Kefalonia

2 października 2018
Click to rate this post!
[Total: 17 Average: 3.4]

Grecja to niezwykły kraj będący jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych świata. Obfituje w interesujące, godne uwagi miejsca takie jak Kefalonia. Jest to piękna wyspa, która od lat skutecznie opiera się masowej turystyce. Jest mniej znana aniżeli chociażby Kreta czy Korfu – warto się tu wybrać z wielu powodów.

Kefalonia – stosowana jest też nazwa Kefalinia – to największa wyspa spośród Wysp Jońskich. Zajmuje powierzchnię 780 km kw. Często określana jest mianem „najpilniej strzeżonej greckiej tajemnicy”. Trzęsienie ziemi w 1953 r. doszczętnie ją zniszczyło – włożono bardzo dużo wysiłku w przywrócenie jej do życia. Nie ma tu tłumów turystów, a skromna póki co infrastruktura noclegowo-gastronomiczno jest systematycznie rozbudowywana.  Jak najszybciej dostać się na Kelafonię? Oczywiście samolotem – na wyspie znajduje się lotnisko wybudowane w latach 70-tych ubiegłego wieku. To, ile leci się na Kelafonię, zależy od paru czynników, niemniej średni czas podróży wynosi ok.  2 godzin 40 minut.

W lipcu i sierpniu na Kefalonii jest najcieplej – słupek rtęci pokazuje ponad 30 st. C, to idealna pora na plażowanie. Sprzyjające zwiedzaniu temperatury na Kefalonii panują głównie w maju i październiku – jest ciepło, lecz nie upalnie.

Bezpieczeństwo na Kefalonii

Urlop na Kefalonii zaliczymy nie tylko do udanych, ale i bezpiecznych wakacji. Nie ma tu ryzyka poważnych zagrożeń, aczkolwiek tak jak wszędzie powinniśmy uważać na złodziei. Ich łupem może paść nasz bagaż, pieniądze lub dokumenty – zawsze zatem ich pilnujmy i zachowujmy ostrożność przy zawieraniu nowych znajomości.

Kefalonia – wiza

Turystyczny pobyt na Kefalonii nie przekraczający 90 dni nie wiąże się z obowiązkiem posiadania wizy. Musimy jednak mieć dowód osobisty – przed wyjazdem sprawdźmy jego ważność.

Jaką walutę zabrać na Kefalonię?

Walutą Kefalonii – jak i całej Grecji – jest euro (1 EUR to ok. 4,28 zł – kurs z dnia 2 października 2018 r.). W odpowiednią ilość gotówki zaopatrzmy się w Polsce – to będzie dla nas najkorzystniejsze, ponieważ w Grecji kurs wymiany złotówek na euro jest dość wysoki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie potrzeby wypłacić pieniądze z bankomatu czy zapłacić kartą. Co się zaś tyczy cen na Kelafonii, to są one niższe aniżeli na najbardziej obleganych greckich wyspach – nie zmienia to jednak faktu, że poniesiemy wydatki większe niż w Polsce.

Zabytki na Kefalonii

Kefalonia to wymarzone miejsce do wypoczynku. Co można tu robić poza korzystaniem z kąpieli morskich i słonecznych? Na brak atrakcji na wyspie nie sposób narzekać, a zaliczają się do nich m.in.:

– Argostoli – w stolicy wyspy odwiedzimy np. Muzeum Archeologiczne i Muzeum Historyczne i Etnograficzne,

– piękne plaże, np. Myrtos, Makris Gialos, Aviathos, Platis Gialos, Petani, Ammos, Xi etc.,

– zamek św. Jerzego z XIV w. znajdujący się niedaleko Perataty,

– XVI-wieczny klasztor Gerassimosa,

– jaskinie Melissani (w jej wnętrzu jest słone jezioro) i Drogarati (często organizowane są tu koncerty z uwagi na znakomitą akustykę),

– latarnia morska Agii Theodori,

– ogród botaniczny nieopodal Lassi,

– posąg rybaka w Lixouri,

– góra Enos (Ainos) położona na terenie parku narodowego – z jej szczytu można podziwiać panoramę całej wyspy,

– ruiny świątyni Apollina z VII w. w pobliżu Skali.

Mobilny internet na Kelafonii działa dobrze – przyda się podczas zwiedzania wyspy. W kartę SIM zaopatrzymy się u jednego z greckich operatorów.

Kurorty na Kefalonii

Najpopularniejszymi kurortami na Kefalonii są:

– Argostoli – położona w malowniczej zatoce stolica wyspy jest jednocześnie atrakcyjnym ośrodkiem wypoczynkowym,

– Lixouri – stolica małego półwyspu Paliki, znajduje się na zachód od Argostoli,

–  Fiskardo – najbardziej wysunięty na północ port wyspy oddalony o ok. 32 km na północ od Argostoli,

– Assos – mała miejscowość  na zachodnim wybrzeżu Kelafonii,

–  Sami – urocze miasteczko, gdzie z lokalnego portu można podziwiać widok na Itakę,

–  Lassi – znany resort zlokalizowany w południowej części wyspy,

– Skala – ośrodek wypoczynkowy niedaleko Argostoli (ok. 39 km na południe),

– Karavomilos – mały kurort na wschodnim wybrzeżu wyspy,

– Poros – wioska na południowo-wschodnim wybrzeżu Kelafonii,

– Svoronata – nieduża miejscowość na południowo-zachodnim wybrzeżu Kefalonii,

– Katelios – nadmorskie letnisko leżące niedaleko miejscowości Skala.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments