Kopalnia w Tarnowskich Górach

17 lutego 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Przed wizytą w kopalni w Tarnowskich Górach byliśmy już wcześniej w kopalniach w Wieliczce i Bochni, czyli teoretycznie dwóch większych i bardziej atrakcyjnych kopalniach pod względem turystycznym. Tym razem wybraliśmy się do Tarnowskich Gór na krótką wycieczkę. Czy było warto?

Kopalnia w Tarnowskich Górach – ceny biletów

Wejście do kopalni kosztuje 40-42 zł za osobę dorosłą i 30-32 zł w przypadku biletu ulgowego. Jest również bilet rodzinny 2+1 w cenie 99 zł. Bilety można kupować wcześniej przez internet. Na miejscu nie jest tak, że ruszacie, kiedy zbierze się grupa. Macie od razu na bilecie wskazane, kiedy zaczynacie zwiedzanie. Byliśmy na miejscu o 11.15, a zwiedzanie rozpoczynaliśmy od 11.40. Nasza grupa liczyła 22 osoby. W trakcie zwiedzania mijaliśmy się z kilkoma innymi grupami, ale to była sobota – zapewne w tygodniu mają mniejsze zainteresowanie.

Zwiedzanie kopalnii w Tarnowskich Górach

Zwiedzanie trwa około 1 h i 40 minut. W sumie pod ziemią zarejestrowanych jest około 100 km korytarzy, a wy pokonujecie ponad 1000 metrów na trasie turystycznej. Płyniecie również około 600 metrów łódkami. Zjeżdżacie na głębokość 40,5 metra w dół. Co istotne – nie schodzicie po schodach, zjeżdżacie windą, wracacie w ten sam sposób. Dzieci od 140 cm i dorośli muszą założyć na siebie kask. Czy potrzebny? Niezbędny! A przekonacie się o tym na trasie. Miejscami jest bardzo nisko i łatwo uderzyć się w głowę. Mnie to się zdarzyło kilka razy, ale oczywiście w kasku nic mi się nie stało. Na pewno ta kopalnia nie jest najlepszym pomysłem, jeśli macie problemy z kręgosłupem – przez znaczną część idzie się będąc schylonym.

Sama trasa zwiedzania jest bardzo dobrze zorganizowana – nie ma nudy, jest dużo animacji, pokazów, historii, dźwięków i podświetleń. Zwiedzanie naprawdę zorganizowane tak, aby zaciekawić. Najpierw macie pokazany krótki film o historii kopalni i miasta, później oglądacie muzeum, ale z animacjami, podświetleniami i dźwiękami, a dalej zjeżdżacie na dół, gdzie spędzacie około godziny. Przede wszystkim atrakcje nie są naciągane, nie ma zbędnych przerw. Nie jest to na pewno kopalnia tak atrakcyjna, jak kopalnie w Wieliczce i Bochni, gdzie macie poziemne kościoły i ogromne pomieszczenia, ale ta kopalnia srebra jest na pewno godna uwagi.

To, co zobaczycie w środku, najlepiej widać na filmiku:

Kopalnia w Tarnowskich Górach z małymi dziećmi?

My byliśmy tam z dziećmi 4 i 9 lat. Uważam, że z 3 kopalń, jakie dotychczas zwiedziliśmy, ta jest zdecydowanie najbardziej odpowiednia pod wycieczkę z dziećmi. W zasadzie nie ma schodów (w Wieliczce jest ich 800), na trasie jest mnóstwo animacji, a dużą atrakcją jest też podziemne przepłynięcie łodzią. Nasze dzieci nie narzekały, nie nudziły się – były naprawę podekscytowane. Czas wycieczki i skala trudności są zdecydowanie bardziej odpowiednie pod dzieci niż w Bochni i Wieliczce.

Jak się ubrać do kopalnii w Tarnowskich Górach?

Pod ziemią panuje stała temperatura na poziomie 10 stopni Celsjusza bez względu na porę roku. Raczej polecane są kurtki zimowe i oczywiście długie spodnie. Nasze dzieci miały takie wiosenne czapki na sobie i było OK. Uwaga: w środku jest bardzo wilgotno. Przy chodnikach jest woda, więc całkowicie odpadają buty takie jak np. baleriny. Polecam raczej buty sportowe. Jeśli jesteście z małymi dziećmi to polecam zabranie butów i skarpet na zmianę. Nasze dziecko w zasadzie zamoczyło sobie cały but 😉

Kopania w Tarnowskich Górach – czy warto?

Zdecydowanie tak. Zarówno jeśli to wasze pierwsze zwiedzanie kopalni, jak i kolejne. Ta kopalnia na pewno jest najlepszym pomysłem pod wycieczkę z dziećmi – trasa jest ciekawa i zdecydowanie łatwiejsza niż w Bochni i Wieliczce.

 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments