usług turystycznych na Kubie.
Jaką walutę zabrać na Kubę?
Turyści udający się na wyspę często zadają sobie pytanie: jaką walutę zabrać na Kubę? W obiegu są tutaj dwie waluty, a mianowicie peso wymienialne (CUC) będące oficjalną walutą kraju oraz peso niewymienialne (CUP), które przyda się np. podczas zakupów na lokalnych targowiskach. Na wymianę najbardziej opłaca się zabrać euro – tego typu transakcje w dolarach są obłożone podatkiem. Zaleca się dokonywać wymiany w oficjalnych kantorach państwowych (Cadeca). Na Kubie ceny są przeważnie zawyżone, przygotujmy się zatem na większe wydatki niż w Polsce. Najlepiej płacić gotówką – do płatności kartą doliczany jest podatek.
Zabytki na Kubie
Na Kubie nie brakuje ciekawych, godnych uwagi miejsc. Znajdują się wśród nich m.in.:
– Hawana ze starym miastem La Habana Vieja figurującym na liście UNESCO – w stolicy Kuby zobaczymy np. wiele zabytków architektury kolonialnej, promenadę nadmorską Malecón, dawną dzielnicę chińską, dom Ernesta Hemingwaya, muzea (Muzeum Rumu Havana Club, Muzeum Rewolucji Kubańskiej etc.) itp.,
– zabytki z okresu kolonialnego i twierdza Castillo de San Pedro de la Roca objęta ochroną przez UNESCO w Santiago de Cuba,
– Viñales – niewielkie miasteczko, którego wizytówką są niesamowite krajobrazy,
– Trinidad – miasto w środkowej Kubie z kolonialną starówką wpisaną na listę UNESCO,
– Matanzas – miasto słynące z mostów oraz z tego, że jest kolebką religii Karaibów,
– Baracoa – miasto założone przez Diego Velazqueza,
– Varadero – rozrywkowa stolica Kuby,
– Półwysep Zapata – istny raj dla miłośników nurkowania,
– Zatoka Świń – legendarne już miejsce, gdzie w latach 60-tych XX w. przeprowadzona została nieudana próba obalenia Fidela Castro,
– Cienfuegos – miasto, w którym silnie zaznaczyły się francuskie wpływy,
– wodospad El Nino,
– Santa Clara – miasto będące jedną z ostatnich na świecie ostoją realnego komunizmu,
– Cayo Jutias – mała wyspa koralowa oddalona o ok. 50 km od Viñales, gdzie można spróbować sił w nurkowaniu.
Kurorty na Kubie
Gdzie się zatrzymać na Kubie? Oto kilka propozycji:
– Varadero – najpopularniejszy kurort na wyspie i zarazem jeden z największych kurortów na Karaibach,
– Playa Pesquero – chętnie odwiedzany ośrodek wypoczynkowy, którego ogromnym atutem jest plaża Pesquero,
– Guardalavaca – miejscowość na północnym wybrzeżu Kuby,
– Cayo Coco – kurort znany z ośrodków all-inclusive zlokalizowany w centralnej części kraju,
– Cayo Guillermo – ośrodek na północnym wybrzeżu Kuby,
– Cayo Largo – mała wyspa wypoczynkowa na Kubie.