Kopalnia w Złotym Stoku

15 listopada 2020
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Polska raczej nie kojarzy się z wydobywaniem złota, a jednak kilka wieków temu funkcjonowała w Złotym Stoku kopalnia tego cennego kruszcu. Dzisiaj Kopalnia Złota jest popularną atrakcją turystyczną – co można w niej zobaczyć?

Zwiedzanie Kopalni Złota

Kopalnia w Złotym Stoku znana była nie tylko z wydobywania złota – z górniczych hałd pozyskiwano także arsen potrzebny do produkcji arszeniku. Kopalnia działała przez blisko siedem wieków, a w 1996 roku została udostępniona turystom, szybko stając się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w regionie.

Dla turystów przygotowano Podziemną Trasę Turystyczną, co obejmuje zwiedzanie sztolni, „Chodnik Śmierci” oraz podziwianie podziemnego wodospadu. Z powrotem na powierzchnię gości wywozi Podziemny Pomarańczowy Tramwaj.

Dodatkową atrakcją dla zorganizowanych grup jest zwiedzanie z fabułą. Scenariusze są osobno przygotowywane dla dzieci i dla dorosłych – zespół otrzymuje mapę i z jej pomocą szuka skarbów, co zajmuje zwykle około 3,5 godz. Poszukiwanie skarbów obejmuje nie tylko samą Kopalnię, ale też Średniowieczną Osadę Górniczą.

Kopalnia w Złotym Stoku – cennik

Zwiedzanie Kopalni z przewodnikiem kosztuje 30 zł (ulgowy 24 zł). Można wydłużyć trasę o dodatkowe atrakcje, a wtedy opłaca się wykupić większy pakiet:

Bilet Złoty obejmuje Podziemną Trasę Turystyczną, zwiedzanie Średniowiecznej Osady Górniczej i Sztolni Ochrowej – cena 57 zł (ulgowy 40 zł).
Bilet Srebrny obejmuje Podziemną Trasę Turystyczną i Średniowieczną Osadę Górniczą – cena 44 zł (ulgowy 32 zł).
Bilet Brązowy obejmuje Podziemną Trasę Turystyczną oraz Sztolnię Ochrową – cena 40 zł (ulgowy 33 zł).

Kopalnia w Złotym Stoku – godziny otwarcia

W sezonie letnim, od kwietnia do października, Kopalnia jest otwarta dla zwiedzających w godzinach 9:00 – 18:00. Jednorazowo do Kopalni może wejść maksymalnie 50 osób, a wejścia kolejnych grup odbywają co 15 minut. W sezonie zimowym wejścia są organizowane co 45 minut, a Kopalnia zamykana jest o godzinie 16:00.

Standardowe zwiedzanie Kopalni Złota zajmuje około 1,5 godz. Niezależnie od pory roku, w Kopalni temperatura wynosi około 7° C, dlatego trzeba zabrać ze sobą ciepłe ubranie.

Kopalnia w Złotym Stoku – czy warto?

Na zwiedzanie Kopalni dobrze jest przeznaczyć cały dzień. Podczas naszej wycieczki w sierpniu 2020 roku korzystaliśmy ze Złotych Biletów, dzięki czemu udało się obejrzeć wszystkie atrakcje dostępne w tym miejscu, a do tego przewodnik uraczył nas mnóstwem ciekawostek dotyczących Kopalni Złota.

To świetne miejsce na imprezę integracyjną albo urodzinowy wyjazd – oprócz zwiedzania można zająć się płukaniem złota, poszukiwaniem cennych minerałów, odlewaniem pamiątkowych monet bądź sztabek, a na amatorów mocnych wrażeń czeka podziemny spływ łodzią.

W czasie pobytu w tej okolicy spaliśmy w hotelu Verde Montana. Zwiedziliśmy lub widzieliśmy również: Błędne Skały, Twierdzę KłodzkąSafari w CzechachSkalne miasto i Czarną Górę.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments