Korea Południowa to niezwykły kraj urzekający bogactwem kultury i dziedzictwem historycznym, którego świadectwem są liczne zabytki. Tradycja łączy się tutaj z nowoczesnością. Nie brakuje kontrastów na wielu płaszczyznach, ale i na brak inspiracji nie sposób narzekać.
Korea Południowa to państwo ze stolicą w Seulu położone w Azji Wschodniej. Jedynym jej sąsiadem na lądzie jest Korea Północna – granica pomiędzy tymi krajami to najpilniej strzeżona granica na świecie. Korea Południowa zajmuje powierzchnię 100 210 km kw. To jedno z najbardziej zaludnionych miejsc świata. To, ile się leci do Korei Południowej, zależy od paru czynników, niemniej średnio podróż z Polski trwa ok. 10 godzin. Kiedy jechać do Korei Południowej? Najlepiej wybrać się w okresie od kwietnia do maja bądź od września do października. Temperatury w Korei Południowej najwyższe są w lipcu i sierpniu – przeciętnie ok. 30 st. C. Trzeba odpowiednio przygotować się do wyjazdu do Korei Południowej. Co zabrać? Przede wszystkim należy pamiętać o dokumentach, pieniądzach i stosownej odzieży adekwatnej do pory roku. Warto nabyć dobre ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ opieka medyczna w Korei Południowej jest bardzo droga.
Bezpieczeństwo w Korei Południowej
Korea Południowa w przeciągu ostatnich lat bardzo się zmieniła – obecnie jest to miejsce, gdzie turyści mogą się czuć bezpiecznie. Oczywiście ostrożności nigdy za wiele – trzeba pamiętać, iż w regionie tym już od wielu lat odczuwalne są napięcia o charakterze politycznym i militarnym. Niemniej od jakiegoś czasu sytuacja się uspokoiła. Z punktu widzenia turysty zagrożenie przestępczością nie jest duże, co nikogo nie zwalnia z obowiązku pilnowania dokumentów, pieniędzy oraz bagażu. Nie wolno ponadto zapomnieć, iż Korea Południowa położona jest w strefie aktywnej sejsmicznie, a w okresie od czerwca do listopada występuje zagrożenie tajfunami.
Korea Południowa – wiza
Polscy obywatele wybierający się do Korei Południowej nie muszą posiadać wizy, o ile pobyt nie przekracza 90. dni (wyjątkiem są wyjazdy w celach zarobkowych). Czy do Korei Południowej potrzebny jest paszport? Owszem, trzeba mieć ze sobą właśnie ten dokument potwierdzający tożsamość. Oprócz tego przy wjeździe należy mieć wypełnioną kartę przekroczenia granicy oraz deklarację celną. Urzędnicy imigracyjni mogą też poprosić o okazanie biletu powrotnego.
Jaką walutę zabrać do Korei Południowej?
Walutą w Korei Południowej jest won południowokoreański (100 KRW to ok. 0,33 zł – kurs z dnia 26 listopada 2019 r.). Na wymianę najlepiej zabrać dolary amerykańskie, ewentualnie euro. Bankomatów w Korei nie brakuje, a transakcje kartą są powszechnie akceptowane. W Korei Południowej ceny są zróżnicowane. Wiele zależy od tego, co i gdzie się kupuje, aczkolwiek trzeba się nastawić na wydatki większe niż w Polsce. A co warto kupić w Korei Południowej? Wśród turystów ogromnym zainteresowaniem cieszą się alkohole, antyki, wyroby bambusowe, materiały do kaligrafii, prace lokalnych artystów oraz tradycyjne stroje damskie.
Zabytki w Korei Południowej
Do największych atrakcji turystycznych Korei Południowej zaliczają się m.in.:
– Seul – stolica i największe miasto kraju to jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie; zobaczyć tu można np. pałace dynastii Joseon, liczne świątynie i sanktuaria, średniowieczne mury obronne, muzea i galerie, Błękitny Dom (siedzibę prezydenta Korei Południowej),
– Sedżong – miejsce docelowego przeniesienia znacznej części rządu i agencji rządowych,
– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: Pałac Changdeok (rezydencja władców z dynastii Joseon znajdująca się w aglomeracji Seulu), Czedżu (największa wyspa Korei Południowej, ustanowiono tutaj rezerwat biosfery), grobowce dynastii Joseon w Seulu, historyczne dzielnice miasta Gyeongju, Jongmyo (najstarsze istniejące sanktuarium konfucjańskie), Pulguksa (klasztor buddyjski z VIII w.), świątynie buddyjskie Seokguram i Bulguksa,
– Haein sa – jeden z najsłynniejszych klasztorów buddyzmu koreańskiego,
– grobowiec Muryeonga znajdujący się w Gongju,
– Amsa-dong – neolityczne stanowisko archeologiczne znajdujące się nad brzegiem rzeki Han-gang,
– Gwangju – miasto określane mianem „Miasta Światła”,
– gaj bambusowy Juknokwon położony niedaleko Gwangju,
– Park Narodowy Seoraksan w Górach Wschodniokoreańskich,
– Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana,
– 8 cudów powiatu Danyang,
– Busan – w drugiej co do wielkości metropolii w Korei Południowej można zobaczyć m.in. Most Gwangandaegyo, Yongdusan Park czy świątynię Beomeosa,
– herbaciane pola w Boseong,
– Park Ekologiczny Zatoki Suncheon.
W Korei Południowej internet mobilny jest najszybszy na świecie – ta informacja z pewnością ucieszy podróżnych. Najlepiej kupić kartę SIM do telefonu lub zaopatrzyć się w router XOXO WiFi.
Kurorty w Korei Południowej
Najbardziej znanymi miejscami na wypoczynek w Korei Południowej są m.in.:
– Busan – największy port Korei Południowej,
– Tongyeong – miasto leżące na wybrzeżu, w południowej części kraju,
– wyspa Czedżu – Koreańczycy nazywają ją „Wyspą Miłości” lub „koreańskimi Hawajami”,
– wyspa Geoje,
– wyspa Udo,
– Gangneung – miasteczko położone na wybrzeżu, u stóp pasma górskiego Taebaek,
– Pjongczang – ośrodek sportów zimowych, gospodarz Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018.
Spora część turystów przyjeżdżających do Korei Południowej zatrzymuje się w Seulu.