Klasztory na Meteorach

22 października 2017
Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 3.4]

W Grecji, na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej, mieszczą się Monastyry- wyjątkowa atrakcja na mapie Grecji. Budowane z niezwykłym trudem (materiały budowlane trzeba było wciągać na linach), do dziś stanowią atrakcję dla osób poszukujących niestandardowych miejsc do zwiedzania.

Greckie Klasztory na Meterorach

Jedna z legend głosi, że budowniczy najstarszego klasztoru wzniósł się na skrzydłach orła na szczyt meteoru, aby zbudować Wielkiego Meteora (jest on najstarszym ze wszystkich Monastyrów- zbudowany w latach 1356-1372). To tylko jedna z wielu legend, które krążą wokół tego niezwykłego miejsca. Oprócz wcześniej wspomnianego największego klasztoru, na każdej ze skał wznoszą się jeszcze 23 inne. Na chwilę obecną działa tylko sześć z nich: Świętego Stefana, Świętej Trójcy, Świętego Mikołaja odpoczywającego, Świętej Barbary oraz  Warłama i oczywiście najstarszy- Przemienienia Pańskiego.

Klasztory na Meteorach w filmach

Aby wejść na teren któregokolwiek z klasztorów, trzeba mieć odpowiedni strój – w przypadku kobiet będzie to spódnica zakrywająca kolana oraz zakryte ramiona, w przypadku panów zaś – długie spodnie. Nie przeszkodziło to w wykorzystaniu klasztorów na skałach w wielu produkcjach filmowych, między innymi w „Tylko dla Twoich oczu”, czy „Sky Riders”.  Klasztory na Meteorach były również inspiracją dla członków zespołu Linkin Park – to od nich pochodzi tytuł jednej z płyt – „Meteora”.

Klasztory Meteory – zwiedzanie

Wznoszące się blisko 500 metrów nad ziemią budynki to gratka dla osób uwielbiających nie tylko budownictwo sakralne, ale także przepiękne, górskie widoki. Jeśli jednak będziemy chcieli uwiecznić na fotografiach wnętrza budowli, niestety spotkamy się z zakazem. Fotografować można jedynie w  pomieszczeniach dla turystów (nie mają oni dostępu do całości kompleksu) oraz na dziedzińcach. Ciekawostkę dla turystów mogą również stanowić toalety, które są zwykłą dziurą w ziemi. Spragnieni pamiątek, znajdą w sklepiku dewocjonalia oraz dość typowe  pamiątki – pocztówki, obrazki, czy magnesy. Ich ceny wahają się od 3 do około 10 euro. Sam bilet wstępu do klasztoru to koszt rzędu 3 euro. Sprawdźcie również inne ceny w Grecji.


Jak dojechać do klasztorów?

Chcąc zwiedzić wszystkie klasztory oraz skorzystać z punktu widokowego, trzeba przeznaczyć na te atrakcje co najmniej jeden dzień. Na miejsce dostaniemy się pociągiem, autobusem z Aten lub wynajętym autem (chyba, że podróżujemy własnym środkiem lokomocji). Klasztory na skałach są w sezonie letnim otwarte dla zwiedzających w godzinach 9-17 (wyjątek stanowi klasztor świętego Stefana, czynny wówczas tylko do 13 oraz klasztory: Warłama i Świętego Mikołaja odpoczywającego, które otwierają swoje podwoje dla zwiedzających jedynie do godziny 16). Chcąc podróżować pieszo, musimy liczyć się z tym, że zwyczajnie nie zmieścimy się w podanych przedziałach czasowych. W sezonie zimowym Monastyry możemy zwiedzać w godzinach 9-13. Warto też zapoznać się z godzinami otwarcia w  poszczególne dni – klasztor Świętego Stefana jest otwarty dla zwiedzających poza poniedziałkiem, Rusanu nie zwiedzimy w  środę, zaś Świętego Mikołaja Odpoczywającego jest nieczynny dla turystów w piątki.

Nie tylko Monastyry

U podnóży Meteorów leżą dwa malowniczo położone miasta – Kalambaka oraz Kastraki. Znajdują się w nich punkty informacji turystycznej, i wiele ciekawych atrakcji – np. Muzeum historii Naturalnej i Grzybów. Kalambaka różni się diametralnie od Kastraki- jest nowoczesnym miastem, gdzie trudno o zabytkowe budowle. Kastraki to małe miasteczko, gdzie znajdziemy głównie pensjonaty i tawerny.

Warto zwiedzić klasztory na skałach choćby ze względy na możliwość podziwiania z ich perspektywy zachodu słońca. Zdjęcia z tego cudownego miejsca nie kłamią – będąc tam raz, z pewnością będą chcieli tam Państwo wrócić.  Greckie Meteory to rzeczywiście „środek nieba”, jak niektórzy tłumaczą ich nazwę. Z pewnością można tam odczuć atmosferę odcięcia się od codzienności i ciągłego pośpiechu. Zwiedzając Grecję, nie sposób tam nie zajrzeć i nie zakochać się w tym miejscu.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments