Grecja to niezwykły kraj będący jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych świata. Obfituje w interesujące, godne uwagi miejsca takie jak Kefalonia. Jest to piękna wyspa, która od lat skutecznie opiera się masowej turystyce. Jest mniej znana aniżeli chociażby Kreta czy Korfu – warto się tu wybrać z wielu powodów.
Kefalonia – stosowana jest też nazwa Kefalinia – to największa wyspa spośród Wysp Jońskich. Zajmuje powierzchnię 780 km kw. Często określana jest mianem „najpilniej strzeżonej greckiej tajemnicy”. Trzęsienie ziemi w 1953 r. doszczętnie ją zniszczyło – włożono bardzo dużo wysiłku w przywrócenie jej do życia. Nie ma tu tłumów turystów, a skromna póki co infrastruktura noclegowo-gastronomiczno jest systematycznie rozbudowywana. Jak najszybciej dostać się na Kelafonię? Oczywiście samolotem – na wyspie znajduje się lotnisko wybudowane w latach 70-tych ubiegłego wieku. To, ile leci się na Kelafonię, zależy od paru czynników, niemniej średni czas podróży wynosi ok. 2 godzin 40 minut.
W lipcu i sierpniu na Kefalonii jest najcieplej – słupek rtęci pokazuje ponad 30 st. C, to idealna pora na plażowanie. Sprzyjające zwiedzaniu temperatury na Kefalonii panują głównie w maju i październiku – jest ciepło, lecz nie upalnie.
Bezpieczeństwo na Kefalonii
Urlop na Kefalonii zaliczymy nie tylko do udanych, ale i bezpiecznych wakacji. Nie ma tu ryzyka poważnych zagrożeń, aczkolwiek tak jak wszędzie powinniśmy uważać na złodziei. Ich łupem może paść nasz bagaż, pieniądze lub dokumenty – zawsze zatem ich pilnujmy i zachowujmy ostrożność przy zawieraniu nowych znajomości.
Kefalonia – wiza
Turystyczny pobyt na Kefalonii nie przekraczający 90 dni nie wiąże się z obowiązkiem posiadania wizy. Musimy jednak mieć dowód osobisty – przed wyjazdem sprawdźmy jego ważność.
Jaką walutę zabrać na Kefalonię?
Walutą Kefalonii – jak i całej Grecji – jest euro (1 EUR to ok. 4,28 zł – kurs z dnia 2 października 2018 r.). W odpowiednią ilość gotówki zaopatrzmy się w Polsce – to będzie dla nas najkorzystniejsze, ponieważ w Grecji kurs wymiany złotówek na euro jest dość wysoki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie potrzeby wypłacić pieniądze z bankomatu czy zapłacić kartą. Co się zaś tyczy cen na Kelafonii, to są one niższe aniżeli na najbardziej obleganych greckich wyspach – nie zmienia to jednak faktu, że poniesiemy wydatki większe niż w Polsce.
Zabytki na Kefalonii
Kefalonia to wymarzone miejsce do wypoczynku. Co można tu robić poza korzystaniem z kąpieli morskich i słonecznych? Na brak atrakcji na wyspie nie sposób narzekać, a zaliczają się do nich m.in.:
– Argostoli – w stolicy wyspy odwiedzimy np. Muzeum Archeologiczne i Muzeum Historyczne i Etnograficzne,
– piękne plaże, np. Myrtos, Makris Gialos, Aviathos, Platis Gialos, Petani, Ammos, Xi etc.,
– zamek św. Jerzego z XIV w. znajdujący się niedaleko Perataty,
– XVI-wieczny klasztor Gerassimosa,
– jaskinie Melissani (w jej wnętrzu jest słone jezioro) i Drogarati (często organizowane są tu koncerty z uwagi na znakomitą akustykę),
– latarnia morska Agii Theodori,
– ogród botaniczny nieopodal Lassi,
– posąg rybaka w Lixouri,
– góra Enos (Ainos) położona na terenie parku narodowego – z jej szczytu można podziwiać panoramę całej wyspy,
– ruiny świątyni Apollina z VII w. w pobliżu Skali.
Mobilny internet na Kelafonii działa dobrze – przyda się podczas zwiedzania wyspy. W kartę SIM zaopatrzymy się u jednego z greckich operatorów.
Kurorty na Kefalonii
Najpopularniejszymi kurortami na Kefalonii są:
– Argostoli – położona w malowniczej zatoce stolica wyspy jest jednocześnie atrakcyjnym ośrodkiem wypoczynkowym,
– Lixouri – stolica małego półwyspu Paliki, znajduje się na zachód od Argostoli,
– Fiskardo – najbardziej wysunięty na północ port wyspy oddalony o ok. 32 km na północ od Argostoli,
– Assos – mała miejscowość na zachodnim wybrzeżu Kelafonii,
– Sami – urocze miasteczko, gdzie z lokalnego portu można podziwiać widok na Itakę,
– Lassi – znany resort zlokalizowany w południowej części wyspy,
– Skala – ośrodek wypoczynkowy niedaleko Argostoli (ok. 39 km na południe),
– Karavomilos – mały kurort na wschodnim wybrzeżu wyspy,
– Poros – wioska na południowo-wschodnim wybrzeżu Kelafonii,
– Svoronata – nieduża miejscowość na południowo-zachodnim wybrzeżu Kefalonii,
– Katelios – nadmorskie letnisko leżące niedaleko miejscowości Skala.