Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela – Iglesia de San Juan Bautista

27 sierpnia 2023
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Kościół św. Jana Chrzciciela znajduje się w mieście Arucas, na Gran Canaria, w północnej części wyspy. Ze względu na swoje imponujące rozmiary, często nazywany jest katedrą, choć oficjalnie nie ma takiego statusu. Jego budowę udało się ostatecznie zakończyć dopiero w drugiej połowie XX wieku.

Iglesia de San Juan Bautista – atrakcje

Kościół zaczęto budować w 1909 roku. Świątynię otwarto dla wiernych osiem lat później, ale prace wykończeniowe ciągnęły się aż do 1977 roku. Iglesia de San Juan Bautista zwraca na siebie uwagę fasadą w stylu neogotyckim, efektownymi rozetami, wysoką wieżą kościelną i misternymi zdobieniami, i właśnie ze względu na rozmach, potocznie nazywa się go katedrą w Arucas, choć jest to tylko kościół parafialny.

Z zewnątrz Iglesia de San Juan Bautista przypomina słynną, barcelońską Sagrada Familia, i to nie jest przypadek, ponieważ za projekt kościoła w Arucas odpowiadał uczeń Gaudiego Manuel Vega. W środku można podziwiać piękne rzeźby, płaskorzeźby, kolumny oraz wielkie witraże z motywami biblijnymi i roślinnymi.

Zobacz również: zima na Gran Canaria.

Iglesia de San Juan Bautista – godziny otwarcia

Kościół św. Jana Chrzciciela jest otwarty codziennie, przez cały tydzień, ale nie wolno go zwiedzać w trakcie nabożeństw. Wstęp jest wolny, można jednak zostawić dobrowolny datek.

Iglesia de San Juan Bautista – jak dojechać?

Arucas leży przy północnym wybrzeżu Gran Canaria. Bardzo blisko stąd do Las Palmas – wynajętym w stolicy wyspy samochodem można dojechać w niecałe pół godziny. Z Las Palmas do Arucas prowadzi droga GC-23 i GC-3, inną opcją jest komunikacja miejska – autobusy linii 17 i 11.

Iglesia de San Juan Bautista – czy warto?

Iglesia de San Juan Bautista mieliśmy okazję zwiedzić podczas wakacji na Gran Canaria i naszym zdaniem jest to atrakcja warta zobaczenia, szczególnie podczas pobytu w Las Palmas albo w kurortach na północy wyspy. Przy okazji wizyty w Arucas warto jeszcze zajrzeć do miejscowego ogrodu botanicznego.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments