Kostaryka

7 marca 2021
Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 3.2]

Kostaryka, a właśc. Republika Kostaryki (República de Costa Rica), stanowi coraz modniejszy kierunek wakacyjny. Wynika to oczywiście z tego, że “Szwajcaria Ameryki Środkowej” ma do zaoferowania turystom naprawdę wiele atrakcji. A wady? Jedynym minusem tego kraju jest jego mały obszar, a co za tym idzie – mniej zakątków do zwiedzania. Musimy jednak Państwa uspokoić, w Kostaryce jest na co popatrzeć.

“Szwajcaria Ameryki Środkowej”, jak sama nazwa wskazuje, leży w… Ameryce  Środkowej. Ten malowniczy kraj oblewają wody Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego, a także otaczają majestatyczne lasy. Stolicą państwa jest San José, natomiast jednym z większych ośrodków turystycznych – miasto Cartago.

Kostaryka to kierunek całoroczny – można udać się tam zarówno latem, jak i zimą. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że w tej szerokości geograficznej występują dwie charakterystyczne pory: pora sucha i pora deszczowa. Ta pierwsza pojawia się między grudniem a kwietniem, natomiast ta druga – między majem a listopadem. Jeśli nie straszne Wam ulewy i deszczowa aura, możecie zdecydować się na wakacje w maju w Kostaryce.

Kolejną ważną kwestią jest odległość. Musicie bowiem wiedzieć, że odległość między Polską a Kostaryką wynosi ponad 10 000 kilometrów. To dość sporo, dlatego trzeba będzie przygotować się na kilkunastogodzinny lot. Zarezerwujcie sobie około 16 godzin na przelot.

Bezpieczeństwo w Kostaryce

“Szwajcaria Ameryki Środkowej” to wyjątkowo bezpieczne i przyjazne miejsce na wakacje. Jednak nawet w tak gościnnym kraju, trzeba zachować pewne środki ostrożności. Po pierwsze, warto mieć przysłowiowe oczy dookoła głowy – kieszonkowców można przecież spotkać na każdej szerokości geograficznej. Po drugie, nie należy zostawiać swoich rzeczy osobistych na widoku, zwłaszcza na plaży. Takie drobne niedopatrzenie może Was kosztować utratę pieniędzy lub dokumentów. A teraz dobra informacja – jadąc na wakacje do Kostaryki, nie musicie wykonywać obowiązkowych szczepień.

Kostaryka – wiza

Czy do Kostaryki jest potrzebna wiza? Nie! Turyści z Polski mogą wjechać do tego środkowoamerykańskiego kraju, a także przebywać w nim do 90. dni bez konieczności posiadania wizy.

Jaką walutę zabrać do Kostaryki?

Oficjalną walutą Republiki Kostaryki jest colon kostarykański, oznaczony międzynarodowym skrótem CRC. W obiegu znajdziemy monety o nominałach: 5 colonów, 10 colonów, 20 colonów, 25 colonów, 50 colonów, 100 colonów i 500 colonów oraz banknoty o nominałach: 1 000 colonów, 2 000 colonów, 5 000 colonów, 10 000 colonów, 20 000 colonów i 50 000 colonów. Jeden colon kostarykański (CRC) to 0,0061 złotego polskiego (kurs z dnia 24.02.2021).
Macie zamiar wydać trochę pieniędzy na wakacjach? Pamiętajcie zatem, aby do Kostaryki zabrać dolary o niskich nominałach. A colon? Ten jest wymienialny tylko na miejscu.

Zabytki w Kostaryce

Kostaryka, jak zdążyliście już Państwo zauważyć, jest krajem o niewielkich rozmiarach. Stąd też podróżując po tej części Ameryki Środkowej, nie spotkacie się z olbrzymią ilością zabytków. To jednak wcale nie oznacza, że będziecie nudzić się podczas wycieczki po kraju. Przeciwnie – atrakcje Kostaryki na pewno mile Was zaskoczą. Poniżej przedstawiamy Wam TOP 14 najciekawszych zabytków i atrakcji przyrodniczych Republiki Kostaryki. Przyjrzyjcie się im bliżej!

Katedra Metropolitarna w San José (Metropolitan Cathedral of San José) – główna świątynia chrześcijańska w Kostaryce.

– Kościół La Merced w San José – budowla pochodząca z końca XVIII wieku.

– Teatr Narodowy – jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w całej Republice Kostaryki.

Muzeum Narodowe Kostaryki w San José – miejsce, w którym można zobaczyć wspaniale zachowane przedmioty z czasów kolonialnych.

Muzeum Złota (również w San José) – prawdziwa atrakcja dla wszystkich miłośników tego cennego kruszcu.

Muzeum Sztuki Współczesnej – ogromna skarbnica rzeźb, malarstwa i fotografii. Placówka znajduje się w stolicy Kostaryki.

Morazan Park (w San José) – świetna odskocznia od całodziennego zwiedzania.

– Bazylika Matki Bożej od Aniołów (Basílica de Nuestra Señora de los Ángeles) – okazała budowla zlokalizowana w mieście Cartago.

Pradawne osiedle Guayabo – pozostałości po indiańskiej cywilizacji. Osiedle Guayabo znajduje się w prowincji Cartago.

– Park Narodowy Manuel Antonio – najmniejszy i najbardziej popularny park w Kostaryce, wyróżniający się pięknymi plażami oraz licznymi szlakami turystycznymi.

Kamienne kule z Kostaryki – jedna z zagadek archeologicznych kraju. Te idealnie okrągłe, kamienne kule, zostały znalezione w dżungli i po dziś dzień cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów.

– Park Narodowy Tortuguero (Tortuguero National Park) – park, do którego najwygodniej podróżować łódką. Po dopłynięciu na miejsce, oczom turystów ukażą się plaże pełne żółwi morskich.

Park zoologiczny i Narodowy Ogród Botaniczny Simóna Bolívara – piękno Kostaryki w pigułce.

– Tropikalne lasy Monteverde – raj dla wszystkich miłośników natury w najczystszej postaci. W lasach Monteverde żyje blisko 2,5 tys. gatunków roślin.

Kurorty w Kostaryce

„Raj w Miniaturze” – trudno nie zgodzić się z tym określeniem Kostaryki. Różnorodne plaże, majestatyczne lasy, ustronne kurorty i bogate plantacje owoców to przecież tylko namiastka tego, co będzie można zobaczyć w tym środkowoamerykańskim kraju. Interesują Was eleganckie i bezpieczne kurorty? Wobec tego rzućcie okiem na poniższą listę.

Nayara Springs – jak donoszą niektóre źródła, jeden z najlepszych kurortów na świecie. Na jego terenie znajdują się luksusowe wille, które z pewnością przypadną do gustu każdemu miłośnikowi pięknych miejsc. 

Uwaga! Do Nayara Springs nie można dostać się zwykłymi drogami. W podróż do krainy luksusu i bujnej roślinności, zabiorą Państwa ekskluzywne powietrzne taksówki.  

Puntarenas – miasto, które zawsze tętni życiem.

W tej części Kostaryki, a dokładniej w północno – zachodniej części kraju, można znaleźć zarówno malownicze plaże, świetne trasy spacerowe, nowoczesne hotele, jak i restauracje serwujące dania na bazie najlepszych owoców morza. Będzie naprawdę smacznie!

Tambor – kurort naszpikowany luksusowymi hotelami, restauracjami i miejscami typu SPA. Można spędzić w nim wspaniałe chwile we dwoje lub z całą rodziną.

Manuel Antonio – prawdziwa oaza spokoju i wytchnienia.

Każdy, kto lubi kontemplować piękno natury, powinien wybrać się na obrzeża Parku Narodowego Manuel Antonio, by tam zanurzyć stopy w miękkim piasku lub stanąć oko w oko z sympatycznym leniwcem.

Jaco – gratka dla wszystkich amatorów sportów wodnych. W otoczeniu pięknej przyrody i plaży o ciemnym zabarwieniu, będziecie Państwo mogli poczuć prawdziwy klimat wakacji.

 

 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments