Każdemu z nas marzą się wakacje w egzotycznych zakątkach świata. Tymczasem piękne, słoneczne lato i wspaniałe widoki są praktycznie na wyciągnięcie ręki – wcale nie trzeba wyjeżdżać gdzieś daleko. Znakomitą propozycją jest Bułgaria, gdzie nad Morzem Czarnym nie brakuje mniejszych i większych kurortów. Który z nich wybrać? Może Kiten?
Kiten to małe, spokojne letnisko leżące na niewielkim półwyspie Urdoviza pomiędzy Carewem i Primorskiem, w odległości ok. 45 km na południe od Burgas. Źródła historyczne podają, iż miejscowość ta założona została w 1931 r. przez bułgarskich uchodźców przybywających z rejonów dawnej Tracji, niemniej na tym obszarach znalezione zostały przedmioty pochodzące z VI w. p. n. e., co może sugerować korzenie sięgające starożytności . Do 2005 r. Kiten stanowił administracyjnie część Primorska – jako odrębne miasteczko zaczął funkcjonować z uwagi na rozwój turystki w tym regionie.
Ceny w Kiten
Dużą zaletą urlopu w Kiten są ceny niższe niż w modnych, obleganych kurortach. Jako odnośnik można tu zastosować ogólne ceny w Bułgarii – dość zbliżone do polskich. Walutą, jaką najlepiej zabrać do Bułgarii, to euro – na miejscu wymienimy je na walutę Bułgarii (jest nią lewa: 1 BGN to ok. 2,14 zł – stan na dzień 2 marca 2018).
Zabytki w Kiten
Czy jest coś, co warto zobaczyć w Kiten? Zabytków co prawda brak, ale jest wiele innych atrakcji. Przede wszystkim panują tu doskonałe warunki do uprawiania rozmaitych sportów wodnych – w szczególności do żeglowania, kajakarstwa i pływania na desce. Turyści mają ponadto do dyspozycji korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki, centra fitness oraz zjeżdżalnie wodne.
A co jest ciekawego w okolicy? Można wybrać się na wycieczkę do Sozopolu, gdzie znajdują się m.in. ruiny średniowiecznych zamków, bądź do Carewa, które kiedyś było grecką kolonią. Oprócz tego warto również zwiedzić Park Narodowy Rzeki Ropotamo z rzadkimi gatunkami fauny i flory.
Plaże w Kiten
Szeroka, piaszczysta plaża to jeden z największych atutów Kiten. Jej charakterystyczną cechą jest nieregularna linia brzegowa. Jest podzielona na dwie części – północną i południową. Odcinek północny polecany jest rodzinom z małymi dziećmi.