Ksamil

23 kwietnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 51 Average: 4.1]

Wybrzeże Jońskie w Albanii to piękny i wyjątkowy zakątek świata – można tu spędzić niezapomniane wakacje. Warto wziąć je pod uwagę, planując letni wypoczynek. Każdy znajdzie w tych stronach odpowiednie dla siebie miejsce, w zależności od indywidualnych preferencji w zakresie spędzania wolnego czasu. Turyści z Polski chętnie wybierają Ksamil.

Ksamil to nieduże miasteczko w południowej Albanii oddalone o ok. 13 km od Sarandy i ok. 24 km od granicy z Grecją, rozciąga się stąd widok na Korfu. W trwającym od maja do października sezonie tętni życiem – zwłaszcza w lipcu i sierpniu, wtedy przyjeżdża tu najwięcej osób. Posiada znakomicie rozbudowaną strukturę, na którą składają się różnego rodzaju lokale (restauracje, bary, dyskoteki), hotele, pola kempingowe etc.

Ceny w Ksamilu

Jeśli chodzi o ceny, Albania jest ogólnie krajem przyjaznym dla kieszeni. Niemniej wybierając się do Ksamilu, trzeba brać poprawkę na to, że jest to jeden z najdroższych kurortów albańskich – odczujemy to nade wszystko w sezonie. W Albanii walutą jest lek – 100 ALL to ok. 3,23 zł (stan na dzień 23. 04. 2018). Leki kupimy bez problemu na miejscu – na wymianę zabierzmy ze sobą euro.

Zabytki w Ksamilu

Urokliwe krajobrazy są bez wątpienia tym, co warto zobaczyć w Ksamilu. W nocy centrum kurortu jest niesamowicie oświetlone. Jeśli chcemy coś zwiedzić, wybierzmy się na kilka wycieczek objazdowych. Co jest ciekawego w okolicy? Oto kilka propozycji:

– stanowisko archeologiczne Butrint leżące w odległości ok. 5 km od Ksamilu – figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, znajdują się tu m.in. ruiny starożytnych budowli greckich i rzymskich,

– Błękitne Oko (Syri i Kalter) – źródło o niezwykłym, niebieskim kolorze; ok. 33 km od Ksamilu,

– ruiny antycznego miasta Phoinike,

– Gjirokastra – nazywana miastem srebrnych dachów, znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO; ok. 67 km od Ksamilu,

– Grecja – z nieodległej Sarandy kursują promy na Korfu.

Kiedy lecieć do Albanii, aby mieć najdogodniejsze warunki do zwiedzania? W lipcu i sierpniu w Ksamilu panują ponad 30-stopniowe upały, więc wycieczki mogą być męczące. Kwiecień, maj i wrzesień – w Albanii temperatury są wówczas odpowiednie dla miłośników zabytków.

Plaże w Ksamilu

Plaże w Ksamilu są płatne. Nie ujmuje to jednak ich urodzie. Są bardzo zadbane, pokryte jasnym piaskiem, z łagodnym zejściem do morza. Czysta woda o lazurowym odcieniu zachęca do zażywania kąpieli. Z wypożyczeniem leżaka czy parasola nie będzie najmniejszego problemu.

Ksamil – informacje dla podróżnych

Poniższe informacje przydadzą się osobom planującym wakacje w Ksamilu:

– polscy turyści nie potrzebują wizy do Albanii,

– w Albanii internet działa bardzo dobrze – najlepszą opcją jest zakup karty SIM,

– to, ile trwa lot do Albanii, zależy od paru czynników jak np. miejsce wylotu czy czas oczekiwania na samolot przesiadkowy – średnio jest to 4-6 godzin,

– chcąc jak najszybciej dojechać do Albanii, wybierzmy samolot – do Ksamilu najwygodniej dostać się w następujący sposób: samolotem na Korfu, stamtąd promem do Sarandy, gdzie przesiadamy się w autobus.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments