Kazachstan

17 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Kazachstan to niezwykły kraj, który powstał w 1991 r. po rozpadzie Związku Radzieckiego. Często się o nim mówi, że jest niedocenianym rajem na ziemi. Urzeka pięknymi krajobrazami, majestatyczną przyrodą oraz niesamowitą kuchnią i ludzką życzliwością.

Kazachstan to państwo ze stolicą w Nur-Sułtan położone w Azji Środkowej (88 proc. powierzchni) i w Europie Wschodniej (12 proc. powierzchni). Sąsiaduje z Chinami, Kirgistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem i Federacją Rosyjską. To, ile trwa lot do Kazachstanu, zależy od kilku czynników, m.in. od rodzaju rejsu oraz czasu oczekiwania na przesiadkę. Niemniej na podróż samolotem trzeba sobie zarezerwować minimum 8 godzin. Kiedy lecieć do Kazachstanu? Właściwie nic nie stroi na przeszkodzie, aby kraj ten odwiedzić o dowolnej porze roku, aczkolwiek najlepszy na wyjazd jest okres od maja do października. Kazachstan znajduje się pod wpływem trzech pasm klimatycznych: umiarkowanego, suchego i skrajnie kontynentalnego. Temperatury w Kazachstanie najwyższe są w lipcu i sierpniu – średnio 16-18 st. C.

Co zabrać do Kazachstanu? To oczywiście zależy przede wszystkim od terminu i celu wyjazdu, aczkolwiek nie wolno zapomnieć o dokumentach, pieniądzach, cieplejszej odzieży i wygodnych butach. Warto pojechać z kimś, kto ma prawo jazdy – dobrym sposobem na zwiedzanie Kazachstanu jest podróżowanie samochodem. Jeśli zaś chodzi o mobilny internet, Kazachstan jest bardzo ubogi w salony sieci komórkowych – startery kupuje się w sklepach spożywczych, konto natomiast doładowuje się w specjalnych automatach.

Bezpieczeństwo w Kazachstanie

W Kazachstanie zagrożenie przestępczością nie jest zbyt duże. W większych miejscowościach trzeba uważać na kieszonkowców. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uczula również na to, aby mieć na uwadze ograniczenia w fotografowaniu w pobliżu obiektów wojskowych, przejść granicznych oraz niektórych budynków rządowych (miejsca te nie zawsze są należycie oznakowane). Warto pamiętać również o tym, iż Kazachstan jest położony w strefie aktywnej sejsmicznie.

Kazachstan – wiza

Obywatele polscy przyjeżdżający do Kazachstanu w celach turystycznych nie są zobligowani do posiadania wizy. Czy można wjechać do Kazachstanu na dowód osobisty? Nie – potrzebny do tego jest ważny paszport.

Jaką walutę zabrać do Kazachstanu?

W Kazachstanie walutą jest tenge (100 KZT to ok. 1,01 zł – kurs z dnia 17 września 2019 r.). Na wymianę najlepiej zabrać dolary, euro lub ruble. Na brak bankomatów w Kazachstanie nie sposób narzekać. Honorowane są w szczególności płatności gotówką, choć w większych miastach nie ma raczej problemów z płatnościami kartą. Ceny w Kazachstanie są przyjazne dla polskiej kieszeni, co wynika głównie z tego, że nie jest to zbyt popularny kierunek turystyczny. Co przywieźć z Kazachstanu? Warto zaopatrzyć się w ręcznie wykonywane ozdoby, biżuterię, czekoladę, cukierki czekoladowe i magnesy na lodówkę.

Zabytki w Kazachstanie

W gronie największych atrakcji turystycznych Kazachstanu znajdują się m.in.:

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: nieukończone mauzoleum Chodży Ahmada Jasawiego w Turkiestanie, Park Narodowy „Ałtynemel”, Saryarka (step i jeziora północnego Kazachstanu), rezerwat archeologiczny Tamgały, łańcuch górski Tienszan w Azji Centralnej,

– Nur-Sułtan: w stolicy Kazachstabu (jej wcześniejsze nazwy to: Akmolińsk, Celinograd, Akmoła i Astana) zobaczyć można m.in. pałac prezydencki Ak Orda, pałac Pokoju i Pojednania, wieżę widokową Bäjterek, centrum rozrywkowo-handlowe Chan Szatyr, wieżowiec Transport Tower etc.,

– parki narodowe: „Bajanauyl”, Ałatau Zailijskiego, „Kokczetaw”, „Karkarały”, „Burabaj”, „Katonkaragaj”, „Szaryn”, „Sajram-Ögem”, „Kölsaj köldery”, Ałatau Dżungarskiego, „Bujratau”,

– Medeo – słynne lodowisko położone na południowo-wschodnich obrzeżach Almaty na wysokości 1 691 m n.p.m.,,

– cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Kyzyłordzie,

– sobory św. Mikołaja i Wniebowstąpienia Pańskiego w Ałmaty,

– sobór św. Michała Archanioła, cerkiew Chrystusa Zbawiciela i cerkiew Przemienienia Pańskiego w Uralsku,

– Kanion Szaryński,

– podwodny las w jeziorze Kajyngdy,

– słone jezioro Tuzkol,

– port kosmiczny Baikonur,

– jezioro Issyk,

– Dolina Kul.

Kurorty w Kazachstanie

Wśród najlepszych ośrodków wypoczynkowych w Kazachstanie znajdują się m.in.:

– Aktau – największy port Kazachstanu położony na półwyspie Mangystau, nad Morzem Kaspijskim,

–  Almaty – największe miasto w Kazachstanie (dawna stolica kraju) usytuowane u podnóża Zailijskiego Ałatau, nieopodal granicy z Kirgistanem,

– Szymbułak – największy ośrodek narciarski w Azji Środkowej, leży w dolinie Medeu w paśmie górskim Zaiilisky Alatau,

– Talgar – miasto w regionie Almaty w południowo-wschodnim Kazachstanie, znany ośrodek narciarski,

– Besqaynar – ośrodek narciarski położony pomiędzy miejscowościami Almaty i Talgar.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments