Kolumbia

22 października 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kolumbia to kraj słynący z wielu rzeczy, np. wybornej kawy czy złóż szmaragdów. Może się również poszczycić drugą najbardziej bogatą florą i fauną na świecie. To niezwykle różnorodny kraj, który warto odwiedzić z wielu powodów.

Kolumbia to państwo ze stolicą w Bogocie usytuowane w północno-zachodniej części Ameryki Południowej. Leży nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. To jedyne państwo południowoamerykańskie położone nad dwoma oceanami. Graniczy z Wenezuelą, Brazylią, Peru, Ekwadorem i Panamą. Zajmuje powierzchnię 1 139 825 km kw. To, ile trwa lot do Kolumbii, zależy głównie od rodzaju rejsu i odległości pomiędzy lotniskami – średnio jest to 12-13 godzin. Kiedy lecieć do Kolumbii? Warto brać poprawkę na to, iż w północnej części kraju Kolumbii pada od maja do listopada, a na południu od grudnia do marca. W Kolumbii temperatury wysokie są przez cały rok – w niektórych rejonach nie schodzą poniżej 30 st. C. Co zabrać na wakacje do Kolumbii? Przede wszystkim odpowiednią odzież, pieniądze i dokumenty, a także kosmetyki chroniące przed słońcem i ubezpieczenie zdrowotne.

Bezpieczeństwo w Kolumbii

Wielu Polaków wybierających się po raz pierwszy do Kolumbii martwi się o kwestie związane z bezpieczeństwem. Zdaniem osób, które już tam były, nie ma się czego obawiać, chociaż – tak jak wszędzie – zalecana jest ostrożność. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do niektórych departamentów i regionów, np. Arauca, Chocó (z wyjątkiem Nuquí), Putumayo czy Nariño. Wypada też przypomnieć o zagrożeniu pospolitą przestępczością oraz o tym, że Kolumbia jest położona w strefie aktywnej sejsmicznie.

Kolumbia – wiza

Obywatele polscy wybierający się do Kolumbii nie są objęci obowiązkiem wizowym przy pobytach nieprzekraczających 90. dni (z możliwością odpłatnego przedłużenia pobytu bezwizowego o kolejny okres, do 90 dni – dotyczy turystów). Jaki dokument uprawnia do pobytu na terenie Kolumbii? Paszport ważny co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty planowanego powrotu z Kolumbii.

Jaką walutę zabrać do Kolumbii?

Walutą Kolumbii jest peso kolumbijskie (100 COP to ok. 0,11 zł – kurs z dnia 22 października 2019 r.). Na wymianę najlepiej zabrać dolary amerykańskie. Przyda się większa ich ilość, ponieważ jeśli chodzi o ceny, Kolumbia nie jest zbyt tanim kierunkiem. Preferowane są płatności gotówką, ale rachunek np. w lepszej restauracji czy hotelu można opłacić kartą. Co kupić na pamiątkę z Kolumbii? Turyści najchętniej zaopatrują się w: biżuterię z drogocennymi kamieniami (Kolumbia słynie ze szmaragdów), kawę, grube poncha (ruana), hamaki i rum.

Zabytki w Kolumbii

Największymi atrakcjami turystycznymi Kolumbii są m.in.:

– Bogota: w stolicy kraju można zobaczyć np. zabudowania z okresu kolonialnego, liczne kościoły (św. Franciszka, św. Ignacego etc.), pałac San Carlos czy muzea (np. Muzeum Złota, Muzeum Sztuki i Tradycji Ludowych, Muzeum Sztuki Religijnej itd.),

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: wyspa wulkaniczna Malpelo, parki narodowe Chiribiquete i Los Katíos, system dróg dawnego Imperium Inków Qhapac Ñan, miejscowość i park archeologiczny San Agustín oraz Narodowy Park Archeologiczny Tierradentro,

– parki narodowe Chingaza i Tayrona,

– rzeka Caño Cristales zwana „Rzeką Pięciu Kolorów” (sama zmienia barwę),

– Cartagena – miasto, które zostało założone w 1532 r. przez Pedra de Heredię,

– Medellín – dawna stolica słynnego narkotykowego kartelu, dziś odbywa się tu festiwal kwiatów Feria de las flores,

– Salento – kawowa stolica Kolumbii o typowo kolonialnej zabudowie,

– Popayan zwane „Białym Miastem” ze wspaniałą architekturą kolonialną,

– Barranquilla – kosmopolityczne miasto słynące z kolorowego karnawału,

– Villa de Leyva – w tej miejscowości znajduje się jedna z najpiękniejszych starówek kolonialnych w całej Kolumbii,

– Ciudad Perdida – tzw. „zaginione miasto” (a właściwie jego ruiny) ukryte w kolumbijskiej dżungli,

– Las Lajas – jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Ameryce Południowej,

– formacje skalne Tatacoa przypominające Wielki Kanion w USA.

Podczas zwiedzania kraju przyda się dostęp do internetu. Kolumbia oferuje w tym zakresie kilka rozwiązań – najlepiej zaopatrzyć się w kartę prepaid ze stosownym pakietem danych.

Kurorty w Kolumbii

Turyści przyjeżdżający do Kolumbii zatrzymują się głównie w takich miejscowościach jak:

– Bogota – stolica Kolumbii,

– Cartagena – najchętniej odwiedzane miasto w Kolumbii leżące na północnym wybrzeżu kraju,

– Santa Marta – miejscowość usytuowana  nad zatoką o tej samej nazwie,

– San Andrés – kurort będący stolicą departamentu San Andrés, Providencia i Santa Catalina,

– Leticia – miejscowość położona na terenie Amazonii, stanowi świetną bazę do zwiedzania Puszczy Amazońskiej,

– Taganga – miejscowość położona na karaibskim wybrzeżu Kolumbii, niedaleko Santa Marta.

Kolumbia z uwagi na położenie to istny raj dla osób spragnionych wypoczynku nad wodą. Do wyboru jest aż 1600 km plaż nad Oceanem Spokojnym oraz 1300 km nad Morzem Karaibskim. Wyjątkowo piękne plaże znajdują się w Parku Narodowym Tayrona.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments