Kos

10 maja 2018
Click to rate this post!
[Total: 129 Average: 4.1]

Grecję warto odwiedzić z wielu powodów. Ten piękny kraj wyróżnia się niezwykłymi, unikalnymi walorami turystycznymi będącymi efektem nie tylko położenia geograficznego, ale także bogatej i długiej historii. Możliwości w zakresie spędzania wakacji w Grecji jest naprawdę sporo. Warto wybrać się m.in. na Kos.

Kos to wyspa w archipelagu Sporadów Południowych na Morzu Egejskim. Zajmuje powierzchnię 290 km kw. Najważniejszym ośrodkiem miejskim jest tutaj Kos – nieopodal miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy. To, ile trwa lot na Kos, zależy od paru czynników, m.in. od miejsca wylotu. Z Polski na wyspę odbywają się bezpośrednie loty, a średni czas trwania podróży to ok. 4 godzin. Jeśli więc ktoś zastanawia się, jak dojechać na Kos szybko i wygodnie, niech wybierze samolot – rejs nie trwa długo, w związku z czym nawet małe dziecko w samolocie powinno przetrwać podróż bez większych problemów.

Wyspa znajduje się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego. To oznacza, że na Kos temperatury latem są wysokie – w lipcu i sierpniu wynoszą średnio 32 st. C. Osoby nie przepadające za upałami mogą spędzić tu wakacje w maju – jest ciepło (średnio ok. 24 st. C) i przyjemnie, Kos w maju to świetna pora na zwiedzanie. Na Kos internet mobilny działa bardzo dobrze, więc zdjęciami z urlopu można na bieżąco dzielić się ze znajomymi za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Bezpieczeństwo na Kos

Jeżeli szukamy miejsca na bezpieczne wakacje, Kos jest trafionym wyborem. Na wyspie nie ma ryzyka poważnych zagrożeń, niemniej powinniśmy zachować ostrożność i rozsądek – pomimo tego, że Grecy są nastawieni przyjaźnie do turystów. Przede wszystkim pilnujmy dokumentów, pieniędzy i bagażu – mogą one bowiem paść łupem złodziei. Uważajmy też na kieszonkowców.

Kos – wiza

Ważny dowód osobisty lub paszport – któryś z tych dokumentów (lub dla pewności oba) musimy mieć ze sobą podczas podróży na Kos. Jako obywatele kraju należącego do Unii Europejskiej, której członkiem jest również Grecja, nie potrzebujemy wizy.

Jaką walutę zabrać na Kos?

Planowanie urlopu na Kos wymaga m.in. uwzględnienia kwestii finansowych – walutą Kos (jak i całej Grecji) jest euro. 1 EUR to ok. 4,25 zł – to stan na 10 maja 2018. Inne niż euro waluty nie są w Grecji akceptowane. Pieniądze wymienimy w bankach lub kantorach, poza tym z zaopatrzeniem się w euro w Polsce nie będziemy mieć kłopotu. Co się tyczy cen – Kos nie jest niestety tanim miejscem, przygotujmy się zatem na wydatki większe niż w Polsce.

Zabytki na Kos

Wyspa słynie z przepięknych plaż, lecz nie są to jedyne atrakcje, jakie czekają tutaj na turystów. Wymienić tu należy też m.in.:

– ruiny budowli antycznych, gorące źródła mineralne, XV-wieczny zamek joannitów, Drzewo Hipokratesa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Hipokratesa, meczety Defterdar i Hassana Paszy w mieście Kos,

– Asklepiejon – świątynia Asklepiosa niedaleko Kos, swoją szkołę medyczną prowadził tu Hipokrates,

– małe wioski zwane Asfendiou,

– wiatrak w Andimachii,

– ruiny bazylik z VI w. w Agios Stefanos,

– jaskinia Aspri Petra,

– klasztor Agios Ioannis Thimianos,

–  siarkowe termy Embros w Agios Fokas,

–  Plaka Forest – w tym piniowym lesie spotkać można dziko żyjące stado pawi,

– słone jezioro w Tigaki.

Z Kos kursują ponadto promy na wulkaniczną wyspę Nisyros, na wyspy Kalimnos i Pserimos, a także do tureckiego miasta Bodrum.

Kurorty na Kos

Kos nie jest co prawda dużą wyspą, ale nie brakuje tu ośrodków wczasowych. Na który z nich się zdecydować? Oto garść propozycji:

– Agios Fokas – mała miejscowość oddalona o ok. 8 km na wschód od miasta Kos,

– Kardamena – dawna rybacka osada, obecnie znany kurort na południowym wybrzeżu wyspy z bardzo dobrze rozwiniętym zapleczem turystycznym,

– Kefalos – kameralne miasteczko w południowo-zachodniej części wyspy leżące w odległości ok. 45 km od Kos,

– Kos – stolica wyspy znajdująca się w jej północno-wschodniej części,

– Lambi – niewielkie, spokojne letnisko niedaleko miasta Kos,

– Marmari – niezbyt oblegany kurort w zachodniej części wyspy,

– Mastichari – nadmorska wioska na zachodnim wybrzeżu słynąca z wyjątkowych krajobrazów,

– Psalidi – malownicza, spokojna miejscowość nieopodal Kos,

– Tigaki – popularny kurort leżący w odległości ok. 12 km od Kos.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments