Katedra św. Szczepana w Wiedniu

28 maja 2023
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Odwiedzając Wiedeń ciężko jest przegapić majestatyczną wieżę katedry Świętego Szczepana, która stoi w samym sercu miasta, w jego najstarszej części. To jeden z najważniejszych kościołów w całej Austrii, którego historia sięga XIV wieku. Katedra nadal funkcjonuje jako miejsce modlitwy dla wiernych, ale jest także otwarta dla zwiedzających.

Katedra św. Szczepana w Wiedniu – co warto zobaczyć?

Katedra, która stoi dzisiaj, to trzecia budowla sakralna w tym miejscu, wznoszona sukcesywnie między XIV i XVI wiekiem. Po pierwszych kościołach zachowały się tylko podziemia oraz część zachodniej fasady. Poważna rozbudowa miała miejsce za panowania króla Albrechta I, w następnych wiekach katedra zyskała wieże z kaplicami oraz przybudówkę.

W wiedeńskiej katedrze można posłuchać bicia słynnego dzwonu Pummerin, a po wejściu na wieżę podziwiać panoramę miasta. Wewnątrz katedry uwagę zwiedzających przykuwają misternie wykończone ołtarze i kaplice, rzeźby, chrzcielnicę, witraże, figury świętych. W skarbcu katedry zgromadzono cenne eksponaty o historycznej wartości: relikwie, księgi, monstrancje, szaty liturgiczne. Znajdują się tu także sarkofagi austriackich władców, kardynałów oraz arcybiskupów.

Sprawdź: plan zwiedzania Wiednia

Katedra św. Szczepana w Wiedniu – godziny otwarcia

Katedra jest otwarta między godziną 6:00 a 22:00, w niedziele wejść można dopiero od godziny 7:00, zaleca się przy tym, aby nie zwiedzać kościoła w trakcie nabożeństw. Codziennie o godzinie 15:00 organizowana jest wycieczka po katedrze z przewodnikiem. Do katakumb można wejść między godziną 10:00 a 16:30. Wejście na wieżę jest możliwe od godziny 9:00 do 17:30.

Katedra św. Szczepana w Wiedniu – cennik

Wnętrze kościoła można zwiedzać za darmo, od turystów oczekuje się jedynie dobrowolnego datku. Przewodnik audio kosztuje 6 euro, a zorganizowane wycieczki z przewodnikiem 5 euro od osoby – dzieci z szkół podstawowych nie muszą płacić. Wejście do katakumb kosztuje 6 euro, bilet ulgowy dla dzieci to 2,50 euro. Cena wstępu na wieżę północną to 6 euro (ulgowy 2,50 euro), na wieżę południową 5,50 euro (ulgowy 2-3,50 euro, w zależności od wieku dziecka).

Zobacz: ceny w Austrii

Katedra św. Szczepana w Wiedniu – czy warto?

Odwiedziliśmy wiedeńską katedrę we wrześniu i z naszej strony na pewno jest to miejsce warte polecenia. To jeden z najpiękniejszych kościołów w Wiedniu, pełen sakralnych dzieł sztuki, o niepowtarzalnym klimacie. Duże wrażenie robi też wizyta w katakumbach. Pewnym wyzwaniem będzie wdrapanie się na kościelną wieżę, bo do pokonania są aż 343 stopnie, ale widoki z góry w stu procentach zrekompensują ten wysiłek.

Zobaczyliśmy także: Zamek Hofburg w Wiedniu, Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, Ratusz w Wiedniu, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Schloss Belvedere, Pałac Schönbrunn.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments